Koty.pl

Zapisz się
do serwisu

Obaszar logowania się do serwisu

Wasze...

Ostatnio dodane

Józef
Kot brytyjski krótkowłosy
Miranda
Kot Maine Coon
Vinnie
nierasowy
Nina
Kot europejski krótkowłosy
mandu
nierasowy
Bruno
nierasowy

Dlaczego koty są aktywne w nocy?

29-02-2012

fot. thinkstockphotos

Nocna aktywność kotów jest zmorą wielu ich właścicieli. Zapadasz w głęboki sen, czujesz, że powoli „odpływasz” tymczasem Twój milusiński właśnie wtedy wykonuje 3 szybkie skoki po Twojej klatce piersiowej, atakuje wystające spod kołdry nogi, bądź też robi wszystko by wymusić na Tobie podanie karmy. 

Jeśli więc, tak jak większość właścicieli kotów - w tym momencie – świadomie lub mniej świadomie nagradzasz tego typu zachowania – zwracając na kota uwagę, uspakajając go lub karmiąc „dla świętego spokoju” – czas zmienić swoje zachowanie by odzyskać spokojny, niczym niezmącony sen – nawet w kocim domu.
Koty są zwierzętami z natury prowadzącymi nocny tryb życia. Ich dzicy kuzyni polują głównie w nocy. Nocna aktywność jest także konsekwencją domowego trybu życia, braku aktywności i nudy. Kiedy jesteś w pracy, pozostawiony sam sobie kot zazwyczaj śpi, więc kiedy wrócisz – jego dzień dopiero się zaczyna.
Jak więc zachęcić kota do spania w nocy?
Zablokowanie dostępu do sypialni nie jest skuteczną metodą – kot i tak będzie popróbował się do niej dostać drapiąc w drzwi, wieszając się na klamce czy też miaucząc – najlepszym rozwiązaniem jest zwiększenie poziomu aktywności kota w ciągu dnia, tak, by w nocy po prostu poczuł się zmęczony. Może okazać się to problemem, gdyż większość z nas spędza swój dzień poza domem – w pracy. Stwórz więc swojemu kotu takie środowisko, które odpowiednio będzie stymulowało go do dziennej aktywności.
Punkt widokowy
Obserwowanie życia na zewnątrz daje kotu dużo satysfakcji, pobudza i daje możliwość aktywnego spędzania czasu. Nie zasłaniaj więc okien żaluzjami – pozwól kotu na swobodny dostęp do okiennego parapetu. Stwórz koci kącik, legowisko, miejsce, w którym bez przeszkód będzie mógł oddawać się codziennym obserwacjom życia zewnętrznego podczas Twojej nieobecności. Na dworze przecież dzieje się tak wiele co wzbudzi jego uwagę – przelatujące ptaki, idący ludzie, bawiące się dzieci, biegające psy – obserwowanie życia za oknem to istna kocia telewizja. Pamiętaj jednak, że okno, jeśli ma zostać otwarte – musi zostać odpowiednio zabezpieczone przeciwko upadkowi – pozostawienie kota samemu sobie z otwartym lub uchylnym oknem jest bardzo niebezpieczne dla jego życia i zdrowia.
W Stanach dużą popularność zdobyły półki mocowane bezpośrednio na szybie – za pomocą mocnych przyssawek – w Polsce jednak póki co są one niedostępne – jednak nie jest to żadnym ograniczeniem – możemy sami zbudować punkt widokowy dla naszego pupila.
Drugi kot? Doskonały sposób na nudę!
Jeśli Twój kot jest jedynakiem – a Ty większość czasu spędzasz poza domem rozważ adopcję kompana dla niego. Nic tak nie działa na nudę jak kompan do zabawy!
Przed snem – zabawa na całego
Zadbaj o to, aby przed snem wybawić kota „do upadłego”. Doskonałym do tego „narzędziem” może okazać się popularna laserowa kropka czy też wszelkiego rodzaju wędki – czyli wszystko to, co zachęci kota do skakania, biegania – słowem – wyładowania nadmiaru energii nagromadzonej podczas całego dnia.
Zapewnienie aktywności to nie wszystko
 • Zadbaj o to, aby Twój kot miał swoje własne, przytulne legowisko – budkę – koty uwielbiają takie miejsca, dodatkowe miękkie, futerkowe kocyki zachęcą go do spania we własnym łóżeczku.
 • Zmień nawyki żywieniowe: podawaj kotu największy posiłek tuż przed snem – najedzony, będzie miał większą ochotę na drzemkę. Przesuń poranną porę karmienia na późniejszą.
 • Twój kot jest głodny o 4 nad ranem i nie jesteś w stanie tego zmienić? Zainwestuj w elektroniczny podajnik karmy – dzięki temu miska sama obsłuży kota a Ty nie będziesz musiał wstawać z łóżka.
 • Twój kot budzi Cię skacząc po Tobie, waląc do drzwi sypialni? Ignoruj to zachowanie – każde odstępstwo od tej reguły skończy się „wygraną” kota w temacie Twojego wstawania na jego żądanie.
Nigdy się nie poddawaj!
Kluczem do sukcesu jest wytrwałość. Ignoruj niepożądane zachowania i działaj według swojego schematu. Nie ustępuj, bądź konsekwentny. Jeśli choć raz ulegniesz – możesz zaczynać od początku.
Powodzenia :)
 

mag

Rekomendacja

Oceń artykuł:

Wasza ocena: 4.9

wstecz

Komentarze

Musisz się zalogować aby dodać komentarz

Opinii użytkowników: 3

 • 2013-04-17 19:04:38
  KOTECZKA93

  moja kotka też czasem w nocy nie daje mi spać

 • 2012-03-12 14:22:12
  MOZI

  A ja nie mogę w żaden sposób odzwyczaić mojego kota budzenia nas o 4 nad ranem .Opisane wyżej sposoby nie skutkują.Muszę wstać i dać mu jeść - mokrego, po czym mogę iść dalej spać. Mam 3 koty ,więc nie jest mu nudno , gdy nie ma nas w domu.Gdy nas budzi , budzi równiez pozostałe 2 koty , więc o 4 rano jest u nas wesoło.

 • 2012-02-29 14:13:20
  kotofan

  ja już tak zrobiłam