Koty.pl

Zapisz się
do serwisu

Obaszar logowania się do serwisu

Zdrowie

Odpowiedzi udziela zespół redakcyjny po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2011-08-14Przychodzi do mojego domu pewien kotek prawie codziennie. Znam go już 3 lata. Rok temu urodziła młode potem znowu. Za drugim razem postanowiłem zaadoptować lecz mama się nie zgodziła. Na szczęście znalazłem osobę, która chętnie kotka wzięła. W tym roku postanowiłem kupić jej tabletki antykoncepcyjne. Spożywa je aż do dnia dzisiejszego. Ostatnio oglądając telewizję zauważyłem, że ludzie wyrzucają swoje zwierzęta z domu. Powoli mnie to przeraża wiedząc, że mam dobre warunki na trzymanie w nim kota/kotów.Dlatego postanowiłem zaadoptować 2 koty. Na samym początku preferowałem jednego lecz kot musiałby sam zostawać na 7 godzin dziennie w domu. Adaptując koty ze schroniska będę miał wyrzuty sumienia, że nie zaadoptowałem swojego starego przyjaciela, którego znam już 3 lata. Martwię się też, że moja stara kotka, które prawie całe życie spędziła na podwórku nie da się udomowić. Co mam zrobić ?
pawellechia

Koty stosunkowo szybko adpotują się do nowych warunków. Niekiedy pozostają
w domu nawet przez całe zycie nie wychodząc z niego. Muszą mieć
zapewnioną na ten czas wodę, karmę i kuwetę. Reszta to już decyzja
właściciela.

lek.wet.Artur Dobrzyński

2011-08-12Mój kotek nie rosnie! ma 12m-cy i waży niecałe 3kg.Nie ma tylnych zębów.W wieku 6m-cy spadł ze schodów,był kilka razy naswietlany rtg(za pierwszym i drugim razem zdjęcie nie wyszło),wybitą tylną łapkę miał w gipsowym opatrunku.Teraz jest malutki,ale już znaczy teren,myślę o sterylizacji,ale nie wiem,czy jeszcze poczekać,jakieś może witaminy wzmacniające mu podać,może podrośnie. Kotek jest brytyjski i powinien być większy. Co robić? Katarzyna
gość serwisu

Jeśli chodzi o sterylizację, to warto ją wykonać. Powodów braku wzrostu
może być bardzo wiele np. karłowatośc przysadkowa, defekty genetyczne,
wady rozwojowe, niedobory mineralno-witaminowe itp. Proszę zapewnić kotu
dobą zbilansowana karmę komercyjną, dokładnie go odrobaczyć np.
Profender.

lek.wet.Artur Dobrzyński

2011-08-11Witam! Moja kotka odkąd karmi swoje małe stała się niezwykle chuda, jednocześnie bardzo dużo je. Uspokajał mnie do tej pory fakt, że normalnie się załatwiała i nie było żadnych sensacji. Poza tym kotki urosły zdrowe i silne - denerwuje mnie jednak fakt, że ona sama ich nie odgania od siebie jeśli chodzi o karmienie, mimo że one doskonale jedzą mokrą i suchą karmę (chociaż mają niewiele ponad miesiąc). Poza tym ostatnio zaczęła codziennie wymiotować i chodzi tu o wymiotowanie jedzeniem, nie o sierść etc... Czy wszystko jest w porządku? Pomyślałam, że może to robaki i zamierzam odrobaczyć ją, drugiego kota i młode.
gość serwisu

Kotka jest wycieńczona karmieniem małych. Powinna dostawać karmę
wysokoenergetyczną. Poza tym oczywiście warto odrobaczyć całe
towarzystwo jednocześnie dobrym preparatem o szerokim spektrum
parazytologicznym.

lek.wet.Artur Dobrzyński

2011-08-05Dzisiaj zauważyłam u mojego małego kotka (ma 3 latka) ,że w przedniej łapce na 2 paluszkach wrosły mu paznokcie. Jestem przerażona! Czy jego to boli? Jestem obecnie na wyjeździe i wracam za dwa tygodnie....nie zauważyłam wcześniej, że ma coś takiego na łapce, a oglądam go włąściwie codziennie. W końcu przytulam i całuję. Co mam zrobić? Czy będzie miał to wycinanie chirurgicznie?
gość serwisu

Jeśli z jednej opuszki wyrastają dwa poznokcie, to bez interwencji
chirurgicznej się nie obejdzie.

lek.wet.Artur Dobrzyński

2011-08-01Mam 4 letnia kotkę perską. Rok temu mieliśmy problem bo zaczęła posikiwać koło kuwety i był to mocz z krwią. Weterynarz zrobił badanie moczu i stwierdził że jest ok i że to od stresu. Mieszkaliśmy wtedy u rodziców i był tam duży pies więc myślałam,że może faktycznie to stres. Ale teraz od roku mieszkamy sami z kotem i problem powraca do nas co jakis czas.Ponownie odwiedziłam weterynarza- kot dostawał zastrzyki przez jakis czas, za następnym razem podawałam mu "Loxicom" przez tydzień. Miesiac było dobrze i od wczoraj znowu w moczu jest krew. Karma jest zawsze ta sama - Royal dla steryliozwanych, żwirek ten sam,kuweta stoi tam gdzie zawsze i jest regularnie czyszcona i myta. Podawać dalej ten "Loxicom"? Pójść do innego weterynarza? Izabela
gość serwisu

Rozsądek nakazuje badanie moczu ogólnego wraz z posiewem oraz badanie USG
układu moczowego. Te badania powinny ustalić przyczynę oraz dać odpowiedź
co do leczenia.

lek.wet.Artur Dobrzyński

2011-07-28Kotek 2-miesięczny robi rzadką kupę 2 razy dziennie. Czy to normalne? Jak ma wyglądać normalna kupa kota i jak często ma to robić?
gość serwisu

Częstotliwośc w tym wypadku akurat jest prawidłowa. Gorzej z konsystencją.
To powinien być raczej zwarty stolec. Toteż podejrzewam błedy
dietetetyczne lub zarobacznie. Jeśli kociak nie był odrobaczany warto mu
na skórę zaaplikować Profender.

lek.wet.Artur Dobrzyński

2011-07-25moja 2 letnia kotka miesiąc temu urodziła 4 kotki po ciąży stała się bardzo chuda i przestała jeść karmę. teraz zauważyłam że sika tak jakby galaretom.. co jej może być ?
gość serwisu

Być może to wynik wtórnego zkażenia dróg moczowo - płciowych lub zkażenia ukladu moczowego. Koniecznie trzeba to wyjaśnić u lekarza.

lek.wet.Artur Dobrzyński

2011-07-25Witam , jestem właścicielką 7 tygodniowego kotka , zauważyłam że na przednich opuszkach jakby schodzi mu skóra , nie wygląda na to że go to boli bo jak dotykałam to nie reagował., pod płatami skóry nie wygląda aby miał jakieś rany.
ocrazyangelo

Być może to rodzaj uczulenia kontaktoego. Na co tego nie wie nikt. Być może żwirek?

lek.wet.Artur Dobrzyński

2011-07-23Mój kot zranilł sie w głowe,dokładnie miedzy okiem a uchem.To była maleńka kropeczka,zrobilł sie strupek i myslałam,ze się zagoi.Kotek natomiast co jakiś czas rozdrapywał strupek pazurkami i rana zaczeła się powiekszac.Goi sie po rozdrapaniu ale do momentu kiedy znowu się podrapie.Prawdopodobnie swędzi ja.Próbowalam plastrów,bandaży ale nic nie potrafi utrzyać na dlużej,wszystko prędzej czy pózniej sciąga z glówki.Martwie się bo zaczyna to nie ładnie wyglądać.Jak zaradzić?Z gróy dziekuję za poradę.Basia
gość serwisu

Nie jest wykluczone, że przyczyną świądu jest wtórne zakażenie bakteryjne
i dlatego konieczna będzie wizyta u lekarza, który zaordynuje maść tudzież
antybiotyk drogą ogólną. Poza tym w okresie gojenia kot będzie musiał
nosić kołnierz ochronny niwelujący możliwość rozdrapywania rany.
 

lek.wet.Artur Dobrzyński

2011-07-20dzień dobry ja mam takie pytanie bo mam kotka ma ok 3 miesiące. dostał środek na odrobaczenie 05lipca i od tamtej pory robi na rzadko wręcz popuszcza bo nie może tego utrzymać przez tak częste załatwianie się ma strasznie opuchnięty i zaczerwieniony odbyt. oprócz tego na tylnych łapkach dostał strasznych ran z początku wyglądały jak by sam sobie wygryzał z nich sierść a teraz to zaczerwienione place przez które kuleje proszę o pomoc. jak mu pomóc?
gość serwisu

To poważny nieżyt układu pokarmowego i kot zapewne powinien dostać antybiotyki. Odparzenia wokól odbytu i na łapkach powinny być dezyfekowane łagodnym środkiem np. rivanol i równieżtraktowane łagodną maścią antybiotykową. Zatem bez interwencji lekarza sie nie obejdzie.

lek.wet.Artur Dobrzyński