Koty.pl

Zapisz się
do serwisu

Obaszar logowania się do serwisu

Żywienie

Odpowiedzi udziela zespół redakcyjny po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2013-09-22Moja roczna, wysterylizowana kotka jest bardzo wybredna. Nie je żadnej karmy mokrej, oprócz jednej od kilku miesięcy. Ma także dostęp do suchej karmy dla kotów sterylizowanych, ale niechętnie ją zjada.
gość serwisu

Temat żywienia to temat rzeka. Czy kotka ma odpowiednią wagę? Jaką karmę dostaje? Jakich Pani próbowała? Może karma zawiera zbyt mało białka zwierzęcego? Może to karma na wagę? zwietrzała?

Polecam artykuły:

http://www.koty.pl/porady/art67.html

http://www.koty.pl/porady/art222,kot-niejadek-to-nie-lada-wyzwanie.html

 

2013-09-17Mam pytanie w sprawie karmy dziennej dawki ilościowej.Kotka ma 5 lat i jest sterylizowana .Ponadto ma troche nadwage wazy 5, 5 kg.Je suchego Applawsa, Power of Nature oraz czasem Catz Finefood .Moje pytanie brzmi jak ustalić jej dzienne zapotrzebowanie przy tej wadze i wieku?
KOTECZKA93

Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej "matematycznej" odpowiedzi. Na każdym opakowaniu karmy jest podane zalecane dawkowanie, dobrane do wieku i aktywności kota. W przypadku mieszania karm nie można tego wyliczyć. Należy patrzeć na wagę kotki, czy nie tyje, nie chudnie na podawanej ilości karmy. Koty mają różną szybkość przemiany materii - to też trzeba brać pod uwagę.

Jeśli kotka ma lekką nadwagę, należy zmniejszyć ilość podawanego jedzenia i/lub zwiększyć jej aktywność. Każdy nadmiar kalorii będzie zamieniany na tłuszcz. Nie stosowałabym drastycznych ograniczeń - konsekwentnie zmniejszyć nieco każdą dawkę pokarmu, nie zostawiać karmy na stałe w misce, a podawać tylko w porze posiłku, by nie "dojadała".

2013-08-30Czy kot sterylizowany może być na samej suchej karmie Purinie lub Royaju dla sterylizowanych?
gość serwisu

Jeśli kot lubi suchą karmę, jest ona jedna dobrej jakości, a kot ma zapewniony stały dostęp do wody - to jak najbardziej tak. Można profilaktycznie sprawdzić parametry nerkowe (kreatynia, mocznik - badanie krwi), czy są prawidłowe i nie ma problemów z nerkami. Koty z niewydolnością nerek lepiej, by jadły mokrą karmę.

2013-08-26Miesiąc temu dotarły do naszego domu dwa 3,5 mies kotki syberyjskie. Staram się zapewnić im dobre żywienie... suche dostają mieszankę RC dla ManeCoon <15 mie, Hills dla kociąt z domieszkami a to Animonda, a teraz Imas plus 100 g mokrego, Z reguły Animonda, lub inne wynalazki ( sprawdzam na etykiecie min 50% mięsa) lub sama gotuję wołowinę lub kurczaka. Maluchy mają stały dostęp do suchego + 2x dziennie mokre. Z przykrością zauważyłam, że chłopczyk zaczyna mieć lekką nadwagę ( przeczytałam, że kocięta nie mają problemów z tuszą, a mojemu rośnie brzuszysko!). Kocurek zapowiada się na duże kocisko, ale 4.09 będzie miał 5 mies i już waży 3,1kg, kotka jest 0,6 kg lżejsza ( jest też i mniejsza).Zajęcia ruchowe mają, wieczorami bawimy się z nimi laserem, piłeczkami i innymi zabawkami. Czy mam zacząć stosować jakąś dietę czy też zmienić zasady żywieniowe.
gość serwisu

Koty, podobnie jak ludzie, miewają różne tempo przemiany materii. Być może u kocurka jest ona wolniejsza i stąd tycie. Warto nie zostawiać pokarmu dostępnego dla kotów przez całą dobę, ale podawać 3-4 razy dziennie o stałych porach, podawać tyle, by koty się nasyciły, chować miski, gdy już się najedzą. I sprawdzać, czy nie tyją, nie chudną. Koty syberyjskie rosną do ok 3 roku życia, nie można zbyt drastycznie wprowadzać diety :)

Można też rozważyć przestawienie kotów na karmę bezzbożową i mięso. To głównie węglowodany są odpowiedzialne za tycie kotów. W Royalu i Hillsie jest ich sporo. Na bezzbożowej powinno być łatwiej utrzymać wagę.

2013-08-24Czy koty mogą pić mleko,ale takie zwykłe jak piją ludzie?
Wredotka

Wbrew obiegowym opiniom, kotom nie służy mleko krowie - zawiera dużo laktozy, której koty nie trawią, i która może powodować biegunki. Dla dorosłych kotów mleko nie ma większych wartości odżywczych. Jesli już podawać - to mleko dla kotów o obniżonej zawartości laktozy, z dodatkiem tauryny.

2013-08-10Mam roczną kotkę ,te upały po prostu ją wykańczają! Nie chce jeść...a po za tym w ogóle nie rusza się z miejsca najczęściej leży na kafelkach i dyszy zawsze gdy to robi ma gorący i mokry nosek.A tak przy okazji zadam jeszcze pytanie dotyczące kotki mojej siostry od niedawna koteczka trzepie głową tak jakby coś było w jej uchu byliśmy u weta on powiedział że to raczej nie świerzb ale w uchu jest dziwna wydzielina a w środku ucha jest mała czarna plamka czy to może być rak ???
mklaudia6

Podczas upałów koty jedzą mniej i niechętnie. Większy apetyt mają w nocy. Zapewniać wodę, karmę stawiać pod wieczór i na noc. Polecam też artykuł: http://www.koty.pl/porady/art225,uff-jak-goraco-.html

Co do drugiej kotki - czy lekarz wet nie szukał przyczyn? To może być zapalenie ucha środkowego na podłożu bakteryjnym, niekoniecznie świerzb. Mogą być też narośla o charakterze nowotworowym - z powodzeniem można je usuwać, przesyłając wycinek do badań histopatologicznych (określa złośliwość lub nie). Według mnie kotka wymaga dokładnej diagnozy.

2013-07-24Dwa tygodnie temu adoptowałam 3.5 miesięcznego kocurka. W domu mam już dwa koty (kocur - 14miesięcy i kotka - 19miesięcy). Adoptowany kotek przyzwyczaił się dość szybko do nowego otoczenia i dogaduje się już z resztą kociego towarzystwa, nawet razem się bawią. Mam jednak poważny problem z jego żywieniem. Otóż kotek nie chce jeść żadnej karmy mokrej i żadnej karmy suchej. Podchodzi do miski wącha i odchodzi z oburzeniem, czasem próbuje ją zakopać ;) Próbowałam już wszystkich dostępnych karm, nawet te od weterynarza dla kotów wybrednych. Problem z pewnością nie tkwi w apetycie, gdyż kotek zje pochłania każda ilość twarożku z jogurtem, jajka na twardo oraz wędliny (wiem, że to dla niego nie jest zdrowe, ale jestem zdesperowana). Dawałam też gotowanego kurczaka, zjada ze smakiem ale tylko czasem natomiast gotowanej wołowiny nie tkną choć pozostałe koty zjadły ze smakiem. Proszę o pomoc co mam zrobić. Chciałabym bardzo przekonać go do karmy ale nie wiem jak.
gość serwisu

Sam twarożek i jajko to nie jest dobra dieta dla kota - nie zawiera pewnych ważnych składników. Wędliny - za dużo soli. Powinien jeść albo mięso (surowe, gotowane) i/lub dobrej jakości karmę.  Czym był wcześniej karmiony kociak? Mokre, suche, jakich firm? Proszę o to wypytać. Może woli surowe, przemrożone wcześniej mięso, a nie gotowane? Może nie nauczono go jedzenia karm dla kotów (mało prawdopodobne, ale może jednak)? Może chrupki są za duże? Może lubi bezbożową karmę? Albo dostawał whiskas? Należałoby zacząć od tego, co jadł w poprzednim domu, stopniowo dodając coraz więcej karmy, którą chcemy by jadł obecnie. Czy próbowała pani Miamora kitten (saszetki, tacki), Animondy Kitten (tacki, ew. saszetki), gourmety, royala babycat namaczanego w wodzie (dobra do nauki kota jedzenia karm suchych, bo jako jedną z nielicznych można namaczać)? Czy próbowała Pani karm bezzbożowych (applaws, taste of the wild), karm zbożowych (sanabelle, purina pro plan, josera minette, hill's itd.) a także karm typu whiskas, kitekat? Te ostatnie zawierają mało mięsa, nie są dobrym wyborem, ale może właśnie do nich kot był przyzwyczajony? Jeszcze jedno - lepiej kupować karmę nie na wagę (wietrzeje, traci zapach, witaminy i jest mniej chętnie jedzona) a karmę w całych opakowaniach. Bywają koty wybredne, ale w tak młodym wieku możńa jeszcze kształtować ich gusta.

Zacząć od wypytania, co kot jadł wcześniej i - próbować, do skutku :)

2013-07-22Jak poznać czy kocurek pije dostateczną olość wody ? Mój 9 miesięczny pers , łakomczuch je karmę mokrą i suchą ale od jakiegoś czasu nie widzę aby pił wodę. Natomiast 11 miesięczna kotka perska odrzuciła dwa miesiące temu wszelką karmę mokrą i zadowala się karmą suchą i serkiem bieluchem. Kotka bardzo często pije ale martwię się jej żywieniem.
gość serwisu

Ilość wypijanej wody zależy od wagi kota, temp. otoczenia, rodzaju karmy (mokra czy sucha). Przyjmuje się, że dziennie powinno to być ok. 200ml wody, czyli 50-60ml na kilogram wagi kota. Jeśli kot je tylko suchą karmę, powinien pić więcej wody. Jeśli je mokrą, jak kocurek, wypije mniej. Proszę zaobserwować, czy naprawdę nie pije wcale wody? Może wypija nie z miseczki, ale np. w naczyń w zlewie, konewki z wodą dla kwiatków, itp. Warto postawić więcej niż jedną miseczkę z wodą, w różnych pomieszczeniach, gdzie najczęściej przebywają koty. Można rozważyć zakup fontanny dla kotów - chętniej piją wodę płynącą.

Czy oba koty nie mają problemów z kuwetą? Normalnie oddają mocz, bez bólu, niepokoju? Profilaktycznie zaleca się badania okresowe moczu i krwi z profilem nerkowym i wątrobowym (raz na rok), pozwala to szybko wyłapać ew. problemy zdrowotne, szczególnie z nerkami.

2013-06-24Czy można już zacząć dokarmiać 4,5 tygodniowego kotka? Oczywiście, kotek dalej ssie mleko od matko, ale czy zacząć wprowadzać mu stały pokarm? Czy nie zaszkodzą mu serki homogenizowane, słoiczki gerbera, czy ryż z drobiem? Co jeszcze można mu podawać?
gość serwisu

4-5 tygodni to wiek, gdy kocięta oprócz mleka matki zaczynają jeść stały pokarm. Można podawać im gotowanego drobniutko pokrojonego kurczaczka, można śmietankę, twarożek - o ile lubią ;) Najlepiej też zacząc podawać kocie jedzenie - dla małych kociąt w postaci pasztetu, czyli mokre (np. tacki i saszetki animondy, miamora itp.), później zacząć wprowadzać karmę suchą dla kociąt. Trzeba pamiętać, że koty to mięsożercy. W gerberkach jest pewien procent mięsa, plus węglowodany, warzywa. To jedzenie dla ludzkich dzieci, nie kocich :) Najlepsze jest mięso i/lub karma dla kociąt dobrej jakości.

2013-06-14Dzień dobry. Kilka dni temu w moim domu zamieszkał 9 tygodniowy kociak. Nie chce jeść samej suchej kramy, je suchą tylko jeśli mu się ją przemyci z mokrą z puszki. Czy można w taki sposób mieszać karmę aby przyzwyczajać kota do suchej czy cierpliwie czekać aż sam zacznie jeść suchą karmę? A jeśli nie zacznie... We wcześniejszych Pani poradach wyczytałem, że poleca Pani karmy wysokomięsne np. acana czy TOtW dla kociąt. Czy jeśłi w związku z tym wcześnie zamówiłem już RC "babycat" / "kitten" to dokonałem złego wyboru? Pozdrawiam.
gość serwisu

Wyboru karm dla kotów na rynku jest mnóstwo, nie podejmę się rygorystycznego stwierdzenia, która jest najlepsza :) Na pewno wysokomięsna, nie z 4% zawartościa mięsa jak whiskas czy kitekat. A czy bezzbożowa czy zbożowa... tu zdania specjalistów są podzielone. Wg mnie jedne i drugie są dobre. Pytanie co polubi kot. Royal Canin to dobra karma. Babycat jest jedną z nielicznych karm suchych, które można namaczać. Czyli byłaby dobrym "przejściowym" pokarmem do nauki jedzenia karmy suchej.