Koty.pl

Zapisz się
do serwisu

Obaszar logowania się do serwisu

Zdrowie

Odpowiedzi udziela zespół redakcyjny po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2017-02-26Mój kot ma 2,5 roku, jest to dachowiec. Wczoraj zaczął mieć odruchy wymiotne. Z początku myślałam, że to z powodu kłaczków i poradzi sobie z nimi jak zawsze. Jednak dzisiaj sytuacja się powtórzyła. Zaczął również wymiotować śliną. Podałam mu pastę odkłaczającą Gimcat. Jednak na razie niezbyt mu pomaga. Widać, że bardzo się męczy. Na dodatek zaczął kichać, ma ciepły i mokry nos, a trzecia powieka delikatnie naszła mu na oko. Cały dzień leży. Nic nie chce pić ani jeść, tylko rano zjadł trochę suchej karmy. Nie wiem jak mu pomóc, bo najbliższy weterynarz jest zamknięty, a do innego musielibyśmy jechać co najmniej pół godziny, a wątpię czy kotek by tyle wytrzymał. Jest to kot wychodzący więc nie wiem czy się załatwia bądź czy ma z tym problemy. Czy mogę mu na razie jakoś pomóc?
gość serwisu

Takie utrzymujące się wymioty źle rokują. Czy kotek je normalnie? czy ma bolesny brzuszek? Gdyby to było zatwardzenie/zakłaczenie, pomocna jest laktuloza (5ml). Obawiam się, z opisu, że w grę może wchodzić zatrucie, szczególnie że to kot wychodzący. Trzeba pokazać go weterynarzowi. Transporter na czas przejazdu można przykryć kocem, by odciąć nadmiar bodźców. Ew. poprosić weterynarza o wizytę domową. Jeśli wymioty będą nadal, proszę jednak udać się z kotem do lecznicy.

2017-02-18Mój kot ma 5 lat. jest kastrowany. urodził się najsłabszy i najmniejszy z miotu (połowę mniejszy od pozostałych kociąt). Często się przeziębia. Nigdy nie był kotem z odpowiednią masą ciała, ok. 3 kg. Od miesiąca zaczął słabnąć, chudnąć, po tygodniu od pierwszych objawów udałam się z nim do lekarza weterynarii, który podał mu kroplówkę, zastrzyk sterydowy, pobrał krew do badania pod kątem choroby nerek i wątroby. Badanie wykluczyło te choroby. Zasugerował białaczkę lub chorobę nowotworową. Zalecił częste dokarmianie i raz na dwa tygodnie sterydy, ale bez przekonania, że to pomoże. Czy podawanie sterydów jest dobrym rozwiązaniem? Od dwóch dni słabnie, nie chce jeść, trochę zlizuje galaretkę z pokarmu, trochę pije wody i ciągle śpi. Nie chce wychodzić na dwór, nie miauczy, jest mało komunikatywny (zawsze był bardzo ruchliwy). Co powinnam zrobić? Jak mu pomóc?
gość serwisu

Czy wykonano testy w kierunku FeLV/FIV? Koniecznie trzeba. Same sterydy nie leczą przyczyn, mają skutki uboczne, m.in. obniżają i tak niska już odporność. Warto skonsultować się z innym wetem, najlepiej o specjalizacji onkologia - nawet jeśli trzeba będzie jechać do innego miasta. W onkologii zwierząt specjalizuje się m.in. Therios, możńa spróbować przesłać im wyniki badań, poprosić o opinię. Trzeba kotu pomóc, a bez diagnozy leczenie w ciemno to średni pomysł. Powodzenia!

2017-02-05Mam pytanie odnośnie mojego 5 letniego kocura. Kot jest kastrowany i wychodzący. Jakieś 2 miesiące temu zaczął nadmiernie wylizywać sobie sierść oraz drapać się w efekcie powstało mu spore wyłysienie w dolnej części grzbietu. Kot spędza ostatnio dużo czasu w domu i zauważyłam że lizanie i drapanie jest dość sporadyczne. Kot 3 miesiące temu został odrobaczony dostał także preparat przeciwpchelny ponieważ było podejrzenia alergii na pchły, jednak objawy nie ustąpiły. Kolejna sprawa to taka, że 4 miesiące temu zmieniłam całkowicie dietę kota, podaje mu dziennie 200g mokrej bezzbożowej, wysokomięsnej karmy i od czasu do czasu karmę suchą również wysokobiałkową. Czy możliwe jest że kot jest przebiałkowany? Ma dość duży apetyt i może przyczyną jest przekarmienie tego typu karmami?
gość serwisu

U kotów nie występuje przebiałkowienie. To nie psy. Jest wiele możliwych przyczyn nadmiernego wylizywania się - od alergii pokarmowej przez zaburzenia hormonalne po stres. Warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, który doradzi odpowiednie postępowanie - po zbadaniu kota.

2017-01-27Kot ma jakies 4 lata. Od niedzieli dostaje prawie codziennie napadów ślinotoku i drgawek, trwa to okolo minuty, może 2. Poprzedni właściciel dal nam jego książeczkę z przebytymi chorobami, szczepieniami, operacjami (urodził sie ze złamaną łapka i miał kilka operacji). Zamierzam isc z nim do weterynarza, nie będzie problemu z nim? Czy może wizyta nie jest potrzebna? Jakiś rok nie byl odrobaczany, może to być przyczyna?
kociamamusia

Proszę iść z kotkiem do weterynarza. Objawy są niepokojące, w grę może wchodzić np. zatrucie, ciało obce w przewodzie pokarmowym lub padaczka. Albo silne zakłaczenie. Bez dokładnych badań nie można ocenić.

2016-12-23Mój kocurek ma 8 miesięcy, kastrowany 3 miesiące temu. Około tydzień temu zauważyłam coś podobnego do guza przy ogonie. Wtedy myślałam że to tylko stłuczenie i się zbytnio nie przejęłam. Dziś jednak przy głaskaniu poczułam powiększenia z obu stron. Obawiam się że może to być problem z nerkami. Nie zauważyłam zmian w zachowaniu, ale gdy go podnoszę miauczy, więc chyba go coś boli. Czy powinnam udać się do weterynarza, czy działać coś na własną rękę? co się może mu dziać?
gość serwisu

Czy te powiększenia nie są umieszczone pod ogonem? To mogą być przepełnione gruczoły okołoodbytowe. Jeśli tak, weterynarz z łatwością je oczyści. Proszę pokazać kotka w lecznicy.

2016-12-01Moj kot ok.4 miesieczny płakał (miałczał ) rano co to może być? On nie ma oczu , po kocim katarze , czym przemywać powieki?
gość serwisu

Za mało danych. Oczy zostały usunięte? Jak dawno temu? Czy powieki są zeszyte? Czy jest jakaś wydzielina? Jakie były zalecenia lekarza prowadzącego kotka? Czy kot dostał ogólnie działający antybiotyk? Czy nadal dostaje leki?

2016-11-23Jestem właścicielką 3-miesięcznej kotki. Bardzo się o nią martwię, gdyż od 2 dni nic nie je. Wiem że niejedzenie u kotów może być fatalne w skutkach, wiec zabrałam ją do weterynarza. Kotka nie była jeszcze u weterynarza, to jej pierwsza wizyta. Weterynarz odrobaczyła kotkę, uważa że za jej brakiem apetytu może być zarobaczenie. Wieczorem kazała podać kotce posiłek. Niestety, ledwo co tknęła pokarm, parę razy tylko ugryzła mokrą karmę. za to wypiła trochę wody. W międzyczasie zrobiła 2 rzadkie kupy, jedna w połowie rzadka, druga już płynna. Nie wiem co robić, aby zaczęła jeść, bardzo się niepokoję.
kociara35

Jeśli mimo odrobaczenia sytuacja nie uległa poprawie i kotka nadal słabo je, bardzo proszę powtórnie odwiedzić panią weterynarz wraz z kotką. Lekarz nie wie, że nadal coś jest nie tak, potrzebuje informacji od Pani, by skuteczniej zadziałać. Powodzenia!

2016-10-22Dostałam kotka, jest u nas miesiąc czyli teraz ma jakieś 3 miesiące, byłam w tym czasie z nim chyba już z 5 6 razy u weta kolejna wizyta dopiero za miesiąc a znowu jechać z kotem mi nie po drodze w sumie z jednym pytaniem. Kot odkąd do nas trafił jest troszku pechowy. Ja pierwszej wizycie jaka odbyłam okazało się, że ma przepuklinę i inne choroby a raczej pasożyty typu świerzb uszny i pchły oraz na początku pobytu u nas biegunka i ziejący odbyt. Z przepuklina sprawa prosta przegadana z wetem świeżo jako tako na razie zwalczony tak jak i ziejący odbyt i biegunka ale TE PCHLY po pierwszym razie odpchlenia PCHLY wróciły więc skoro i PCHLY i świerzb uszny zastosowany został advocate z rezultatem po 2 tygodniach od wizyty ponowne PCHLY zauważyłam dziś w sierści dodam że dom po odpchleniu wysprzątany a z tego co dowiedziałam się u weta to po tym środku PCHLY nawet jeśli wrócą gdzieś z jaj to nie mają szans. I tu moje pytanie czy ten środek w jakiś sposób wpłynie teraz ma te PCHLY które teraz ma w sierści czy coś poszło nie tak i będę musiała zastosować kolejny środek na odpchlenie ?
gość serwisu

Samo zwykłe wysprzątanie mieszkania nie wystarczy, nadal mogą gdzieś pozostać jaja lub dorosłe pchły. Należy zastosować też środek zwalczający pchly w otoczeniu, legowiskach, kocach itd. Podanie advocata chroni zwierzę przez ok. 4 tygodnie. Jak podaje producent preparatu: "Jednorazowe zastosowanie preparatu zapobiega inwazji pcheł przez kolejne 4 tygodnie. Bytujące w otoczeniu zwierzęcia poczwarki mogą rozwinąć w się w ciągu 6 tygodni od rozpoczęcia leczenia, lub nawet później, w zależności od warunków klimatycznych. Dlatego też może okazać się konieczne połączenie leczenia przy pomocy preparatu Advocate z postępowaniem mającym na celu przerwanie cyklu życiowego pcheł w otoczeniu zwierzęcia. Spowodować to może jeszcze szybsze zniszczenie populacji pcheł w gospodarstwie domowym."

Można zastosować preparat w sprayu do odpchlania otoczenia kota, ale świetnie sprawdzi się też mop parowy (myjka parowa) - gorąca para zniszczy pchły w każdym stadium rozwoju. Mopem należy przejechać szczególnie dywany, kanapy, fotele, miejsca, gdzie bytuje kot. Mopa oczywiście nie stosujemy na zwierzę :) Po odkażeniu mieszkania warto ponownie odpchlić kota innym środkiem, np. frontline, fiprex (kropelki spot on podawane na kark zwierzęcia).

2016-09-17Zaopiekowałam się dorosłym kocurem. Właścicielka była zmuszona znaleźć mu nowy dom. Kotek jest rasowy, zachipowany, z tatuażem w uchu. Problemem jest to, że właścicielka nie mogła znaleźć żadnych jego dokumentów. Chciałabym iść z nim do weterynarza, żeby go zbadał i pytanie, czy nie będzie żadnych problemów przy wizycie i czy będę mogła założyć mu nową książeczkę zdrowia?
monia01

Myślę, że nie będzie żadnych problemów z założeniem nowej książeczki zdrowia. Weterynarz odczyta czip czytnikiem, warto poprosić go o sprawdzenie, czy kot jest w bazie Safe-Animal, a jeśli tak, by zmienił adres i telefon w bazie (przypisany do danego nr czip-kota). Przydatne na wypadek zagubienia, odpukać. Lekarz może też pytać o to, kiedy było ostatnie szczepienie i odrobaczanie, by ustalić terminarz kolejnych zabiegów. Jeśli kocio był szczepiony dawniej niż 2 lata temu, warto go teraz zaszczepić (np. tricatem, na wirusówki; jeśli nie wychodzi, nie ma potrzeby szczepień przeciw wściekliźnie i białaczce). Dobrze, że zaopiekowała się Pani kotkiem, niech się dobrze zaaklimatyzuje w nowym domu :)

2016-09-12Moja kotka 5 lat jest bardzo chuda chociaż dużo je, nie wiem co robić.
ROZE0033

Jest wiele możliwych przyczyn, choć na początek doradzam odrobaczenie - to jedna z częstszych przyczyn wychudzenia mimo apetytu, i słabej kondycji sierści. Koty wychodzące powinno odrobaczać się co 3 miesiące, niewychodzące co 6 miesięcy. Jaja robaków możemy przynieść do domu choćby na butach. Druga możliwość to słabej jakości karma - mało mięsa, przysłowiowe 4% białka, kot dużo je, ale się nie najada. Trzecia możliwość - choroby dziąseł i przyzębia, kamień nazębny. Warto pokazać kotkę weterynarzowi i na początek porządnie odrobaczyć.