Koty.pl

Zapisz się
do serwisu

Obaszar logowania się do serwisu

Kot neva masquarade
(Koty półdługowłose - II kat. FIFe)

20-05-2008

fot. shutterstock

fot.Jolanta Tarułka

fot.Jolanta Tarułka

fot. shutterstock

fot. shutterstock

 

POCHODZENIE

Rosja

HISTORIA

Nazwa rasy wiąże się z miejscem jej powstania.
Nad rzeką Newą przepływającą przez Petersburg, odbywały się huczne bale maskowe. Jednocześnie Rosjanie byli rozkochani w kotach syjamskich, które same wyglądały jakby nosiły maski. Koty te były mieszkańcami carskich pałaców, ale mniej więcej w XVII w , kiedy populacja ich była już dość duża, spowszedniały i straciły zainteresowanie możnowładców. Trafiły wówczas na ulicę, gdzie doszło do samoistnych krzyżowań z kotami syberyjskimi.

Program hodowli kotów syberyjskich ze znaczeniami został podjęty przez rosyjskich hodowców dopiero w latach 60-tych XX wieku. Na zachód Europy koty te dotarły w r.1990, a wielkimi wielbicielami i propagatorami tej odmiany syberyjczyków byli Niemcy. Do Polski nevki trafiły w drugiej połowie lat 90-tych ubiegłego wieku, ale pierwsze kocięta urodziły się, ku zaskoczeniu hodowcy, w roku 1999 w hodowli kotów syberyjskich o umaszczeniu naturalnym. Jak się później okazało, rodzice kociąt mieli przodków o umaszczeniu ze znaczeniami. Trudno dziś ocenić jakich ras kotów o umaszczeniu colorpoint używano do kojarzeń w programach hodowlanych, z pewnością różnych, ostatecznie mamy dziś nevę o cechach budowy i charakteru kotów syberyjskich.

Niestety, ze względu na mieszankę genów, nevy przez długi czas były traktowane przez FIFe jako rasa nie uznana. Mogły być wystawiane na wystawach i otrzymywać oceny, nie mogły jednak zdobywać tytułów. To niesprawiedliwe traktowanie nev skończyło się, kiedy od stycznia 2009r FIFe uznało wstępnie rasę neva masquerade a od 28 maja 2010 r uznało tę rasę całkowicie.

WYGLĄD

Od kotów syberyjskich odróżnia je kolor sierści i oczu.

Kot neva masquarade jest zwierzęciem średniej wielkości, silnym i dobrze umięśnionym, sylwetka nie może być kanciasta. Dojrzałość fizyczną osiąga w wieku 3 lat. Jego waga to od 4 do 7 kg. Jego głowa jest trójkątna, czoło lekko wypukłe, policzki wydatne, podbródek zaokrąglony, nos długi, lekko wypukły, stop nieznacznie zaznaczony. Oczy ma duże, lekko owalne, szeroko rozstawione i ukośnie osadzone. Kolor niebieski. Uszy dosyć duże, szerokie u nasady i lekko pochylone do przodu, z kępkami włosów wewnątrz małżowiny. Długi ogon, zaokrąglony na końcu, nie linieje latem. Tułów wydłużony a kończyny średniej długości, mocne, stopy duże, dobrze owłosione między palcami. Sierść kota rasy neva masquarade jest półdługa. Włosy okrywowe gładko przylegają do ciała, podszerstek gęsty i miękki, stanowi o grubości szaty. Sierść na szyi tworzy kołnierz, na udach portki i obfite pióro na ogonie. Na barkach i karku włosy są krótsze, na grzbiecie dłuższe i gęściejsze.  Charakterystyczną cechą tych kotów są kolorowe znaczenia występujące na części twarzowej głowy, uszach, kończynach i ogonie. Występują trzy rodzaje umaszczenia: colourpoint - zasadnicza barwa szaty biała do beżowej, znaczenia (bez białych włosów i plam) ciemnobrązowe, niebieskie, czekoladowe, liliowe, pręgowane; mitted - barwa szaty i oznaki jak u colourpointów, ale zabarwienie przednich kończyn sięga tylko do kości śródręcza, poniżej przechodzi w białe rękawiczki, na tylnych kończynach biel sięga do stawu skokowego tworząc skarpetki, pierś, kołnierz i podbródek białe; bicolour - pomimo dużej ilości bieli oznaki muszą być widoczne, umaszczenie jak u odmiany mitted, ale na części twarzowej głowy (między oczami, na poduszeczkach z wąsami i podbródku) występuje biała plama, całe kończyny mogą być białe. Znaczenia w kolorze ciemnobrązowym, niebieskim, czekoladowym, liliowym pręgowanym.

TEMPERAMENT I CHARAKTER

Neva masquarade jest pełnowartościowym kotem syberyjskim - poza umaszczeniem nie różni się od swojego kuzyna. To kot o dużym temperamencie, wesoły i ruchliwy. W młodym wieku potrzebuje wiele uwagi i bliskiego kontaktu z domownikami, ponieważ dzięki temu wyrośnie na zrównoważonego i komunikatywnego czworonoga. Inteligentny, bystry i ciekawski, szybko nauczy się porządku i zasad obowiązujących w rodzinie. Jest zgodny i niekonfliktowy, lubi przebywać w grupie kotów, zaprzyjaźni się także z psem. Może być jedynym pupilem w rodzinie, pod warunkiem, że nie będzie spędzać całego dnia sam. Nadaje się na przyjaciela dla dzieci, cierpliwie znosi wszelkie przejawy czułości. Przystosuje się do stałego przebywania w mieszkaniu, ale na pewno chętnie skorzysta z zabezpieczonego balkonu lub specjalnego wybiegu. Lubi się wspinać, dlatego powinien mieć słupek z budką lub podestami, na którym będzie mógł ćwiczyć i ostrzyć pazury. 

PIELĘGNACJA

Pielęgnacja nevy nie jest kłopotliwa, sierść wystarczy wyczesać raz w tygodniu. Zimą szata jest bardzo gęsta i długa, latem mocno linieje i staje się zdecydowanie krótsza. Jedynie ogon pozostaje obficie owłosiony, niezależnie od pory roku. Raz na jakiś czas trzeba sprawdzać uszy i przycinać pazury.

 

wstecz