Koty.pl

Zapisz się
do serwisu

Obaszar logowania się do serwisu

Siła spokoju

29-05-2008

Rodzina persów pręgowanych wyróżnia się kolorystyką. Bogactwo odmian barwnych przyprawia wręcz o zawrót głowy, za to charakter mają wyjątkowo łągodny.

Wyhodowanie długowłosego kota z wyraźnym rysunkiem pręgowania (tabby) nie było łatwym zadaniem. Pierwsze próby kojarzenia persów z krótkowłosymi kotami pręgowanymi podjęto na początku XX w. Efekty nie były satysfakcjonujące. Potomstwo z tych krzyżowań bardziej przypominało wyglądem długowłose koty domowe niż typowych przedstawicieli rasy. Rysunek bardzo często był rozmyty, a oczy miały nieodpowiednią barwę.

Wzory na futrze
Dzisiaj koty odmiany pręgowanej z powodzeniem konkurują ze swoimi krewniakami. Musimy jednak pamiętać, że wzór tabby na długiej szacie nigdy nie będzie tak wyraźny i kontrastowy, jak w przypadku krótkiej sierści. Nie zawsze łatwo to ocenić w przypadku małych kociąt. Czasem zdarza się, że po osiągnięciu dorosłości niektóre koty tracą wzory na futrze. Jedną z najstarszych odmian jest ruda pręgowana, przez długi czas hodowana jako uboczna linia persów rudych. Wszystkie koty tabby muszą mieć wzór litery M na czole oraz pręgowane kończyny i ogon. Wyróżniamy trzy rodzaje umaszczenia: pręgowane, klasyczne (marmurkowe) i cętkowane. Koty pręgowane mają mniej lub bardziej widoczne pręgi, które są wyraźnie oddzielone od siebie, na plecach zbiegają się i tworzą tzw. siodło, a na szyi i piersiach układają się w kształt obroży.

Pierścienie jak motyle
Koty marmurkowe mają na bokach tułowia symetryczny rysunek spirali, przypominający wzory na marmurze; patrząc z góry pierścienie układają się w kształt motyla. Na szyi i piersiach występuje podwójna obroża. Maść cętkowana składa się natomiast z szeregu drobnych plamek (pręgowanie jest przerywane).
Podobnie jak wszystkie persy, odmiana pręgowana charakteryzuje się przyjaznym i miłym usposobieniem. Są to zwierzęta zrównoważone, łagodne i raczej ciche, o umiarkowanym temperamencie. Mają duże poczucie godności, poruszają się zawsze w sposób dystyngowany i elegancki. Mocno przywiązują się do domowników, nie są jednak zaborcze i nie nadużywają cierpliwości opiekunów.
Kocięta są ruchliwe i psotne, ale dorosłe persy to prawdziwa siła spokoju. Są towarzyskie i niekonfliktowe, potrafią żyć zgodnie w grupie kotów, dogadają się także z psami.

Systematyczna pielęgnacja
Będą dobrymi przyjaciółmi dla dzieci, nie lubią jednak nadmiernej natarczywości. Nie są agresywne, w sytuacjach stresowych okazują jedynie swoje niezadowolenie. Z natury są raczej domatorami, ale chętnie skorzystają z możliwości przebywania na balkonie (musi być odpowiednio zabezpieczony) lub w ogrodzie. Pielęgnacja persów nie jest bardzo uciążliwa pod warunkiem, że przeprowadzamy ją systematycznie. Oprócz codziennego czesania musimy również pamiętać o przemywaniu oczu specjalnym płynem.

Jolanta Tarułka

Rekomendacja

Oceń artykuł:

Wasza ocena: 0.0

Powiązane artykuły

wstecz

Komentarze

Musisz się zalogować aby dodać komentarz

Opinii użytkowników: 0