Koty.pl

Zapisz się
do serwisu

Obaszar logowania się do serwisu

Zdrowie

Odpowiedzi udziela zespół redakcyjny po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2017-04-24Zauważyłam krew w moczu mojej 5-cio letniej kotki, po sterylizacji, nie wychodząca. Sika do kuwety i poza tym nic niepokojącego nie zauważyłam, je suchą i mokrą karmę, pije wode. Dodam, ze taka sytuacja powtarza się juz trzeci raz co kilka tygodni i trwa 1 dzień, po czym dalej sika normalnie. Zamierzam w końcu zbadać jej mocz, ale wczesniej chciałabym wiedzieć jak to jest mozliwe , ze tak od razu to mija i tylko powraca i czy jest możliwość, aby mocz złapać sypiac do kuwety żwirem silikonowy( na codziennie używa bentonitowego), bowiem ten nie chlonie tak szybko moczu, a nie ma szans ,aby nasilała do kuwety bez zwirku( juz próbowałam). Pozdrawiam, Joanna
gość serwisu

Powtarzający się krwiomocz jest niepokojącym objawem. Może wskazywać na choroby zarówno pęcherza moczowego, jak i nerek. Warto zrobić badania moczu oraz krwi, być może weterynarz zleci usg nerek. Zwykły żwirek silikonowy nie naaje się do "łapania" moczu. Można postawić pustą kuwetę, koniecznie wymytą i wyparzoną gorącą wodą (by usunąć ew. bakterie, któe mogą zaburzyć wyniki badania moczu). Można też zakupić specjalny żwirek diagnostyczny, służący właśnie do pobierania próbek moczu do badania.

2017-04-24Moja dwuletnia kotka od dwóch dni jest ospała i dość mocno się ślini. Malo je i za bardzo nie chce pic.
gość serwisu

Czy kotka jest wychodząca? Czy w domu są rośliny trujące dla kotów, a które mogła zjeść? Z opisu mogę podejrzewać zatrucie pokarmowe. Ale może to też być zakłaczenie. Proszę koniecznie udać się z kotką do lecznicy. Nie czekać - w przypadku zatrucia liczy się czas.

2017-04-21Moja 16 letnia wysterylizowana kotka ma guza wielkości śliwki okolicy sutków. Zawsze miała przy dwóch sutkach małe guzki - wielkości groszku, przesuwające się pod skórą. Kotka nadal jest aktywna, chętna do zabawy, z dobrym apetytem. Pozwala się głaskać i dotykać w tym miejscu, nic nie wskazuje aby ja to bolało. Nie wylizuje zgrubienia. Czy są homeopatyczne środki, które mogłabym jej podać aby pozbyć się guza? Proszę o podanie nazwy i dawki.
gość serwisu

Proszę przede wszystkim udać się z kotką do dobrego lekarza weterynarii, celem zbadania i sprawdzenia, czy to guz nowotworowy czy np. niegrożny tłuszczak. Dopiero potem można myśleć o leczeniu. Powodzenia!

2017-04-057-letni kastrat, dotąd zdrowy, wymiotuje/żółć, ślina, piana?/.Po usg i badaniu krwi i wyniku ponad 300/krzywa cukrowa, zdiagnozowano cukrzycę. Testy paskowe 5 razy dały wynik negatywny/ciała ketonowe i glukoza. Po 2 tyg. spokoju w dobrej kondycji/sucha karma dla cukrzyków + mokre z niską zawartością węglowodanów, bez zbóż itd., powróciły skąpe wymioty... Idę niebawem do lekarza, ale może to nerki, a nie cukrzyca?
gość serwisu

Poziom cukru u kotów skacze, np. wskutek stresu, co jest częste podczas pobierania krwi do badania czy nawet samej wizyty w lecznicy. Dlatego wykonuje się bardziej wiarygodny pomiar poziomu fruktozaminy we krwi, a nie glukozy.

Czy były wkonane badania ogólne krwi? morfologia, enzymy wątrobowe, trzustkowe, nerkowe? Koniecznie trzeba to zbadać. Wymioty mogą wskazywać m.in. na zatrucie, chore nerki. Proszę poprosić weterynarza o wykonanie takich badań.

2017-02-28Mój kot od 4 dni nie je ,nie pije,wymjotuje prawie każdą odrobinę wody,którą mu podam.Jest bardzo słaby.Weterynarz stwierdził,że to tylko zapalenie górnych dróg oddechowych,zrobił morfologie,usg,podał leki przeciwbólowe,przeciwzapalne,antybiotyk,kroplówke..,ale nadal nie ma poprawy.Czy weterynarz mógł się pomylić?Objawy wskazują na panleukopenie,a jeśli nie to skąd te uporczywe wymioty??
gość serwisu

Wymioty to nie tylko panleukopenia. Przy panleukopenii są wymioty i biegunka, istnieje test, którym można szybko sprawdzić, czy wchodzi w grę. Same wymioty to także chore nerki, zatrucie pokarmowe, chora trzustka, nietolerancja danego rodzaju pokarmu (czy nie była zmieniana karma?). Co wyszło w wynikach badań? Jak wyglądają parametry nerkowe i wątrobowe? Nic Pani nie pisze o wynikach badań.

2017-02-272 tygodnie temu wzięłam kotkę ze schroniska. Kotka była bardzo niedożywiona, miała grzybicę skóry. Jak ją zabierałam do domu była już wyleczona, w stanie dobrym. W domu bardzo chętnie je, biega, zaczepia moją pierwszą kotkę, została odrobaczona. Jedyną rzecz jaka mnie niepokoi, to luźne kupki (kolor brązowy bez krwi). Załatwia się zawsze rano i wieczorem. Karmię ją karmą suchą Perfect Fit sensitive dla kotów wrażliwych oraz daję jej od 2 dni gotowany ryż z marchewką i kurczakiem. Poprawa jest bardzo mała. Nie wiem czy to ze stresu, zmiana miejsca czy może z powodu innego jedzenia niż w schronisku? Byłam z nią na kontroli w schronisku po 2 tygodniach i pani weterynarz kazała zmienić jej karmę.
gość serwisu

Możliwe, że to zmiana karmy tak podziałała, ale radziłabym sprawdzić w książeczce zdrowia, kiedy kotka była odrobaczana i jakim specyfikiem? W schronisku koty wciąż się od siebie zarażają robakami, mimo odrobaczeń, bo jest stała rotacja kotów. Doraźnie można pomóc, podając samego gotowanego kurczaka, odstawić karmę Perfect, obserwować, czy jest poprawa. I zrobić badania kału - próbki z trzech dni można samemu zanieść do laboratorium, sanepidu lub najbliższego weta. Nie jest to drogie badanie, za to najszybszy sposób, by sprawdzić, czy są robaki i jakie, a może pierwotniaki lub zakażenie bakteryjne i konieczny będzie antybiotyk?

2017-02-26Mój kot ma 2,5 roku, jest to dachowiec. Wczoraj zaczął mieć odruchy wymiotne. Z początku myślałam, że to z powodu kłaczków i poradzi sobie z nimi jak zawsze. Jednak dzisiaj sytuacja się powtórzyła. Zaczął również wymiotować śliną. Podałam mu pastę odkłaczającą Gimcat. Jednak na razie niezbyt mu pomaga. Widać, że bardzo się męczy. Na dodatek zaczął kichać, ma ciepły i mokry nos, a trzecia powieka delikatnie naszła mu na oko. Cały dzień leży. Nic nie chce pić ani jeść, tylko rano zjadł trochę suchej karmy. Nie wiem jak mu pomóc, bo najbliższy weterynarz jest zamknięty, a do innego musielibyśmy jechać co najmniej pół godziny, a wątpię czy kotek by tyle wytrzymał. Jest to kot wychodzący więc nie wiem czy się załatwia bądź czy ma z tym problemy. Czy mogę mu na razie jakoś pomóc?
gość serwisu

Takie utrzymujące się wymioty źle rokują. Czy kotek je normalnie? czy ma bolesny brzuszek? Gdyby to było zatwardzenie/zakłaczenie, pomocna jest laktuloza (5ml). Obawiam się, z opisu, że w grę może wchodzić zatrucie, szczególnie że to kot wychodzący. Trzeba pokazać go weterynarzowi. Transporter na czas przejazdu można przykryć kocem, by odciąć nadmiar bodźców. Ew. poprosić weterynarza o wizytę domową. Jeśli wymioty będą nadal, proszę jednak udać się z kotem do lecznicy.

2017-02-18Mój kot ma 5 lat. jest kastrowany. urodził się najsłabszy i najmniejszy z miotu (połowę mniejszy od pozostałych kociąt). Często się przeziębia. Nigdy nie był kotem z odpowiednią masą ciała, ok. 3 kg. Od miesiąca zaczął słabnąć, chudnąć, po tygodniu od pierwszych objawów udałam się z nim do lekarza weterynarii, który podał mu kroplówkę, zastrzyk sterydowy, pobrał krew do badania pod kątem choroby nerek i wątroby. Badanie wykluczyło te choroby. Zasugerował białaczkę lub chorobę nowotworową. Zalecił częste dokarmianie i raz na dwa tygodnie sterydy, ale bez przekonania, że to pomoże. Czy podawanie sterydów jest dobrym rozwiązaniem? Od dwóch dni słabnie, nie chce jeść, trochę zlizuje galaretkę z pokarmu, trochę pije wody i ciągle śpi. Nie chce wychodzić na dwór, nie miauczy, jest mało komunikatywny (zawsze był bardzo ruchliwy). Co powinnam zrobić? Jak mu pomóc?
gość serwisu

Czy wykonano testy w kierunku FeLV/FIV? Koniecznie trzeba. Same sterydy nie leczą przyczyn, mają skutki uboczne, m.in. obniżają i tak niska już odporność. Warto skonsultować się z innym wetem, najlepiej o specjalizacji onkologia - nawet jeśli trzeba będzie jechać do innego miasta. W onkologii zwierząt specjalizuje się m.in. Therios, możńa spróbować przesłać im wyniki badań, poprosić o opinię. Trzeba kotu pomóc, a bez diagnozy leczenie w ciemno to średni pomysł. Powodzenia!

2017-02-05Mam pytanie odnośnie mojego 5 letniego kocura. Kot jest kastrowany i wychodzący. Jakieś 2 miesiące temu zaczął nadmiernie wylizywać sobie sierść oraz drapać się w efekcie powstało mu spore wyłysienie w dolnej części grzbietu. Kot spędza ostatnio dużo czasu w domu i zauważyłam że lizanie i drapanie jest dość sporadyczne. Kot 3 miesiące temu został odrobaczony dostał także preparat przeciwpchelny ponieważ było podejrzenia alergii na pchły, jednak objawy nie ustąpiły. Kolejna sprawa to taka, że 4 miesiące temu zmieniłam całkowicie dietę kota, podaje mu dziennie 200g mokrej bezzbożowej, wysokomięsnej karmy i od czasu do czasu karmę suchą również wysokobiałkową. Czy możliwe jest że kot jest przebiałkowany? Ma dość duży apetyt i może przyczyną jest przekarmienie tego typu karmami?
gość serwisu

U kotów nie występuje przebiałkowienie. To nie psy. Jest wiele możliwych przyczyn nadmiernego wylizywania się - od alergii pokarmowej przez zaburzenia hormonalne po stres. Warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, który doradzi odpowiednie postępowanie - po zbadaniu kota.

2017-01-27Kot ma jakies 4 lata. Od niedzieli dostaje prawie codziennie napadów ślinotoku i drgawek, trwa to okolo minuty, może 2. Poprzedni właściciel dal nam jego książeczkę z przebytymi chorobami, szczepieniami, operacjami (urodził sie ze złamaną łapka i miał kilka operacji). Zamierzam isc z nim do weterynarza, nie będzie problemu z nim? Czy może wizyta nie jest potrzebna? Jakiś rok nie byl odrobaczany, może to być przyczyna?
kociamamusia

Proszę iść z kotkiem do weterynarza. Objawy są niepokojące, w grę może wchodzić np. zatrucie, ciało obce w przewodzie pokarmowym lub padaczka. Albo silne zakłaczenie. Bez dokładnych badań nie można ocenić.