Koty.pl

Zapisz się
do serwisu

Obaszar logowania się do serwisu

Zdrowie

Odpowiedzi udziela zespół redakcyjny po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2011-07-25moja 2 letnia kotka miesiąc temu urodziła 4 kotki po ciąży stała się bardzo chuda i przestała jeść karmę. teraz zauważyłam że sika tak jakby galaretom.. co jej może być ?
gość serwisu

Być może to wynik wtórnego zkażenia dróg moczowo - płciowych lub zkażenia ukladu moczowego. Koniecznie trzeba to wyjaśnić u lekarza.

lek.wet.Artur Dobrzyński

2011-07-25Witam , jestem właścicielką 7 tygodniowego kotka , zauważyłam że na przednich opuszkach jakby schodzi mu skóra , nie wygląda na to że go to boli bo jak dotykałam to nie reagował., pod płatami skóry nie wygląda aby miał jakieś rany.
ocrazyangelo

Być może to rodzaj uczulenia kontaktoego. Na co tego nie wie nikt. Być może żwirek?

lek.wet.Artur Dobrzyński

2011-07-23Mój kot zranilł sie w głowe,dokładnie miedzy okiem a uchem.To była maleńka kropeczka,zrobilł sie strupek i myslałam,ze się zagoi.Kotek natomiast co jakiś czas rozdrapywał strupek pazurkami i rana zaczeła się powiekszac.Goi sie po rozdrapaniu ale do momentu kiedy znowu się podrapie.Prawdopodobnie swędzi ja.Próbowalam plastrów,bandaży ale nic nie potrafi utrzyać na dlużej,wszystko prędzej czy pózniej sciąga z glówki.Martwie się bo zaczyna to nie ładnie wyglądać.Jak zaradzić?Z gróy dziekuję za poradę.Basia
gość serwisu

Nie jest wykluczone, że przyczyną świądu jest wtórne zakażenie bakteryjne
i dlatego konieczna będzie wizyta u lekarza, który zaordynuje maść tudzież
antybiotyk drogą ogólną. Poza tym w okresie gojenia kot będzie musiał
nosić kołnierz ochronny niwelujący możliwość rozdrapywania rany.
 

lek.wet.Artur Dobrzyński

2011-07-20dzień dobry ja mam takie pytanie bo mam kotka ma ok 3 miesiące. dostał środek na odrobaczenie 05lipca i od tamtej pory robi na rzadko wręcz popuszcza bo nie może tego utrzymać przez tak częste załatwianie się ma strasznie opuchnięty i zaczerwieniony odbyt. oprócz tego na tylnych łapkach dostał strasznych ran z początku wyglądały jak by sam sobie wygryzał z nich sierść a teraz to zaczerwienione place przez które kuleje proszę o pomoc. jak mu pomóc?
gość serwisu

To poważny nieżyt układu pokarmowego i kot zapewne powinien dostać antybiotyki. Odparzenia wokól odbytu i na łapkach powinny być dezyfekowane łagodnym środkiem np. rivanol i równieżtraktowane łagodną maścią antybiotykową. Zatem bez interwencji lekarza sie nie obejdzie.

lek.wet.Artur Dobrzyński

2011-07-16Mój półroczny kotek od 4 dni jest bardzo chory. Przez pierwsze 2,5 dnia 5-6 razy dziennie wymiotował i nie chciał nic jeść, Po tym czasie przestał wymiotować ale ciągle śpi. Nie je nie pije i nie robi kupki czasami sika. Od samego początku był leczony ale objawowo. Dostaje dwa razy dziennie kroplówkę wzmacniającą, zastrzyki przeciwwymiotne, dostał tez anybiotyk. Po drugiej lewatywie zrobił małą kupkę, słyszymy jak coś mu sie przelewa w żołądku ale tylko tyle. Podejrzewaliśmy, że zjadł difenbahię ale nie jesteśmy pewni. Nie ma napuchniętego pyszczka czy języczka. Według książeczki zdrowia był odrobaczany, my tego jeszcze nie zdążyliśmy zrobić. Proszę o poradę jak długo kotek może być na kroplówce jeśli to jakieś zatrucie to kiedy może mu się zacząć poprawiać, Jak powinniśmy dalej postępować.
gość serwisu

Jeśli są podejrzenia zatrucia toksycznego warto wykonać badania krwi w tym morfologię i próby wątrobowe oraz profil nerkowy. Jednak jak słusznie zauważono to również przyczyna może być zarobaczenie tym bardziej, że to młody kot. Dlatego nie zaszkodzi podać mu na kark krople Profender, które nie obciążą przewodu pokarmowego a odrobaczą kota.

lek.wet.Artur Dobrzyński

2011-07-16czy karmiąca kotka może zajść w ciąże.
gość serwisu

Oczywiście, to zależy od cyklu. Jednak jeśli laktacja trwa zaledwie kilka tygodni to raczej nie.

lek.wet.Artur Dobrzyński

2011-07-11Mój kot miał kastracje, weterynarzowi nie udało się wyjąć jednego jądra, jakie mogą być tego konsekwencje.
Barczewski

Przykro mi to mówić ale to tak jakby kot był bez kastracji. Tego typu zabieg nic nie wniesie.

lek.wet.Artur Dobrzyński

2011-07-11Mojej kotce po strzyzeniu krzywo odrasta sierc. Jest persem, strzyglam ja nie po raz pierwzy ale pierwszy w nowym miejscu. Siersc odrasta ale sa miejsca ngdzie nie rosnie, to spore place. Skora jest czysta i biala. kotka sie nie drapie ani nie ma zadnych dolegliwosci ale martwi mnie to.
gość serwisu

Być może przyczyną są zaburzenia hormonalne co dość często zdarza się przecież u kotek.

lek.wet.Artur Dobrzyński

2011-07-06moja niespelna roczna kotka 6tygodni temu urodzila 4kotki a dzis mam problem bo zauwarzylam jej dziwne zachowanie boi sie wszystkiego ucieka od malych i ma cos w brzuchu nie wiem co,ale czy ona nie jest przypadkiem znow w ciazy?dodam ze ma strasznie mokry tylek ta jak miala po porodzie.z gory dziekuje za pomoc.
gość serwisu

Kotka wymaga natychmiastowego badania RTG tudzież USG. Nie jest wykluczone, że to następstwo stanu zapalnego dróg rodnych.

lek.wet.Artur Dobrzyński

2011-07-06I jeszcze jedno pytanie :) Kotka którą dokarmiam na wsi, okociła się ok. 15 maja w piwnicy w domu w pobliżu sklepu. Planuję zabrać kotki i poszukać im opiekunów. Mają teraz ok. 8 tygodni. Chyba mogę już je zabrać? Boję się że jak pobędą dłużej to będzie mi trudno je oswoić (nie znają ludzi). No i już powinny zacząć same jeść, nie wiem, pewnie kotka znosi im myszy? Nie wyprowadziła ich z kryjówki (na podwórku podobno są psy) i zamierzam się tam wybrać. Boję się też czy np. jeśli będą miały objawy kociego kataru to czy mogę je zabrać do moich kotów – są dorosłe i mają aktualne szczepienia, ale czy jest to bezpieczne? Kotce podałam wcześniej już preparat odrobaczający – weterynarz mówił że kociaki przez mleko zostaną odrobaczone. Myślałam też o tym aby po zabraniu kociąt kotce dać środek antykoncepcyjny w zastrzyku, jest to dość stara kotka, podobno ma dwa kociaki, jaki środek by mi Pan polecił? Kiedy najlepiej podać? Podawanie tabletek raczej odpada – czasem długo nie widzę kotki.
gość serwisu

Kociaki można już oczywiście zabrac od matki. Pozinny być odrobaczone i zaszczepione. Matk najlepiej podd sterzliyacji jesli jednak nie jest to moliwe to tryeba poda jej blokad hormonala podawana w yastryzku dwa rayz w roku. Jesli kociaki beda miaz objawz kataru kociego lepiej je odosobnic

lek.wet.Artur Dobrzyński