Koty.pl

Zapisz się
do serwisu

Obaszar logowania się do serwisu

Wasze...

Ostatnio dodane

Emilcia
nierasowy
Millie
nierasowy
Daisy
nierasowy
Kiki
nierasowy
Rademenes
nierasowy
Kicia
Kot europejski krótkowłosy

Kot Serengeti
(Rasy nieuznane przez FIFe)

15-08-2011

samica Serengeti; www.tiscc.org

samiec Serengeti; fot. wikimedia

fot. www.tiscc.org

fot. www.tiscc.org

fot. www.tiscc.org

fot. www.tiscc.org

Stosunkowo nowa rasa kotów powstała poprzez skrzyżowanie kota bengalskiego z kotem orientalnym. Twórcą rasy jest Karen Sausman, hodowczyni z 40-letnim doświadczeniem, która wyhodowała pierwsze Serengeti w Kalifornii w r. 1994. Równolegle rasa powstała w USA i Wielkiej Brytanii.
Celem jest wyhodowanie rasy kotów wyglądającyh podobnie jak serwal lecz bez domieszki krwi dzikich kotów.

Koty Serengeti zostały uznane jako odrębna rasa przez TICA. Rasa jest wciąż doskonalona.

Serengeti jest kotem o smukłej budowie ciała, długich nogach i bardzo długich "stojących" uszach. Charakterystyczne dla nich jest trzymanie głowy bardzo wysoko. Oczy duże i okrągłe, niedopuszczalne są oczy o kształcie migdała. Ogon nie może być zbyt długi (samiec Serengeti na zdjęciu z prawej u góry ma ogon zbyt długi dla tej rasy). Uszy nie moga być zbyt wąskie ani przypominac układem uszu kota orientalnego.
Samce są nieco większe i cięższe od samic.

Umaszczenie dopuszczalne przez TICA to: tabby, srebrzysty, dymny i czarny. Grupa hodowców z Wielkiej Brytanii stara się o uzanie przez TICA także umaszczenia "snow spotted". W każdym wariancie umaszczenia widoczzne są cętki.

Serengeti są bardzo aktywne i przyjacielskie. Właściwie prowadzone łatwo akceptują inne zwierzęta. Dobrze adaptują się w nowym otoczeniu, uwielbiają wspinaczki, gonitwy i zabawy.

wstecz