Koty.pl

Zapisz się
do serwisu

Obaszar logowania się do serwisu

Żywienie

Odpowiedzi udziela zespół redakcyjny po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2017-06-09Kot ma 10 miesięcy. Je mokrą karmę. Rzadko pije wodę, ale sporo.Na ile powinien wystarczyć żwirek 5 litrowy?
gość serwisu

To zależy, jaki żwirek - rodzaj (silikon, bentonit, drewniany; zbrylający nie czy), znaczenie ma także jakość żwirku. A także jak duża kuweta - żwirek powinien przykryć dno kuwety do wysokości ok. 5-8 cm. Na najdłużej wystarcza żwirek silikonowy - jeden wkład na okres ok. 3-4 tygodni. Żwirek bentonitowy zbrylający co pewien czas powinien być usuwany w całości, a kuweta dokładnie myta - przy jednym kocie raz w miesiącu. Przeciętny zdrowy kot oddaje mocz 2-4 razy na dobę.

Natomiast jeśli martwi Panią, czy kot nie oddaje za dużo moczu, czy nie jest chory - to wyjaśni najlepiej badanie laboratoryjne próbki moczu oraz badanie krwi. Tylko w ten sposób można wychwycić początki choroby.

2017-06-07Mój kot sporo sika. Może to być objaw jakiejś choroby?
gość serwisu

Nie pisze Pani, ile kot pije wody, w jakim jest wieku, czy ma normalny apetyt, czy nie zmieniło się jego zachowanie, czy pije wodę "wisząc" nad miseczką czy po prostu częściej do niej podchodzi. Zawsze w przypadku nagłego zwiększenia ilości pitej wody należy wykluczyć przyczyny zdrowotne - w tym m.in. choroby nerek i cukrzycę. Proszę zrobić kotu badania krwi, morfologię, poziom kreatyniny, mocznika, jonogram, poziom fruktozaminy.

2017-05-09Kotek do 8 miesięcy jadł wszystko, a teraz wybrzydza i mało je, jeden rodzaj suchego.
gość serwisu

Czy przypadkiem celem urozmaicenia nie dostał innego rodzaju pokarmu, np. szyneczki? Albo czy nie zmieniono mu rodzaju karmy? Najczęściej koty zaczynają grymasić, gdy zmienia się coś w ich stałej diecie lub sposobie podawania posiłku (np. duże puszki, długo otwarte, są mniej chętnie jedzone przez koty).  Trzeba się zastanowić, co się zmieniło w domu? w żywieniu?

2017-03-08Karmię swojego kota karmą Butchers Classic czy to dobra karma czy wybrac inną? Czym mogę jeszcze urozmaicić dietę mruczka?
gość serwisu

Patrząc na skład, to całkiem niezła karma - wysoka zawartość mięsa, bez chemicznych "wspomagaczy". Jeśli kotu smakuje, nie wymiotuje, nie ma biegunki, to będzie niezły wybór. Choć oczywiście nie jest to karma bezzbożowa, ale całkiem przyzwoita w takiej cenie.

2017-02-09Mam kotkę prawie dwuletnią, wysterylizowaną i wychodzącą(polująca). W domu też się z nią bawimy. Nie jest leniuchem. Niestety pomimo dość aktywnego trybu życia kotka za dużo waży co objawia się przede wszystkim dużym tłustym i zwisającym fałdem skórnym. Fałd wykształcił się kotce jak miała ok. pół roku ale wtedy to była sama skóra, kotka nie miała nadwagi była szczupła i tylko ten fałd jej zwisał. Wet powiedział, że kotka ma taką budowę. Jest kotem dość drobnym i powinna ważyć ok. 4kg.A waży dobre ponad 5kg.Wcześniej (do roku) była karmiona suchą Acaną (60 g/dziennie)ale ponieważ mało piła to wprowadziłam mokrą karmę Miamor (100g), jedna saszetka dziennie i proporcjonalnie zmniejszyłam do 40g karmę suchą. Obie karmy są dobrej jakości. Może popełniłam błąd i ustaliłam złe proporcje żywienia i dlatego kotka tyje. Oczywiście od czasu do czasu dostaje gotowana rybę i kurczaka ale wtedy to staram się zmniejszyć kocią karmę. Nie chcę tu wypaść na laboranta żywienia ale pomóc kotu zgubić wagę. Kotka jest karmiona 4 x dziennie czyli 1 saszetkę mokrej karmy dostaje w dwóch porcjach (wcześnie rano i przed południem).Potem sucha karma też dwa razy (po południu i reszta wieczorem).Kotka nie jest łapczywa, jak ma więcej jedzenia to zostawia i zjada później. Nasuwa mi się takie spostrzeżenie, że właściwie to ona może nie chodzić głodna bo często dostaje jeść, chociaż w granicach dziennej dawki. A może zmienić częstotliwość i dawać tylko 2 razy dziennie, żeby zgłodniała? Suchą karmę dos
gość serwisu

Podawana karma jest dobrej jakości. Dorosłym kotom najczęściej zaleca się podawanie posiłków 3 razy dziennie - lepiej częściej, ale mniejsze porcje. Nie karmimy pomiędzy posiłkami. Jeśli po posiłku w misce pozostaje karma, to znaczy, że o tyle było jej za dużo - podajemy tyle, by kot zjadł za jednym podejściem. Druga rzecz to zwiększenie aktywności fizycznej - poprzez wspólne zabawy, gonitwy, świetnie sprawdzi się np. laserek. Jeden kilogram więcej to jeszcze nie tragedia, ważne, by kotka utrzymywała wagę :)

2016-11-27Mam 2 koty (Benek i Nyna). Jest to rodzeństwo, mają ok. 6 miesięcy. Z Nyną nie było żadnego problemu, je normalnie, natomiast Benek je za 2, połyka swoją porcję i czeka na jej. Trochę przytył, bo brzuch mu już wisi. Rano dostają mokrą karmę, 2 duże łyżki stołowe. Benek połyka swoją, a Nyna spokojnie zje i nawet zostawia. Gonię go, bo tylko czeka aż Ona zje, a czasami nawet czasami wciska się jej do miski. Potem mają przez cały dzień suchą karmę. Benek waży 4kg, Nyna 2.
gość serwisu

Niektóre koty mają wręcz niepohamowany apetyt, co przy braku kontroli ilości spożywanego pokarmu szybko może doprowadzić do otyłości i problemów ze zdrowiem. Proszę bezwzględnie trzymać się pór posiłków (3 dziennie), i nie podawać kotom nic pomiędzymi nimi. Absolutnie kocurek nie powinien mieć stałego dostępu do karmy. W utrzymaniu porządku stołówki pomocne powinno być podawanie obu kotom jedzenia w osobnych pomieszczeniach, można np. zamykać kocurka w łazience w porze posiłku, z miską i karmą, oczywiścią. 2kg wagi u kotki w wieku 6 miesięcy to trochę za mało. Nie wiem, jak duża jest, ale warto byłoby ją pokazać lekarzowi weterynarii, by sprawdzić, czy wszystko z nią ok.

2016-09-22Mam dwie kotki devon rex sterylizowane Ile powinny wazyc i ile jesc karmy suchej i mokrej dziennie Maja 5 miesiecy
gość serwisu

Na opakowaniu każdej karmy podane jest dawkowanie z podziałem na wiek, wagę i aktywność kota. Nie ma odgórnie ustalonej wagi dla różnych karm, trzeba czytać etykiety i przeliczać :) a w praktyce - podawać 3 posiłki dziennie, w takiej ilości, by koty opróżniały miseczkę za jednym podejściem - w jakieś 15-20 minut. Niezjedzoną porcję chować, podawać dopiero na następny posiłek. To jedna z dobrych metod utrzymania stałej wagi kota, bez tycia z przejedzenia i podjadania pomiedzy posiłkami :)

2016-09-22Od kilku dni jestem właścicielką małego kociaka. Weterynarz stwierdził, że ma około 5-6 tygodni. Jak często powinnam podawać mu mokrą karmę ? Zdecydowałam się na Whiskas dla kociąt. Ile razy dziennie powinien ją dostawać i w jakich ilościach ?
gość serwisu

Małe kocięta jedzą często - mniej więcej co 3-4 godziny, czyli 4-5 posiłków dziennie. Można zostawić mu w misce zapasik suchej karmy dla kociąt, będzie sobie podjadał. Whiskas nie jest najlepszym wyborem, szczególnie, jeśli to jedyny rodzaj posiłku dla kociaka (za mało mięsa, zaledwie 4% białka, a koty to mięsożercy). Lepiej wybrać karmę ze średniej półki, wcale niekoniecznie droższą, a na pewno ekonomiczniejszą - miamory dla kociąt, animondę w puszkach lub saszetkach, smillę, bozitę, a z suchej - np. sanabelle kitten, joserę minette, applawsa dla kociąt, smilę dla kociąt. Kot zje mniej lepszej jakościowo karmy, a będzie najedzony, i zdrowszy.

 

2016-09-02Jaką karmą żywić kota dachowca
gość serwisu

Najkrócej mówiąc: karmą dobrej jakości, pełnowartościową, o wysokiej zawartości białka zwierzęcego, bez dodatku soi (koty jej nie trawią), dostosowaną do wieku kota. Rasa nie ma większego znaczenia.

2016-07-18 Od kilku dni mam małego kotka, ma ok 2 ms-c został znaleziony. Jest chudy i chciałem się zapytać ile ma ważyć taki kotek i co ma jeść na razie dałam mu mleko i troszeczkę gotowanego mięsa.
11Sara11

Gotowane rozdrobnione mięso z kurczaka, wołowina - jest ok. Mleka proszę nie dawać, kociak może po nim mieć biegunkę. Zamiast tego kociak powinien mieć stały dostęp do miseczki z zimną wodą, ew. można podawać specjalne mleko dla kotów. Proszę podawać mu karmę dla kociąt- mokrą, a za jakis czas także suchą. Po ukończeniu 1 roku życia przechodzimy na karmę dla dorosłych kotów. Warto też udać się z kotkiem do weterynarza, celem odrobaczenia, zaszczepienia. Powodzenia :)