Koty.pl

Zapisz się
do serwisu

Obaszar logowania się do serwisu

Kot perski dwukolorowy
(Koty egzotyczne i perskie - I kat. FIFe)

06-06-2008

fot.Jolanta Tarułka

fot. thinkstockphotos

WYGLĄD
Pers dwukolorowy jest dużym, mocno zbudowanym kotem. Jego umięśnione ciało powinno sprawiać wrażenie zaokrąglonego; waży od 3,5 do 7 kg.
Głowa jest okrągła, masywna i szeroka, z wypukłym czołem i pełnymi policzkami. Broda dobrze rozwinięta, nos krótki, z mocno zaznaczonym zagłębieniem. Oczy są okrągłe, duże, szeroko rozstawione, w kolorze miedzianym. Uszy raczej małe, nisko osadzone, zaokrąglone na końcach, porośnięte wewnątrz kępkami sierści.
Tułów jest masywny, krępy, z głęboką klatką piersiową i silnymi barkami. Grzbiet powinien być szeroki i dobrze umięśniony. Kończyny mocne, o grubej kości, z małymi, owalnymi stopami. Ogon niezbyt długi, prosty, zaokrąglony na końcu, obficie owłosiony.
Szata długa, gęsta, lekko odstająca od ciała, rzadko wełnista, z dobrze rozwiniętym podszerstkiem. Na piersi i karku występuje tzw. lwia grzywa i obfite portki na udach.
 Kot perski dwubarwny może być bicolorem, arlekinem lub vanem. Podział zależy od procentowego udziału obu barw (bieli i innego koloru) w umaszczeniu oraz od rozmieszczenia łat. Bicolory muszą mieć kolorową górną część ciała, dolna część - pierś, brzuch, spód ogona i kończyny - powinna być biała. Na części twarzowej głowy pożądana jest biała plama w kształcie odwróconej litery V. Kolorowe łaty powinny być czyste i dobrze rozłożone. Biel może pokrywać około 30% powierzchni ciała. Do kotów dwubarwnych należą także arlekiny, które charakteryzują się białą okrywą włosową (co najmniej 50% ) z kolorowymi plamami różnej wielkości, dowolnie rozmieszczonymi. Persy vany mają prawie całe ciało białe, kolor występuje jedynie na ogonie i na głowie.

TEMPERAMENT I CHARAKTER
Koty perskie dwukolorowe to zwierzęta o przyjaznym charakterze i flegmatycznym usposobieniu. Odznaczają się spokojnym temperamentem i umiarkowaną aktywnością. W młodym wieku dosyć ruchliwe, z czasem stają się bardziej stateczne. Nie są zbyt skoczne, nie wspinają się i wolą spędzać czas na kanapie lub z gracją przechadzać się po pokojach. Łagodne z natury, doskonale nadają się dla rodzin z dziećmi. Uwielbiają być w centrum uwagi, są bardzo kontaktowe i mocno zżywają się z opiekunem. Nie są zaborcze, ale nie lubią też być ignorowane. Czasem bywają uparte i lubią postawić na swoim. Bardzo towarzyskie, nie znoszą samotności. Wspaniale czują się w stadzie kotów albo innych zwierząt domowych.

PIELĘGNACJA
Persy dwukolorowe wymagają systematycznej pielęgnacji. Konieczne jest częste szczotkowanie sierści (raz na 1-2 dni), co zapobiega tworzeniu się kołtunów. Dużo uwagi trzeba też poświęcić oczom i codziennie przemywać je płatkami kosmetycznymi zwilżonymi wodą lub specjalnym płynem. Ra na jakiś czas sprawdzamy również uszy i przycinamy pazury.
 

wstecz