Koty.pl

Zapisz się
do serwisu

Obaszar logowania się do serwisu

Wasze...

Ostatnio dodane

Józef
Kot brytyjski krótkowłosy
Miranda
Kot Maine Coon
Vinnie
nierasowy
Nina
Kot europejski krótkowłosy
mandu
nierasowy
Bruno
nierasowy

Siła spokoju

29-05-2008

Rodzina persów pręgowanych wyróżnia się kolorystyką. Bogactwo odmian barwnych przyprawia wręcz o zawrót głowy, za to charakter mają wyjątkowo łągodny.

Wyhodowanie długowłosego kota z wyraźnym rysunkiem pręgowania (tabby) nie było łatwym zadaniem. Pierwsze próby kojarzenia persów z krótkowłosymi kotami pręgowanymi podjęto na początku XX w. Efekty nie były satysfakcjonujące. Potomstwo z tych krzyżowań bardziej przypominało wyglądem długowłose koty domowe niż typowych przedstawicieli rasy. Rysunek bardzo często był rozmyty, a oczy miały nieodpowiednią barwę.

Wzory na futrze
Dzisiaj koty odmiany pręgowanej z powodzeniem konkurują ze swoimi krewniakami. Musimy jednak pamiętać, że wzór tabby na długiej szacie nigdy nie będzie tak wyraźny i kontrastowy, jak w przypadku krótkiej sierści. Nie zawsze łatwo to ocenić w przypadku małych kociąt. Czasem zdarza się, że po osiągnięciu dorosłości niektóre koty tracą wzory na futrze. Jedną z najstarszych odmian jest ruda pręgowana, przez długi czas hodowana jako uboczna linia persów rudych. Wszystkie koty tabby muszą mieć wzór litery M na czole oraz pręgowane kończyny i ogon. Wyróżniamy trzy rodzaje umaszczenia: pręgowane, klasyczne (marmurkowe) i cętkowane. Koty pręgowane mają mniej lub bardziej widoczne pręgi, które są wyraźnie oddzielone od siebie, na plecach zbiegają się i tworzą tzw. siodło, a na szyi i piersiach układają się w kształt obroży.

Pierścienie jak motyle
Koty marmurkowe mają na bokach tułowia symetryczny rysunek spirali, przypominający wzory na marmurze; patrząc z góry pierścienie układają się w kształt motyla. Na szyi i piersiach występuje podwójna obroża. Maść cętkowana składa się natomiast z szeregu drobnych plamek (pręgowanie jest przerywane).
Podobnie jak wszystkie persy, odmiana pręgowana charakteryzuje się przyjaznym i miłym usposobieniem. Są to zwierzęta zrównoważone, łagodne i raczej ciche, o umiarkowanym temperamencie. Mają duże poczucie godności, poruszają się zawsze w sposób dystyngowany i elegancki. Mocno przywiązują się do domowników, nie są jednak zaborcze i nie nadużywają cierpliwości opiekunów.
Kocięta są ruchliwe i psotne, ale dorosłe persy to prawdziwa siła spokoju. Są towarzyskie i niekonfliktowe, potrafią żyć zgodnie w grupie kotów, dogadają się także z psami.

Systematyczna pielęgnacja
Będą dobrymi przyjaciółmi dla dzieci, nie lubią jednak nadmiernej natarczywości. Nie są agresywne, w sytuacjach stresowych okazują jedynie swoje niezadowolenie. Z natury są raczej domatorami, ale chętnie skorzystają z możliwości przebywania na balkonie (musi być odpowiednio zabezpieczony) lub w ogrodzie. Pielęgnacja persów nie jest bardzo uciążliwa pod warunkiem, że przeprowadzamy ją systematycznie. Oprócz codziennego czesania musimy również pamiętać o przemywaniu oczu specjalnym płynem.

Jolanta Tarułka

Rekomendacja

Oceń artykuł:

Wasza ocena: 0.0

Powiązane artykuły

wstecz

Komentarze

Musisz się zalogować aby dodać komentarz

Opinii użytkowników: 0