Koty.pl

Zapisz się
do serwisu

Obaszar logowania się do serwisu

Zdrowie

Odpowiedzi udziela zespół redakcyjny po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2016-12-23Mój kocurek ma 8 miesięcy, kastrowany 3 miesiące temu. Około tydzień temu zauważyłam coś podobnego do guza przy ogonie. Wtedy myślałam że to tylko stłuczenie i się zbytnio nie przejęłam. Dziś jednak przy głaskaniu poczułam powiększenia z obu stron. Obawiam się że może to być problem z nerkami. Nie zauważyłam zmian w zachowaniu, ale gdy go podnoszę miauczy, więc chyba go coś boli. Czy powinnam udać się do weterynarza, czy działać coś na własną rękę? co się może mu dziać?
gość serwisu

Czy te powiększenia nie są umieszczone pod ogonem? To mogą być przepełnione gruczoły okołoodbytowe. Jeśli tak, weterynarz z łatwością je oczyści. Proszę pokazać kotka w lecznicy.

2016-12-01Moj kot ok.4 miesieczny płakał (miałczał ) rano co to może być? On nie ma oczu , po kocim katarze , czym przemywać powieki?
gość serwisu

Za mało danych. Oczy zostały usunięte? Jak dawno temu? Czy powieki są zeszyte? Czy jest jakaś wydzielina? Jakie były zalecenia lekarza prowadzącego kotka? Czy kot dostał ogólnie działający antybiotyk? Czy nadal dostaje leki?

2016-11-23Jestem właścicielką 3-miesięcznej kotki. Bardzo się o nią martwię, gdyż od 2 dni nic nie je. Wiem że niejedzenie u kotów może być fatalne w skutkach, wiec zabrałam ją do weterynarza. Kotka nie była jeszcze u weterynarza, to jej pierwsza wizyta. Weterynarz odrobaczyła kotkę, uważa że za jej brakiem apetytu może być zarobaczenie. Wieczorem kazała podać kotce posiłek. Niestety, ledwo co tknęła pokarm, parę razy tylko ugryzła mokrą karmę. za to wypiła trochę wody. W międzyczasie zrobiła 2 rzadkie kupy, jedna w połowie rzadka, druga już płynna. Nie wiem co robić, aby zaczęła jeść, bardzo się niepokoję.
kociara35

Jeśli mimo odrobaczenia sytuacja nie uległa poprawie i kotka nadal słabo je, bardzo proszę powtórnie odwiedzić panią weterynarz wraz z kotką. Lekarz nie wie, że nadal coś jest nie tak, potrzebuje informacji od Pani, by skuteczniej zadziałać. Powodzenia!

2016-10-22Dostałam kotka, jest u nas miesiąc czyli teraz ma jakieś 3 miesiące, byłam w tym czasie z nim chyba już z 5 6 razy u weta kolejna wizyta dopiero za miesiąc a znowu jechać z kotem mi nie po drodze w sumie z jednym pytaniem. Kot odkąd do nas trafił jest troszku pechowy. Ja pierwszej wizycie jaka odbyłam okazało się, że ma przepuklinę i inne choroby a raczej pasożyty typu świerzb uszny i pchły oraz na początku pobytu u nas biegunka i ziejący odbyt. Z przepuklina sprawa prosta przegadana z wetem świeżo jako tako na razie zwalczony tak jak i ziejący odbyt i biegunka ale TE PCHLY po pierwszym razie odpchlenia PCHLY wróciły więc skoro i PCHLY i świerzb uszny zastosowany został advocate z rezultatem po 2 tygodniach od wizyty ponowne PCHLY zauważyłam dziś w sierści dodam że dom po odpchleniu wysprzątany a z tego co dowiedziałam się u weta to po tym środku PCHLY nawet jeśli wrócą gdzieś z jaj to nie mają szans. I tu moje pytanie czy ten środek w jakiś sposób wpłynie teraz ma te PCHLY które teraz ma w sierści czy coś poszło nie tak i będę musiała zastosować kolejny środek na odpchlenie ?
gość serwisu

Samo zwykłe wysprzątanie mieszkania nie wystarczy, nadal mogą gdzieś pozostać jaja lub dorosłe pchły. Należy zastosować też środek zwalczający pchly w otoczeniu, legowiskach, kocach itd. Podanie advocata chroni zwierzę przez ok. 4 tygodnie. Jak podaje producent preparatu: "Jednorazowe zastosowanie preparatu zapobiega inwazji pcheł przez kolejne 4 tygodnie. Bytujące w otoczeniu zwierzęcia poczwarki mogą rozwinąć w się w ciągu 6 tygodni od rozpoczęcia leczenia, lub nawet później, w zależności od warunków klimatycznych. Dlatego też może okazać się konieczne połączenie leczenia przy pomocy preparatu Advocate z postępowaniem mającym na celu przerwanie cyklu życiowego pcheł w otoczeniu zwierzęcia. Spowodować to może jeszcze szybsze zniszczenie populacji pcheł w gospodarstwie domowym."

Można zastosować preparat w sprayu do odpchlania otoczenia kota, ale świetnie sprawdzi się też mop parowy (myjka parowa) - gorąca para zniszczy pchły w każdym stadium rozwoju. Mopem należy przejechać szczególnie dywany, kanapy, fotele, miejsca, gdzie bytuje kot. Mopa oczywiście nie stosujemy na zwierzę :) Po odkażeniu mieszkania warto ponownie odpchlić kota innym środkiem, np. frontline, fiprex (kropelki spot on podawane na kark zwierzęcia).

2016-09-17Zaopiekowałam się dorosłym kocurem. Właścicielka była zmuszona znaleźć mu nowy dom. Kotek jest rasowy, zachipowany, z tatuażem w uchu. Problemem jest to, że właścicielka nie mogła znaleźć żadnych jego dokumentów. Chciałabym iść z nim do weterynarza, żeby go zbadał i pytanie, czy nie będzie żadnych problemów przy wizycie i czy będę mogła założyć mu nową książeczkę zdrowia?
monia01

Myślę, że nie będzie żadnych problemów z założeniem nowej książeczki zdrowia. Weterynarz odczyta czip czytnikiem, warto poprosić go o sprawdzenie, czy kot jest w bazie Safe-Animal, a jeśli tak, by zmienił adres i telefon w bazie (przypisany do danego nr czip-kota). Przydatne na wypadek zagubienia, odpukać. Lekarz może też pytać o to, kiedy było ostatnie szczepienie i odrobaczanie, by ustalić terminarz kolejnych zabiegów. Jeśli kocio był szczepiony dawniej niż 2 lata temu, warto go teraz zaszczepić (np. tricatem, na wirusówki; jeśli nie wychodzi, nie ma potrzeby szczepień przeciw wściekliźnie i białaczce). Dobrze, że zaopiekowała się Pani kotkiem, niech się dobrze zaaklimatyzuje w nowym domu :)

2016-09-12Moja kotka 5 lat jest bardzo chuda chociaż dużo je, nie wiem co robić.
ROZE0033

Jest wiele możliwych przyczyn, choć na początek doradzam odrobaczenie - to jedna z częstszych przyczyn wychudzenia mimo apetytu, i słabej kondycji sierści. Koty wychodzące powinno odrobaczać się co 3 miesiące, niewychodzące co 6 miesięcy. Jaja robaków możemy przynieść do domu choćby na butach. Druga możliwość to słabej jakości karma - mało mięsa, przysłowiowe 4% białka, kot dużo je, ale się nie najada. Trzecia możliwość - choroby dziąseł i przyzębia, kamień nazębny. Warto pokazać kotkę weterynarzowi i na początek porządnie odrobaczyć.

2016-09-12Mój kot ma już 16,5 roku, jest w formie bez zarzutu, niemniej chciałabym go maksymalnie wspomóc i przedłużyć życie- co mogę w tej kwestii zrobić więcej niż standardowa pielęgnacja i właściwe żywienie? Jakie polecacie Państwo suplementy, firmy karm, a może samodzielne przygotowywanie posiłków... zastanawia mnie czy kurkuma, ostropest, chia itd polecane w diecie ludzkiej, też mają działanie m. in.przeciwzapalne w odniesieniu do zwierząt? Ponadto mam wrażenie, że ostatnio znacznie słabiej słyszy- czy po diagnostyce istnieje w ogóle możliwość pomocy w sytuacji, gdy jest to wynik wieku, a nie choroby czy stanu zapalnego, na który zresztą nic nie wskazuje.
gość serwisu

Jeśli kot jest w dobrej formie w takim wieku, odradzałabym radykalne zmiany karmy. W starszym wieku mogą pojawić się takie choroby jak niewydolność nerek, choroby tarczycy i przytarczyc, cukrzyca. Dlatego namawiam gorąco do corocznych profilaktycznych badań krwi, morfologia, profil nerkowy, wątrobowy, trzustka, poziom hormonu Tf4, fruktozaminy - w ten sposób będzie najłatwiej monitorować stan zdrowia i najszybciej wychwyci się ew. początki choroby. W przypadku seniorów można wprowadzić suplementację kwasami omega3 i 6, podawać karmę dedykowaną seniorom (niższy poziom łatwostrawnego białka, bez soi, niższy poziom fosforu, więcej przeciwutleniaczy naturalnego pochodzenia). Kurkumę faktycznie dodaje się do niektórych karm dla kotów. Podobnie jak pietruszka, rozmaryn, nasiona lnu, żurawina - ma działanie przeciwutleniające i oczyszczające. O ostropeście dla kotów nie słyszałam. W karmach dodatki ziołowo-roślinne są przebadane, bezpieczne dla zwierząt. Można ew. podawać ludzkie, by nie zwykłe przyprawy (kurkuma), ale apteczne - bez soli, alkoholu itd.

2016-09-02Dzień dobry jak opiekować się niewidomym kocurkiem?
gość serwisu

Prosimy przeczytać ten artykuł, powinien być pomocny: http://www.koty.pl/czytelnia/art116,jak-zyc-z-niewidomym-kotem.html

 

2016-08-31Moja 3-4 miesięczna kotka jest ostatnio osowiała . Zawsze była energiczna i chętna do zabawy . Dzisiaj zauważyłam że nie chce się bawić tylko leży na trawie i się opala . Nie chce też jeść , nawet jak jej podsuwam smakołyk pod nosek . Raczej nie zauważyłam żeby wymiotowała i nigdy nie była odrobaczana. Martwię się, może ma robaki ?
gość serwisu

Czy zmiana zachowania się utrzymuje? Kocięta - dla ich bezpieczeństwa, a także dorosłe koty - należy regularnie odrobaczać oraz szczepić. Szczególnie jest to ważne w przypadku kotów młodych, do 1 roku życia. Proszę udać się z małą do lecznicy na przegląd, ew. odrobaczenie i szczepienie.

2016-08-25Pomocy mój kotek kaszle jak mu pomóc? Nagrałem to wydaje mi się że to kaszel ale nie jestem pewien https://youtu.be/uboB_Ou8mPU
gość serwisu

Jednym z najczęstszych przyczyn kaszlu jest zarobaczenie. Proszę udać się z kotem do weterynarza. Zdalnie nie mogę postawić diagnozy.