Koty.pl

Zapisz się
do serwisu

Obaszar logowania się do serwisu

Żywienie

Odpowiedzi udziela zespół redakcyjny po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2010-01-09Czy ryby wędzone są szkodliwe dla kotów? Mój kiciuś gdy tylko wyczuje, że jemy wędzoną rybę nie odstępuje nas na krok. Czy mogę mu dać odrobinę?
cisza

Myślę, że trochę wędzonej ryby raz na jakiś czas kotu na pewno nie zaszkodzi. Pytanie tylko brzmi, czy po zjedzeniu ryby wędzonej kot będzie chciał jeszcze jeść coś innego. Ale to tak na marginesie.

Michał Jank dietetyk, SGGW

2010-01-03Mam dwa kilkumiesięczne kociaki, które dostają karmę dla juniorów. Kilka dni temu skończyła mi się, a w osiedlowym sklepiku była tylko karma dla dorosłych. Czy nie zaszkodzi ona kociętom, jeśli będą ją jadły przez parę dni?
gość serwisu

Nie zaszkodzi, problem jest tylko taki, że przy nagłej zmianie karmy może się u kotów pojawić luźny kał lub biegunka. Ale to może wystąpić przy nagłym wprowadzeniu każdej karmy, dlatego wszystkie zmiany należy wprowadzać stopniowo.

Michał Jank dietetyk, SGGW

2010-01-01Dowiedziałam się, że kot powinien mieć stały dostęp do świeżej wody. Problem w tym, ze mój kot nawet nie chce tknąć wody. Czy mleko może ją zastąpić?
gość serwisu

Może być mleko, o ile po tym mleku kot nie będzie miał biegunki. Trzeba też pamiętać, że kot zjadający karmę wilgotną może pić bardzo mało wody, natomiast przy karmie suchej ilość wypijanej wody powinna być zauważalna.

Michał Jank dietetyk, SGGW

2009-12-31Mam 7-miesięczną kotkę, którą przygarnęliśmy gdy miała około trzy miesiące. Przez ten okres dostawała jedzenie cztery razy w ciągu dnia. Teraz dostaje rano i popołudniu po 0,5 saszetki whiskas junior. Zawsze gdy zje prosi o więcej. Czy powinnam podawać jej jedzenie pomiędzy tymi posiłkami? Dodam, że wygląda na bardzo głodną.
gość serwisu

Proszę przede wszystkim sprawdzić ile kot waży, a następnie sprawdzić na ile kg masy ciała jest jedna saszetka. Rozumiem, że w sumie kot dostaje teraz jedną w sumie jedną saszetkę na dzień - to chyba trochę za mało, ale na pewno na opakowaniu jest napisane, dla kota o jakiej masie ciała przeznaczona jest taka saszetka. Poza tym kotka jest jeszcze rosnąca i trzeba o tym pamiętać, że powinna być żywiona jak kot rosnący, a nie dorosły.

Michał Jank dietetyk, SGGW

2009-12-31Mam 6 miesięcznego kotka, którego za miesiąc planuje wykastrować. Czy po kastracji mogę mu podawać tzw. saszetki lub puszki (wiem, że powinnam mu podawać karmę dla dorosłych kotów, a jak będzie tył to karmę dla kotów sterylizowanych). Mój kot bardzo lubi karmę suchą z saszetką.
gość serwisu

Generalnie podstawą żywienia kotów po sterylizacji jest umiar i stałe kontrolowanie ewentualnego przyrostu masy ciała. Można na pewno od czasu do czasu podać kotu zamiast karmy suchej puszkę czy saszetkę (np. karmę dla kotów dorosłych można zamienić na puszkę dla kotów dorosłych), ale ilości pokarmów trzeba dokładnie kontrolować, ponieważ to właśnie przy wymiennym żywieniu kotów (karma sucha i wilgotna) najłatwiej wprowadzić kota w otyłość. Kot może dalej jeść trzy razy dziennie, trzeba tylko dokładnie przestrzegać ilości podawanego pokarmu w przeliczeniu na masę ciała kota. Nie trzeba mu wcale podawać mniejszej ilości pokarmu, ponieważ już zmiana rodzaju karmy zmniejsza ilość podawanej energii. Ale podkreślam, aby przestrzegać ilości podawanych nowych karm.

Michał Jank dietetyk, SGGW

2009-12-31Mam 6-miesięcznego kocurka, który otrzymuje karmę i resztki z obiadu. Proszę mi powiedzieć, jaka karma jest odpowiednia dla mojego kota, a jednocześnie tania i łatwo dostępna?
Rybka1661

Resztki z obiadu to raczej nie są wskazane, niestety! Jeżeli ma być karma tania, to może być karma markowa ze sklepu spożywczego - nie będzie droga, zawiera odpowiednią ilość białka (co ważne u kotów) i energii. Generalnie też karmienie karmami suchymi jest tańsze niż karmami mokrymi, ale warto dla kota także kupić od czasu do czasu jakąś saszetkę lub puszkę. Karmę można od czasu do czasu zmienić, ale generalnie wbrew pozorom nie ma tańszej metody karmienia, jeżeli nie chcemy żywić kota resztkami. Koty muszą bowiem zjadać stosunkowo dużo mięsa (więcej niż psy) i trzeba o tym pamiętać.

Michał Jank dietetyk, SGGW

2009-12-22Mam 8-miesięcznego wykastrowanego kocurka rasy rosyjski niebieski. Po zabiegu jest ruchliwy i żywy jak dotąd, może jedynie mniej pije wody. Mam pytanie czy może dostawać dalej karmę dla kociąt? Czy nie grozi to problemami z przewodem moczowym?
gość serwisu

Generalnie po kastracji zapotrzebowanie kota na energię spada o około 20-30 proc. Jednocześnie, przynajmniej teoretycznie, kot do ukończenia 1 roku życia jest nadal kotem rosnącym, więc jego zapotrzebowanie pokarmowe jest wyższe niż kotów dorosłych. Ja widzę dwa rozwiązania żywieniowe: albo zostaje tak jak jest, ale z bardzo uważnym kontrolowaniem masy ciała kota - jeżeli ona wzrośnie, to trzeba będzie znacznie ograniczyć ilość podawanego pokarmu. Drugim rozwiązaniem jest wprowadzenie od samego początku po kastracji karmy dla kotów dorosłych (ale nie sterylizowanych). Karma dla kotów sterylizowanych ma wartość energetyczną mniejszą od karmy dla kotów dorosłych o około 20-30 proc. Jeżeli więc po kastracji podacie Państwo karmę dla kotów sterylizowanych - jej wartość energetyczna będzie mniejsza od wartości energetycznej karmy dla juniorów o około 50 proc. - a to zdecydowanie za duża różnica. Dlatego ja zalecam zazwyczaj podawanie po kastracji do ukończenia 1 roku życia karmy dla kotów dorosłych i jeżeli kot po ukończeniu 1 roku nie będzie miał oznak nadwagi - można nadal podawać karmę dla dorosłych, natomiast jeżeli pojawią się oznaki nadwagi - trzeba wtedy przejść na karmę dla kotów sterylizowanych.

Jeśli chodzi o oddawanie moczu - kot jest jeszcze zbyt młody, aby mogło dojść do problemów z układem moczowym. Jest to problem kotów dorosłych i starszych, dlatego w tym wieku (8 miesięcy) drogi moczowe nie są jeszcze czynnikiem kluczowym, decydującym o doborze karmy. Najważniejsze jest teraz uniknięcie nadwagi i otyłości.

Michał Jank dietetyk, SGGW

2009-12-14Mam pięciotygodniową kotkę, która dwa dni temu została odstawiona od matki. Jak ją żywić, co mogę jej podawać do jedzenia? Jak często powinna jeść? Karmię ją z butelki mleczkiem. Pije bardzo chętnie. Martwi mnie natomiast, że jeszcze się nie wypróżniła. Co robić? Proszę o poradę.
gość serwisu

Jeżeli jeszcze nie oddała kału - trzeba masować wilgotną szmatką podbrzusze i brzuch - każda kotka wylizuje brzuchy swoim kociętom, a to pobudza oddawanie kału.

Jeżeli chodzi o pokarm - trzeba chyba na zachętę zmielić nieco surowej wołowiny, włożyć do miseczki - dać kotce do powąchania, jeżeli nie będzie chciała jeść - wstawić ją do miski tak, aby ubrudziła sobie mięsem łapy. Będzie je musiała bowiem później wylizać (żeby były czyste) i w ten sposób zacznie próbować smak mięsa. Generalnie w tym okresie kota powinna otrzymywać pokarm o konsystencji papkowatej (żadnej karmy suchej). Może to być mielona wołowina, kurczak, może być twaróg, ewentualnie ryba. Poza tym może dostawać mleko do picia z miski o ile nie ma po nim biegunki. Jeżeli po krowim mleku będzie biegunka, należy je odstawić i podawać do picia tylko wodę. Kluczowe jest jednak pytanie - czym chce Pani karmić kota w dłuższej perspektywie czasu?
 

Michał Jank dietetyk, SGGW

2009-12-13Dlaczego koty uwielbiają oliwki i czy są one szkodliwe dla nich?
gość serwisu

Nie wiem czemu kot uwielbia oliwki (mój własny nawet na nie nie spojrzy - robiłem próbę). Może dlatego, że oliwki zawierają stosunkowo dużo tłuszczu (olejów), ale to już tylko gdybanie. Wszak koty to zwierzęta przede wszystkim mięsożerne.

Michał Jank dietetyk, SGGW

2009-12-11Czym karmić wysterylizowaną kotkę u której wykryto kamienie w przewodzie moczowym? Interesuje mnie głównie o domowe jedzenie a nie tylko suchą karmę.
gość serwisu

Kluczowe znaczenie przy odpowiedzi na to pytanie ma rodzaj stwierdzonych kamieni - szczawiany czy struwity? Jeżeli struwit, to trzeba domowy pokarm zakwaszać – np. DL-metioniną czy chlorkiem amonu. Jeżeli były szczawiany - unikać pokarmów mlecznych i ryb. To takie bardzo podstawowe zalecenia. Natomiast karma sucha musi być bezwzględnie dla kotów sterylizowanych, ponieważ ta ma znacznie lepiej zbilansowane składniki niż zwykła karma niskokaloryczna.

Michał Jank dietetyk, SGGW