Koty.pl

Zapisz się
do serwisu

Obaszar logowania się do serwisu

Dlaczego nie powinno się stosować kar cielesnych u kota?

25-02-2011

fot. thinkstockphotos

Nasz kot zbroił. Wiesza się na firankach, wchodzi na półkę, na której ustawiliśmy nasze ukochane bibeloty. Karać czy nie? A jeśli tak, to jak?

Zdecydowanie nie wolno stosować kar cielesnych, najlepsze co uzyskamy, to intensyfikację niepożądanego zachowania u kota, albo "tylko" unikanie nas.

Konsekwencje stosowania kar u kotów mogą być nieprzewidywalne. Kot na ogół nie potrafi połączyć kary z tym za co została wymierzona. Dla jednego kota może być to zwykły atak bez żadnej konkretnej przyczyny, dla innego zaproszenie do zabawy. Konsekwencją takiego zachowania z naszej strony może być unikanie przez kota naszej osoby lub nieustające ataki. Dzieje się tak gdyż jedyną rzeczą jaka kojarzy się kotu z karą jesteśmy właśnie my.

Dopuszczalną formą karania jest używanie spryskiwacza do kwiatów (wystarczy psiknąć na kota dokładnie w momencie, gdy robi coś, czego nie chcemy, by robił), aby było to skuteczne działanie, należy tak postępować konsekwentnie, zawsze, gdy dane zachowanie się powtórzy.

Inny sposób to odwracanie uwagi kota, np. rzucenie obok niego zabawki i zachęta do zabawy.

Albo zachowanie podpatrzone u kotów - gdy kot zapędzi się w zabawie i za mocno nas ugryzie, syknąć niczym kot - naprawdę działa!

Co, jeśli nasz kot jest głuchy? (wiele białych kotów nie słyszy).

Szkolenie głuchego kota nie różni się zbytnio od szkolenia głuchego psa - mówi pani lek.wet. i behawiorysta, Joanna Iracka. Aby zwrócić na siebie uwagę zwierzęcia trzeba polegać na sygnałach wibracyjnych: tupnięcie w podłogę, uderzenie w stół, na którym siedzi oraz wizualnych - np. puszczanie "zajączków" w jego polu widzenia. Istnieją też obroże wibracyjne dla kotów, ale niestety drogie. Spojrzenie na człowieka trzeba za każdym razem nagradzać, a kot szybko nauczy się reagować na te sygnały. Gdy już na nas patrzy możemy wykorzystać mimikę i gesty. Koty doskonale reagują na szkolenie klikerowe, oczywiście w tym wypadku klikanie trzeba zastąpić miganiem światełkiem (latarką). W ten sposób można nauczyć podstawowych poleceń: chodź, zejdź itd. Trzeba również uwarunkwać gest oznaczający "fe".

Warto, by otoczenie kota dostarczało mu wystarczających bodźców i pozwalało na "wyżycie się", czyli zabawki a najlepiej - towarzystwo drugiego kota. Wszak zabawa doskonale zaspokaja potrzeby naszych mruczków i kanalizuje ich energię.
 

Karać czy nie? Zapytaliśmy o to na naszym facebooku. Poniżej wybrane odpowiedzi:

Gosia: "Nie karać ! Tak poustawiać wszystko w domu, żeby kot miał święty spokój."

Marianna: "Jeżeli już któryś z moich kotów 'dossie' się np. do kwiatka, staramy się przyłapać go na gorącym uczynku i lekko spryskać wodą z rozpylacza. Efekt jest taki, że kot zaczyna kojarzyć niepożądaną przez nas czynność z niemiłym mu opryskaniem wodą."

Magda:  "Najlepiej mówić wtedy stanowczo "nie wolno", zdejmując kota z półki/firanki, można też pokazać palcem firankę/półkę i stanowczo mówić 'nie wolno', lub gdy kot zachowa się niegrzecznie podczas zabawy: zbyt mocno pogryzie/podrapie, przerwać... z nim na chwilę zabawę, żeby wiedział, że gdy jest niegrzeczny, nie będzie ani zabawy, ani kocich kabanosków i innych dodatkowych smakołyków. :)
naprawdę działa, mój kotek nie zniszczył żadnej firanki i niczego nie potłukł, a mam go już ponad rok :) "


 Marek: "Może zacznijmy od kwestii podstawowej...komu serce nie zmięknie, jak winowajca przyjdzie i popatrzy wielkimi oczami, mówiącymi "ale jak to? Ja coś narozrabiałem? Ja nie chciałem, samo tak wyszło..." ;)"

 

Chcesz zabrać głos w tej sprawie? Zajrzyj na nasz facebook!

JN

Rekomendacja

Oceń artykuł:

Wasza ocena: 4.7

wstecz

Komentarze

Musisz się zalogować aby dodać komentarz

Opinii użytkowników: 3

 • 2012-02-10 14:23:59
  eloite

  muszę zaopatrzyć się w spryskiwacz..

 • 2011-05-09 16:18:19
  ILoveCatI

  to nic nie daje !! mój kot i tak ma A.D.H.D i nic nie da mu ;Hahaha Macie może coś by kot nauczył się zwyczajnie nie drapac ani syczeć tylko mruczec ?

 • 2011-03-29 15:10:50
  HOLD22

  dzięki za porady ja spróbowałem gdy się kot rozbrykał przestawać się z nim bawić i działa później podchodzi do mnie i miaaaauuczy przepraszając