Koty.pl

Zapisz się
do serwisu

Obaszar logowania się do serwisu

Wasze...

Ostatnio dodane

Józef
Kot brytyjski krótkowłosy
Miranda
Kot Maine Coon
Vinnie
nierasowy
Nina
Kot europejski krótkowłosy
mandu
nierasowy
Bruno
nierasowy

Jak rozpoznać czy kotka jest wysterylizowana albo w ciąży?

01-04-2012

fot. thinkstockphotos

Proste pytanie. W dobie rozpowszechnienia badań USG wydaje się naturalnym, że również kwestię obecności macicy i/lub ciąży u kotki da się stwierdzić badaniem ultrasonograficznym. Czy rzeczywiście? Co można a czego nie da się zobaczyć na USG kotki?

Diagnostyka ultrasonograficzna jest obecnie najistotniejszą metodą badań obrazowych w położnictwie weterynaryjnym.
Umożliwia ona wczesne wykrycie ciąży, pozwala ocenić żywotność zarodka/płodu i jego rozwój oraz jest pomocna w rozpoznawaniu patologii dotyczących przebiegu ciąży u zwierząt.
Informacje na temat możliwości zastosowania USG w położnictwie kotów pojawiły się przed kilkunastu laty. Początkowo koncentrowano się wyłącznie na rozpoznawaniu ciąży. W ostatnim czasie zwrócono uwagę na istotne dodatkowe aspekty, takie jak ocena liczby i żywotności płodów czy określenie zaawansowania rozwoju ciąży. Podobnie jak u psów, trwają również prace nad zastosowaniem ultrasonograficznej fetometrii w określaniu terminu porodu u kotek. Podstawą tej metody jest liniowy i proporcjonalny rozwój poszczególnych części ciała i narządów płodów w czasie ciąży, dający możliwość, po zastosowaniu ich pomiarów i odpowiednich wzorów matematycznych, wyliczenia spodziewanego terminu porodu również u tego gatunku. (Magazyn Weterynaryjny)

O ile u suk z uwagi na spore rozmiary, da się zobaczyć na USG macicę i jajniki czyli sprawdzić czy jest wysterylizowana czy nie, to u kotek jest to wyjątkowo trudne ze względu na rozmiary tych narządów, homogenną strukturę oraz obecność zewnętrznej torebki tłuszczowej. Jajowody u suk oraz kotek w stanie fizjologicznym w ogóle nie są dostępne do badania ultrasonograficznego jako oddzielne struktury. (Życie Weterynaryjne, 2011). Widoczność jajników i macicy kotki w badaniu USG zależy od wieku zwierzęcia i fazy cyklu płciowego, szczególnie trudno zobrazować je u młodych i starszych kotek.

Dlatego nie dziwmy się, że nadal sprawdzanie wysterylizowania kotek polega na:
a) stwierdzaniu, czy kotka ma rujkę (ew. czekaniu, czy rujka się pojawi) lub czy nie jest w ciąży (powiększone sutki, brzuch)
b) ogoleniu brzuszka i oglądzie w poszukiwaniu blizny po sterylizacji. UWAGA: niektóre lecznice stosują sterylizację tzw. boczną, małym cięciem.
c) małe cięcie jak w sterylizacji i jeśli kotka nie ma już jajników, zaszycie jej. Obecnie to mało inwazyjny zabieg, a dający 100% pewność.

W niektórych krajach stosuje się metodę obrazowania RTG by sprawdzić obecność lub brak janików i macicy - po podaniu dopochwowo kontrastu dla uwidocznienia narządów rozrodczych, wykonuje zdjęcie RTG. Podobnie niektórzy lekarze wet (w Polsce raczej rzadko) robią zdjęcia RTG w celu zbadana ilości płodów w końcowym okresie ciąży. Na ile to działania bezpieczne - trudno stwierdzić.

My podpowiadamy, by w miarę możliwości stosować rozwiązania bezpieczniejsze - i o ile nie ma warunków i możliwości czekania na rujkę u kotki (np. schroniska dla zwierząt, fundacje, domy wychodzące) - decydować się na zabieg, choćby okazało się w trakcie, że kotka jest już wysterylizowana. Ranka zagoi się szybko, unikniemy "nieplanowanych" kociąt i nie przyczynimy się do zwiększania populacji kotów bezdomnych. Wystarczająco dużo kotów i kociąt czeka w schroniskach na nowe domy.
JN

Rekomendacja

Oceń artykuł:

Wasza ocena: 4.2

wstecz

Komentarze

Musisz się zalogować aby dodać komentarz

Opinii użytkowników: 0