Koty.pl

Zapisz się
do serwisu

Obaszar logowania się do serwisu

Wasze...

Ostatnio dodane

Józef
Kot brytyjski krótkowłosy
Miranda
Kot Maine Coon
Vinnie
nierasowy
Nina
Kot europejski krótkowłosy
mandu
nierasowy
Bruno
nierasowy

Kot neva masquarade
(Koty półdługowłose - II kat. FIFe)

20-05-2008

fot.Jolanta Tarułka

 

HISTORIA

Nazwa rasy wiąże się z miejscem jej powstania.
Nad rzeką Newą przepływającą przez Petersburg, odbywały się huczne bale maskowe. Jednocześnie Rosjanie byli rozkochani w kotach syjamskich, które same wyglądały jakby nosiły maski. Koty te były mieszkańcami carskich pałaców, ale mniej więcej w XVII w , kiedy populacja ich była już dość duża, spowszedniały i straciły zainteresowanie możnowładców. Trafiły wówczas na ulicę, gdzie doszło do samoistnych krzyżowań z kotami syberyjskimi.

Program hodowli kotów syberyjskich ze znaczeniami został podjęty przez rosyjskich hodowców dopiero w latach 60-tych XX wieku. Na zachód Europy koty te dotarły w r.1990, a wielkimi wielbicielami i propagatorami tej odmiany syberyjczyków byli Niemcy. Do Polski nevki trafiły w drugiej połowie lat 90-tych ubiegłego wieku, ale pierwsze kocięta urodziły się, ku zaskoczeniu hodowcy, w roku 1999 w hodowli kotów syberyjskich o umaszczeniu naturalnym. Jak się później okazało, rodzice kociąt mieli przodków o umaszczeniu ze znaczeniami. Trudno dziś ocenić jakich ras kotów o umaszczeniu colorpoint używano do kojarzeń w programach hodowlanych, z pewnością różnych, ostatecznie mamy dziś nevę o cechach budowy i charakteru kotów syberyjskich.

Niestety, ze względu na mieszankę genów, nevy przez długi czas były traktowane przez FIFe jako rasa nie uznana. Mogły być wystawiane na wystawach i otrzymywać oceny, nie mogły jednak zdobywać tytułów. To niesprawiedliwe traktowanie nev skończyło się, kiedy od stycznia 2009r FIFe uznało wstępnie rasę neva masquerade a od 28 maja 2010 r uznało tę rasę całkowicie.

WYGLĄD

Od kotów syberyjskich odróżnia je kolor sierści i oczu.

Kot neva masquarade jest zwierzęciem średniej wielkości, silnym i dobrze umięśnionym, sylwetka nie może być kanciasta. Dojrzałość fizyczną osiąga w wieku 3 lat. Jego waga to od 4 do 7 kg. Jego głowa jest trójkątna, czoło lekko wypukłe, policzki wydatne, podbródek zaokrąglony, nos długi, lekko wypukły, stop nieznacznie zaznaczony. Oczy ma duże, lekko owalne, szeroko rozstawione i ukośnie osadzone. Kolor niebieski. Uszy dosyć duże, szerokie u nasady i lekko pochylone do przodu, z kępkami włosów wewnątrz małżowiny. Długi ogon, zaokrąglony na końcu, nie linieje latem. Tułów wydłużony a kończyny średniej długości, mocne, stopy duże, dobrze owłosione między palcami. Sierść kota rasy neva masquarade jest półdługa. Włosy okrywowe gładko przylegają do ciała, podszerstek gęsty i miękki, stanowi o grubości szaty. Sierść na szyi tworzy kołnierz, na udach portki i obfite pióro na ogonie. Na barkach i karku włosy są krótsze, na grzbiecie dłuższe i gęściejsze.  Charakterystyczną cechą tych kotów są kolorowe znaczenia występujące na części twarzowej głowy, uszach, kończynach i ogonie. Występują trzy rodzaje umaszczenia: colourpoint - zasadnicza barwa szaty biała do beżowej, znaczenia (bez białych włosów i plam) ciemnobrązowe, niebieskie, czekoladowe, liliowe, pręgowane; mitted - barwa szaty i oznaki jak u colourpointów, ale zabarwienie przednich kończyn sięga tylko do kości śródręcza, poniżej przechodzi w białe rękawiczki, na tylnych kończynach biel sięga do stawu skokowego tworząc skarpetki, pierś, kołnierz i podbródek białe; bicolour - pomimo dużej ilości bieli oznaki muszą być widoczne, umaszczenie jak u odmiany mitted, ale na części twarzowej głowy (między oczami, na poduszeczkach z wąsami i podbródku) występuje biała plama, całe kończyny mogą być białe. Znaczenia w kolorze ciemnobrązowym, niebieskim, czekoladowym, liliowym pręgowanym.

TEMPERAMENT I CHARAKTER

Neva masquarade jest pełnowartościowym kotem syberyjskim - poza umaszczeniem nie różni się od swojego kuzyna. To kot o dużym temperamencie, wesoły i ruchliwy. W młodym wieku potrzebuje wiele uwagi i bliskiego kontaktu z domownikami, ponieważ dzięki temu wyrośnie na zrównoważonego i komunikatywnego czworonoga. Inteligentny, bystry i ciekawski, szybko nauczy się porządku i zasad obowiązujących w rodzinie. Jest zgodny i niekonfliktowy, lubi przebywać w grupie kotów, zaprzyjaźni się także z psem. Może być jedynym pupilem w rodzinie, pod warunkiem, że nie będzie spędzać całego dnia sam. Nadaje się na przyjaciela dla dzieci, cierpliwie znosi wszelkie przejawy czułości. Przystosuje się do stałego przebywania w mieszkaniu, ale na pewno chętnie skorzysta z zabezpieczonego balkonu lub specjalnego wybiegu. Lubi się wspinać, dlatego powinien mieć słupek z budką lub podestami, na którym będzie mógł ćwiczyć i ostrzyć pazury. 

PIELĘGNACJA

Pielęgnacja nevy nie jest kłopotliwa, sierść wystarczy wyczesać raz w tygodniu. Zimą szata jest bardzo gęsta i długa, latem mocno linieje i staje się zdecydowanie krótsza. Jedynie ogon pozostaje obficie owłosiony, niezależnie od pory roku. Raz na jakiś czas trzeba sprawdzać uszy i przycinać pazury.

 

wstecz