Koty.pl

Zapisz się
do serwisu

Obaszar logowania się do serwisu

Kot perski colourpoint (kot himalajski)
(Koty egzotyczne i perskie - I kat. FIFe)

20-05-2008

fot.Jolanta Tarułka

WYGLĄD

Kot perski colourpoint jest długowłosym, dosyć dużym, o mocnej budowie, dobrze umięśnionym zwierzęciem. Jego ciało sprawia wrażenie okrągłego.  Waży od 3,5 do 7 kg. Jego głowa jest dość masywna i szeroka, czoło wypukłe, policzki pełne a broda dobrze rozwinięta.  Koty te mają krótkie nosy. Uszy u tej rasy są małe, nisko osadzone, zaokrąglone na końcach, z kępkami włosów wewnątrz małżowiny. Tułów i kończyny mocne i masywne, stopy małe i owalne. Ogon jest obficie owłosiony, niezbyt długi i zaokrąglony na końcu. Charakterystyczną cechą umaszczenia są znaczenia typu syjamskiego, które występują na części twarzowej głowy (oznaka powinna zaczynać się na wysokości uszu i rozciągać aż na poduszeczki z wąsami), uszach, kończynach i ogonie; plamki lub białe włosy są niedopuszczalne; barwa zasadnicza waha się od prawie białej po ciemny beż i powinna wyraźnie odcinać się od znaczeń. Znaczenia w kolorach: brązowym (sealpoint), niebieskim (bluepoint), czekoladowym (chocolatepoint), liliowym (lilacpoint), rudym (redpoint), kremowym (creampoint), szylkretowym (tortiepoint), pręgowanym (tabbypoint). Kot perski colourpoint żyje od  14 do 18 lat.

TEMPERAMENT I CHARAKTER

Miłośnicy tej odmiany uważają, że wyróżnia ją spokój i dostojeństwo persa, połączone z energią syjama. Pers colourpoint ma średni temperament, jest zrównoważony, łagodny, o przyjaznym i miłym usposobieniu. Mocno przywiązuje się do domowników, ale nie jest natrętny i nie nadużywa cierpliwości opiekunów. Niezbyt skoczny, nie wspina się i nie wykazuje niszczycielskich skłonności. Będzie dobrym przyjacielem dla dziecka, ponieważ nie okazuje agresji, a nadmiernie niepokojony po prostu się oddali. Colourpoint jest towarzyski i dobrze czuje się w grupie, ale może być także jedynym pupilem w rodzinie. Chętnie zaprzyjaźni się z psem. Jak wszystkie persy jest z natury domatorem i nie domaga się wychodzenia na zewnątrz.
 

PIELĘGNACJA

Pielęgnacja szaty jest pracochłonna i musi być systematyczna, ponieważ gęsty, miękki podszerstek łatwo się kołtuni (można używać specjalnego pudru ułatwiającego rozczesywanie). Do czesania trzeba przyzwyczajać już małe kocięta, gdy ich sierść nie wymaga jeszcze intensywnych zabiegów. Trzeba również pamiętać o przemywaniu oczu, ponieważ z powodu skróconego nosa, mają one tendencje do nadmiernego łzawienia. Systematycznie sprawdzamy również uszy i przycinamy pazury.

 

Multimedia

Kocię himalajskie
wstecz