Koty.pl

Zapisz się
do serwisu

Obaszar logowania się do serwisu

Kot perski czarny
(Koty egzotyczne i perskie - I kat. FIFe)

20-05-2008

WYGLĄD

Kot perski czarny jest kotem dość dużym o mocnej, dobrze umięsnionej budowie ciała. Głowa jest okrągła, masywn i szeroka. Czoło wypukłe, policzki pełne, broda dobrze rozwinięta, stop mocno zaznaczony a nos krótki. Uszy u tej rasy są małe, zaokrąglone na końcach, nisko osadzone i szeroko rozstawione. Wewnątrz małżowiny wyrastają mu kępki włosów. Tułów i kończyny są masywne i mocne. Barki i grzbiet bardzo umięsnione. Stopy małe i owalne. Ogon u kota perskiego czarnego jest obficie owłosiony ale niezbyt długi, prosty i zaokrąglony na końcu. Jego maść jest zazwyczaj czarna, błyszcząca o jednolitym kolorze na całym ciele. Sierść jest długa, gęsta, rzadko wełnista, lekko odstająca od ciała. Na piersi i karku tzw. lwia grzywa. Kot perski czarny  waży od 3,5 do 7 kg. Jego długość życia to 12-15 lat. 

TEMPERAMENT I CHARAKTER

Pers to prawdziwy koci arystokrata. Ma nienaganne maniery, odznacza się spokojnym temperamentem i zrównoważonym charakterem. Nie urządza gonitw po mieszkaniu, zwykle przechadza się powoli i dostojnie. Nie jest też specjalnie skoczny, dlatego nie powinny przy nim ucierpieć ani nasze meble, ani cenne drobiazgi. Na pewno przyda mu się specjalny słupek okręcony grubym sznurkiem, na którym będzie mógł ostrzyć pazury. Chociaż mocno przywiązany do opiekuna, nie jest natrętny - lubi pieszczoty, ale tylko wtedy, gdy sam ma na nie ochotę. Będzie dobrym przyjacielem dla dzieci, ponieważ jest cierpliwy i tolerancyjny. Nie wykazuje agresji i złośliwości, czasem zdarza mu się okazać jedynie niezadowolenie. Jest towarzyski i niekonfliktowy, dobrze czuje się zarówno w grupie kotów, jak i w obecności psa. Kot perski to typowy domator, od intensywnych ćwiczeń woli wylegiwanie się na kanapie. W pogodne dni chętnie spędzi czas na zabezpieczonym 
siatką balkonie.

PIELĘGNACJA

Pielęgnacja szaty jest dość pracochłonna, ale wykonywana systematycznie nie jest uciążliwa i nie zajmuje dużo czasu. Należy codziennie wyczesywać sierść i sprawdzać, czy nie tworzą się kołtuny.  Trzeba też pamiętać, że długie przebywanie na słońcu może spowodować brązowe przebarwienia na futrze. Jeśli więc mamy kota wystawowego, powinniśmy dawkować mu tę przyjemność. Większość persów ma silnie skrócone nosy - może to prowadzić do nadmiernego łzawienia oczu, które trzeba przemywać przynajmniej raz dziennie. Systematycznie trzeba sprawdzać uszy i przycinać pazury.

 

Multimedia

Asha i Samira

Powiązane artykuły

wstecz