Koty.pl

Zapisz się
do serwisu

Obaszar logowania się do serwisu

Wasze...

Ostatnio dodane

Emilcia
nierasowy
Millie
nierasowy
Daisy
nierasowy
Kiki
nierasowy
Rademenes
nierasowy
Kicia
Kot europejski krótkowłosy

Kot somalijski
( Koty krótkowłose i somalijskie - III kat. FiFe)

20-05-2008

fot.Jolanta Tarułka

fot. thinkstockphotos

fot. thinkstockphotos

fot. thinkstockphotos

WYGLĄD

Kot somalijski to po prostu długowłosy abisyńczyk. Jest zwierzęciem średniej wielkości, muskularnie zbudowanym, o harmonijnej sylwetce, zwinnym i eleganckim w ruchu; waży od 3,5 do 5,5 kg.

Jego głowa ma kształt trójkąta o lekko zaokrąglonych konturach. Nos jest średniej długości, o nieco wygiętej z profilu linii i prawie niewidocznym przełomem. Podbródek jest mocny, pyszczek dobrze wykształcony. Oczy w kształcie migdałów, duże, wyraziste i błyszczące, dosyć szeroko rozstawione, w kolorze bursztynowym, orzechowym lub zielonym; wokół oczu wymagane są czarne obwódki. Uszy są duże, lekko zaokrąglone na końcach, szeroko rozstawione, z kępkami włosów wewnątrz małżowiny.  

Tułów jest średniej długości (o nieco mocniejszym kośćcu niż u kotów abisyńskich), dobrze umięśniony, o nieznacznie wygiętym grzbiecie. Kończyny długie i smukłe; stopy małe, owalne. Ogon jest długi, mocny u nasady, obficie owłosiony i wysoko noszony.

Szata średniej długości, gęsta, jedwabista, miękka w dotyku. Na szyi długie włosy tworzą obfity kołnierz i portki na udach.

Maść z charakterystycznym tickingiem spowodowanym obecnością genu agouti. Każdy włos ma ciemną końcówkę oraz kilka - na przemian ułożonych - prążków jaśniejszych i ciemniejszych. U kota somalijskiego prążków może być więcej niż u abisyńczyka, dlatego jego szata ma głębszy odcień. Pierś, brzuch i wewnętrzna strona kończyn są jednolicie umaszczone. Sierść wokół oczu i warg musi być jaśniejsza. Na czole nad oczami występują pionowe kreski, które są pozostałością po rysunku litery M, typowym dla maści pręgowanej.

Umaszczenie w kolorze dziczym, rudym (sorrel), niebieskim, płowym, liliowym, czekoladowym; wszystkie powyższe kolory występują także w odmianach srebrzystych (niektóre stowarzyszenia nie uznają wszystkich podanych odmian barwnych).  

TEMPERAMENT I CHARAKTER

 Kot somalijski ma duży temperament, jest elegancki, zwinny i ruchliwy. Chętnie się wspina, dlatego warto postarać się dla niego o specjalny słupek z podestami. Ma dobroduszną naturę - jest bardziej nieśmiały od abisyńczyka i mniej waleczny. Unika sytuacji konfliktowych i prędzej oddali się, niż okaże niezadowolenie, czy agresję. Choć łatwo adaptuje się do nowych sytuacji, to najpewniej czuje się na własnym terenie.

Jest kotem bardzo wymagającym. Potrzebuje silnej więzi z opiekunem, domaga się zainteresowania i źle znosi samotność- ignorowany potrafi nawet się obrazić. Jest posłuszny i łatwo go wychować, pod warunkiem, że postępuje się z nim łagodnie (nie lubi podniesionego głosu), lecz konsekwentnie. Lubi życie w grupie, dlatego znacznie lepiej czuje się w towarzystwie drugiego kota lub psa. Wykazuje także duże poczucie stadnej solidarności, troszczy się o swoich towarzyszy i jest gotów stanąć w ich obronie. Somalijczyki wcześnie osiągają dojrzałość, podobnie jak ich krótkowłosi kuzyni - koty abisyńskie.

PIELĘGNACJA

Pielęgnacja jest łatwa. Chociaż sierść jest dłuższa, niż u krótkowłosego kuzyna, to nie kołtuni się i wystarczy wyczesać ją raz na kilka dni. Systematycznie sprawdzamy uszy i przycinamy pazury.

 

wstecz