Koty.pl

Zapisz się
do serwisu

Obaszar logowania się do serwisu

Dlaczego koty są aktywne w nocy?

29-02-2012

fot. thinkstockphotos

Nocna aktywność kotów jest zmorą wielu ich właścicieli. Zapadasz w głęboki sen, czujesz, że powoli „odpływasz” tymczasem Twój milusiński właśnie wtedy wykonuje 3 szybkie skoki po Twojej klatce piersiowej, atakuje wystające spod kołdry nogi, bądź też robi wszystko by wymusić na Tobie podanie karmy. 

Jeśli więc, tak jak większość właścicieli kotów - w tym momencie – świadomie lub mniej świadomie nagradzasz tego typu zachowania – zwracając na kota uwagę, uspakajając go lub karmiąc „dla świętego spokoju” – czas zmienić swoje zachowanie by odzyskać spokojny, niczym niezmącony sen – nawet w kocim domu.
Koty są zwierzętami z natury prowadzącymi nocny tryb życia. Ich dzicy kuzyni polują głównie w nocy. Nocna aktywność jest także konsekwencją domowego trybu życia, braku aktywności i nudy. Kiedy jesteś w pracy, pozostawiony sam sobie kot zazwyczaj śpi, więc kiedy wrócisz – jego dzień dopiero się zaczyna.
Jak więc zachęcić kota do spania w nocy?
Zablokowanie dostępu do sypialni nie jest skuteczną metodą – kot i tak będzie popróbował się do niej dostać drapiąc w drzwi, wieszając się na klamce czy też miaucząc – najlepszym rozwiązaniem jest zwiększenie poziomu aktywności kota w ciągu dnia, tak, by w nocy po prostu poczuł się zmęczony. Może okazać się to problemem, gdyż większość z nas spędza swój dzień poza domem – w pracy. Stwórz więc swojemu kotu takie środowisko, które odpowiednio będzie stymulowało go do dziennej aktywności.
Punkt widokowy
Obserwowanie życia na zewnątrz daje kotu dużo satysfakcji, pobudza i daje możliwość aktywnego spędzania czasu. Nie zasłaniaj więc okien żaluzjami – pozwól kotu na swobodny dostęp do okiennego parapetu. Stwórz koci kącik, legowisko, miejsce, w którym bez przeszkód będzie mógł oddawać się codziennym obserwacjom życia zewnętrznego podczas Twojej nieobecności. Na dworze przecież dzieje się tak wiele co wzbudzi jego uwagę – przelatujące ptaki, idący ludzie, bawiące się dzieci, biegające psy – obserwowanie życia za oknem to istna kocia telewizja. Pamiętaj jednak, że okno, jeśli ma zostać otwarte – musi zostać odpowiednio zabezpieczone przeciwko upadkowi – pozostawienie kota samemu sobie z otwartym lub uchylnym oknem jest bardzo niebezpieczne dla jego życia i zdrowia.
W Stanach dużą popularność zdobyły półki mocowane bezpośrednio na szybie – za pomocą mocnych przyssawek – w Polsce jednak póki co są one niedostępne – jednak nie jest to żadnym ograniczeniem – możemy sami zbudować punkt widokowy dla naszego pupila.
Drugi kot? Doskonały sposób na nudę!
Jeśli Twój kot jest jedynakiem – a Ty większość czasu spędzasz poza domem rozważ adopcję kompana dla niego. Nic tak nie działa na nudę jak kompan do zabawy!
Przed snem – zabawa na całego
Zadbaj o to, aby przed snem wybawić kota „do upadłego”. Doskonałym do tego „narzędziem” może okazać się popularna laserowa kropka czy też wszelkiego rodzaju wędki – czyli wszystko to, co zachęci kota do skakania, biegania – słowem – wyładowania nadmiaru energii nagromadzonej podczas całego dnia.
Zapewnienie aktywności to nie wszystko
 • Zadbaj o to, aby Twój kot miał swoje własne, przytulne legowisko – budkę – koty uwielbiają takie miejsca, dodatkowe miękkie, futerkowe kocyki zachęcą go do spania we własnym łóżeczku.
 • Zmień nawyki żywieniowe: podawaj kotu największy posiłek tuż przed snem – najedzony, będzie miał większą ochotę na drzemkę. Przesuń poranną porę karmienia na późniejszą.
 • Twój kot jest głodny o 4 nad ranem i nie jesteś w stanie tego zmienić? Zainwestuj w elektroniczny podajnik karmy – dzięki temu miska sama obsłuży kota a Ty nie będziesz musiał wstawać z łóżka.
 • Twój kot budzi Cię skacząc po Tobie, waląc do drzwi sypialni? Ignoruj to zachowanie – każde odstępstwo od tej reguły skończy się „wygraną” kota w temacie Twojego wstawania na jego żądanie.
Nigdy się nie poddawaj!
Kluczem do sukcesu jest wytrwałość. Ignoruj niepożądane zachowania i działaj według swojego schematu. Nie ustępuj, bądź konsekwentny. Jeśli choć raz ulegniesz – możesz zaczynać od początku.
Powodzenia :)
 

mag

Rekomendacja

Oceń artykuł:

Wasza ocena: 4.9

wstecz

Komentarze

Musisz się zalogować aby dodać komentarz

Opinii użytkowników: 3

 • 2013-04-17 19:04:38
  KOTECZKA93

  moja kotka też czasem w nocy nie daje mi spać

 • 2012-03-12 14:22:12
  MOZI

  A ja nie mogę w żaden sposób odzwyczaić mojego kota budzenia nas o 4 nad ranem .Opisane wyżej sposoby nie skutkują.Muszę wstać i dać mu jeść - mokrego, po czym mogę iść dalej spać. Mam 3 koty ,więc nie jest mu nudno , gdy nie ma nas w domu.Gdy nas budzi , budzi równiez pozostałe 2 koty , więc o 4 rano jest u nas wesoło.

 • 2012-02-29 14:13:20
  kotofan

  ja już tak zrobiłam