Koty.pl

Zapisz się
do serwisu

Obaszar logowania się do serwisu

Zdrowie

Odpowiedzi udziela zespół redakcyjny po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2016-09-17Zaopiekowałam się dorosłym kocurem. Właścicielka była zmuszona znaleźć mu nowy dom. Kotek jest rasowy, zachipowany, z tatuażem w uchu. Problemem jest to, że właścicielka nie mogła znaleźć żadnych jego dokumentów. Chciałabym iść z nim do weterynarza, żeby go zbadał i pytanie, czy nie będzie żadnych problemów przy wizycie i czy będę mogła założyć mu nową książeczkę zdrowia?
monia01

Myślę, że nie będzie żadnych problemów z założeniem nowej książeczki zdrowia. Weterynarz odczyta czip czytnikiem, warto poprosić go o sprawdzenie, czy kot jest w bazie Safe-Animal, a jeśli tak, by zmienił adres i telefon w bazie (przypisany do danego nr czip-kota). Przydatne na wypadek zagubienia, odpukać. Lekarz może też pytać o to, kiedy było ostatnie szczepienie i odrobaczanie, by ustalić terminarz kolejnych zabiegów. Jeśli kocio był szczepiony dawniej niż 2 lata temu, warto go teraz zaszczepić (np. tricatem, na wirusówki; jeśli nie wychodzi, nie ma potrzeby szczepień przeciw wściekliźnie i białaczce). Dobrze, że zaopiekowała się Pani kotkiem, niech się dobrze zaaklimatyzuje w nowym domu :)

2016-09-12Moja kotka 5 lat jest bardzo chuda chociaż dużo je, nie wiem co robić.
ROZE0033

Jest wiele możliwych przyczyn, choć na początek doradzam odrobaczenie - to jedna z częstszych przyczyn wychudzenia mimo apetytu, i słabej kondycji sierści. Koty wychodzące powinno odrobaczać się co 3 miesiące, niewychodzące co 6 miesięcy. Jaja robaków możemy przynieść do domu choćby na butach. Druga możliwość to słabej jakości karma - mało mięsa, przysłowiowe 4% białka, kot dużo je, ale się nie najada. Trzecia możliwość - choroby dziąseł i przyzębia, kamień nazębny. Warto pokazać kotkę weterynarzowi i na początek porządnie odrobaczyć.

2016-09-12Mój kot ma już 16,5 roku, jest w formie bez zarzutu, niemniej chciałabym go maksymalnie wspomóc i przedłużyć życie- co mogę w tej kwestii zrobić więcej niż standardowa pielęgnacja i właściwe żywienie? Jakie polecacie Państwo suplementy, firmy karm, a może samodzielne przygotowywanie posiłków... zastanawia mnie czy kurkuma, ostropest, chia itd polecane w diecie ludzkiej, też mają działanie m. in.przeciwzapalne w odniesieniu do zwierząt? Ponadto mam wrażenie, że ostatnio znacznie słabiej słyszy- czy po diagnostyce istnieje w ogóle możliwość pomocy w sytuacji, gdy jest to wynik wieku, a nie choroby czy stanu zapalnego, na który zresztą nic nie wskazuje.
gość serwisu

Jeśli kot jest w dobrej formie w takim wieku, odradzałabym radykalne zmiany karmy. W starszym wieku mogą pojawić się takie choroby jak niewydolność nerek, choroby tarczycy i przytarczyc, cukrzyca. Dlatego namawiam gorąco do corocznych profilaktycznych badań krwi, morfologia, profil nerkowy, wątrobowy, trzustka, poziom hormonu Tf4, fruktozaminy - w ten sposób będzie najłatwiej monitorować stan zdrowia i najszybciej wychwyci się ew. początki choroby. W przypadku seniorów można wprowadzić suplementację kwasami omega3 i 6, podawać karmę dedykowaną seniorom (niższy poziom łatwostrawnego białka, bez soi, niższy poziom fosforu, więcej przeciwutleniaczy naturalnego pochodzenia). Kurkumę faktycznie dodaje się do niektórych karm dla kotów. Podobnie jak pietruszka, rozmaryn, nasiona lnu, żurawina - ma działanie przeciwutleniające i oczyszczające. O ostropeście dla kotów nie słyszałam. W karmach dodatki ziołowo-roślinne są przebadane, bezpieczne dla zwierząt. Można ew. podawać ludzkie, by nie zwykłe przyprawy (kurkuma), ale apteczne - bez soli, alkoholu itd.

2016-09-02Dzień dobry jak opiekować się niewidomym kocurkiem?
gość serwisu

Prosimy przeczytać ten artykuł, powinien być pomocny: http://www.koty.pl/czytelnia/art116,jak-zyc-z-niewidomym-kotem.html

 

2016-08-31Moja 3-4 miesięczna kotka jest ostatnio osowiała . Zawsze była energiczna i chętna do zabawy . Dzisiaj zauważyłam że nie chce się bawić tylko leży na trawie i się opala . Nie chce też jeść , nawet jak jej podsuwam smakołyk pod nosek . Raczej nie zauważyłam żeby wymiotowała i nigdy nie była odrobaczana. Martwię się, może ma robaki ?
gość serwisu

Czy zmiana zachowania się utrzymuje? Kocięta - dla ich bezpieczeństwa, a także dorosłe koty - należy regularnie odrobaczać oraz szczepić. Szczególnie jest to ważne w przypadku kotów młodych, do 1 roku życia. Proszę udać się z małą do lecznicy na przegląd, ew. odrobaczenie i szczepienie.

2016-08-25Pomocy mój kotek kaszle jak mu pomóc? Nagrałem to wydaje mi się że to kaszel ale nie jestem pewien https://youtu.be/uboB_Ou8mPU
gość serwisu

Jednym z najczęstszych przyczyn kaszlu jest zarobaczenie. Proszę udać się z kotem do weterynarza. Zdalnie nie mogę postawić diagnozy.

2016-08-17Mam 6 letniego kota Buffiego który wychodzi na dwór, zawsze wracał ale ostatnio nie było go kilka dni i wrócił taki osłabiony i miał problemy z chodzeniem. Pojechaliśmy do weterynarza, a ten dał mu zastrzyk przeciwzapalny i antybiotyk Synolux, w niedziele powtórzyliśmy zastrzyk i było lepiej kot jadł i załatwiał się, lecz nadal dziwnie chodził tak jakby miał lekkie problemy z równowagą w poniedziałek nie dostał zastrzyku ponieważ było święto i jego stan znowu się pogorszył więc we wtorek znowu pojechałam na zastrzyk i dzisiaj weterynarz po obejrzeniu kota stwierdził że to moze byc cos z mózgiem i przepisał mu sterydy "Encorton"( 2 razy dziennie po pół tabletki ) juz po pierwszej dawce kot znacznie osłabł teraz jest o wiele gorzej nie jest w stanie nawet wstać , nie je, nie pije, nie załatwia się, ale mimo wszystko reaguje , ma otwarte oczy . Czy to normalne że tak jest po tym leku , może to jakis skutek uboczny ? Dodam jeszcze że morfologia w normie, nie ma gorączki, żadnych złamań.
gość serwisu

Opisane objawy są bardzo niepokojące. Coś się musiało wydarzyć podczas jego nieobecności, może potrąciło go auto? Albo ktoś uderzył? Sam brak złamań niewiele mówi - może doszło do obrażeń wewnętrznych, uszkodzenia mózgu? Może zatrucie? (ale tu powinny być zmiany w badanich krwi - podwyższone parametry nerkowe, wątrobowe - czy była robiona tylko morfologia? to za mało). Po encortonie koty raczej mają zwiększony apetyt, a tu jest inaczej. Albo to indywidualna reakcja na steryd i należy go odstawić, albo uraz lub inna przyczyna chrobowa - i tej należy szukać. Proszę niezwłocznie udać się z kotem do weterynarza, opisać dokładnie objawy, być może potrzebne są dodatkowe badania, inne leki. Może też warto skonsultować się z innym weterynarzem?

2016-08-12Bardzo proszę o pomoc i radę. Otóż za tydzień będę miała w mieszkaniu odgrzybianą 1 ścianę w 1 pokoju. Chodzi o to jak postąpić z kotem. Czy może pozostać w mieszkaniu, zamknięty w innym pokoju? Czy to jest dla niego szkodliwe i powinnam go stamtąd zabrać? Informacje w internecie są sprzeczne Dodam, że w pokoju gdzie będzie odgrzybianie nie ma drzwi, a mój kot jest raczej strachliwym stworzonkiem.
gość serwisu

Nie znam składu preparatu, który ma być użyty. Może pomocne będzie sprawdzenie, czy ludzie mogą przebywać w pomieszczeniu/mieszkaniu podczas odgrzybiania danym środkiem? Jeśli nie, to również kot nie powinien tam przebywać.

2016-08-08Czy kilkumiesięczny kotek, który żyje tylko w domu może się bawić zabawkami, którymi bawią się dorosłe, zdrowe koty, które wychodzą, na dwór? Czy na tych zabawkach nie ma jakichś bakterii, które są niebezpieczne, dla małego kotka?
Zosia KochaKoty

Jeśli kociak oraz dorosłe koty są regularnie szczepione i odrobaczane, a wychodzące odpchlane, nie powinno być problemów.

2016-08-05Od jakiegoś czasu (2-óch miesięcy) zauważyłam, że moja Kicia (2,5 letnia) wymiotuje. Na początku myślałam, że wylizuje się tak dokładnie iż nadmiar sierści z żołądka oczyszcza w ten sposób. Jednak wymioty występują czasem co 2-3 dzień i są nie obfite ale zbite, w kolorze beżu, ze śluzem. Wyeliminowałam już wszystko, co mogłaby podjadać - kwiaty, kartony itp. Nawet zmieniałem karmę oraz wodę do miski wlewamy przegotowaną. Podawałam też specj.karmę na oczyszczanie z kłaczków w żołądku. Przegładzam 1 dzień, żeby żołądek odpoczął, ale później i tak znów syt.się powtarza. Skąd to może być?... Kicia była na wiosnę odrobaczona. Czy powinnam się czymś niepokoić?...
gość serwisu

Czy kotka miała wykonane badania krwi (morfologia, kreatynina, mocznik, enzymy trzustkowe)? Wymioty są czasem objawem problemów z nerkami. Należałoby to sprawdzić. Inna możliwość to wrażliwy układ pokarmowy - w takim wypadku pomaga karma typu sensitive.