Koty.pl

Zapisz się
do serwisu

Obaszar logowania się do serwisu

Wasze...

Ostatnio dodane

Józef
Kot brytyjski krótkowłosy
Miranda
Kot Maine Coon
Vinnie
nierasowy
Nina
Kot europejski krótkowłosy
mandu
nierasowy
Bruno
nierasowy

Co odpowiedzialny opiekun kota wiedzieć powinien

05-04-2011

fot. thinkstockphotos

Pełna miska, kuweta ze żwirkiem, głaski opiekuna, gdy kot ma na nie ochotę i - święty spokój. To w powszechnej opinii koci niezbędnik, wystarczający, by mianować się dobrym kocim opiekunem. Jednak potrzeba czegoś jeszcze.

Nawet jeśli kot nie choruje, trzeba pamiętać o PROFILAKTYCE i okresowych wizytach w lecznicy:
- odrobaczanie - kotów niewychodzących raz na pół roku (jaja pasożytów można przynieść choćby na butach), kotów wychodzących raz na 3 miesiące,
- szczepienie przeciw trzem najczęstszym chorobom wirusowym - I szczepienie w wieku ok. 8 tygodni, II - w wieku ok. 3 miesięcy, kolejne rok po pierwszym szczepieniu, a nastepne co 2-3 lata,
- zwalczanie ektopasożytów (pchły, kleszcze, świerzb, wszy),
- sterylizacja/kastracja kotów nierasowych (względy zdrowotne oraz zapobieganie bezdomności zwierząt),
- okresowe badania morfologiczne krwi z profilem trzustkowym i wątrobowym (wskazane co roku, nawet u zdrowych zwierząt, najłatwiej wychwycić w nich anomalie wskazujące na początek poważnych chorób, np. przewlekłej niewydolności nerek PNN),
- czipowanie - czyli wszczepienie mikroczipu w okolice karku kota. Obecnie coraz powszechniejszy zabieg u kotów. Po dokonaniu zabiegu oznakowania zwierzę zostaje zarejestrowane przez lekarza weterynarii w bazie zwierząt czipowanych, najczęściej w systemie Międzynarodowej Bazy Danych www.safe-animal.eu.
Wiele polskich schronisk czipuje swoich podopiecznych, sprawdza także czy znaleziony kot nie posiada już czipu i wpisu w bazie (najpowszechniej w safe-animal). Znacząco ułatwia to odnalezienie zagubionego bądź skradzionego zwierzaka,

Gdy kot zachoruje, zaniepokoi nas coś w jego zachowaniu, wyglądzie, straci apetyt, pojawią się zmiany na skórze - może to oznaczać chorobę. Owszem, warto poszukać informacji, choćby na portalach o kociej tematyce, ale pamiętajmy, że żaden lekarz weterynarii nie postawi diagnozy bez oględzin kota i ew. bardziej szczegółowych badań.

ZABIEGI PIELĘGNACYJNE, które możemy wykonywać w domu:

- przycinanie pazurków raz na 2-3 tygodnie. Warto, gdyż mniej będzie niszczenia mebli, obić i zadrapań na naszych rękach i nogach. Jeśli przycinanie zacznie się już u kociąt, łatwiej ten zabieg zaakceptują.

- wyczesywanie martwych włosów - w przypadku ras z podszerstkiem, jak persy, zabieg należy wykonywać codziennie. W przypadku kotów syberyjskich, norweskich czy innych półdługowłosych - raz/dwa razy na tydzień. Najlepiej specjalną szczotką z zabezpieczonymi kuleczkami końcówkami. Jeśli kot ma krótką sierść, wystarczy szczotka - najlepiej z naturalnego włosia, ponieważ nie elektryzuje sierści. Jest dosłownie o kilka zł droższa od szczotki z syntetyku. Co ciekawe, zauważono iż rudo umaszczone koty syberyjskie mają większe tendencje do "filcowania się", i te należy czesać częściej,

- czyszczenie oczu i uszu. Zabiegi te należy wykonywać delikatnie, z częstotliwością zależną od potrzeb. Oczy przemywa się mokrym wacikiem lub płatkiem kosmetycznym (nie watą! kłaczki mogą podrażniać spojówki), ew. specjalistycznym płynem do oczu, który można kupić w lecznicy lub sklepie zoologicznym. Jeśli wydzielina z oczu ma brązowy lub czerwonawy kolor i jest intensywna, a oko opuchnięte i/lub czerwone, należy odwiedzić lekarza weterynarii - to najprawdopodobniej infekcja wirusowa lub bakteryjna. Niewielkie zażółcenia okolic oczu można usunąć specjalnym preparatem np. firmy Hery (szczególnie w przypadku kotów białych i rasowych).

Czyszczenie uszu należy wykonywać delikatnie, najlepiej wacikiem nasączonym płynem do czyszczenia uszu przeznaczonym dla psów i kotów. Usuwa się nadmiar woskowiny. NIE GRZEBIEMY PATYCZKIEM do uszu, ponieważ łatwo można uszkodzić kocie ucho, otwierając drogę do infekcji. Patyczków używa się tylko w przypadku czyszczenia uszu ze świerzbu (widoczne brązowe grudki) a i to z wyczuciem. W przypadku zakażeń świerzbem czy zakażeń bakteryjnych, skuteczny środek zastosuje lekarz weterynarii: antybiotyk w przypadku infekcji bakteryjnej lub oridermyl w przypadku świerzbu usznego. Kiedy nasz kot często drapie okolice uszu, potrząsa głową, można podejrzewać właśnie infekcję.

- kąpiele. Tu zdania są podzielone, także wśród weterynarzy. Jedni zalecają, inni twierdzą, że zbędne. Zdrowy kot potrafi umyć się sam. Ale jeśli zabłoci się na dworze, jest zbyt gruby albo chory i nie może sam się umyć, warto mu pomóc w pielęgnacji, przecierać mokrą ściereczką lub kąpać - koniecznie z dodatkiem szamponu dla kotów, w ostateczności szamponu dla dzieci. Nie można tych kąpieli robić zbyt często, gdyż niszczy się naturalna powłoka ochronna skóry, co może skutkować zachorowaniem bądź osłabieniem odporności. Kąpiele stosuje się też czasem w celach leczniczych, np. kąpiel z dodatkiem nizoralu w przypadku grzybicy skóry.

KARMA - powinna być dopasowana do wieku i stanu zdrowia kota. Zdrowym kotom wystarczą koty bytowe, czyli ogólnodostępne w sklepach zoologicznych (najlepiej wybierać karmy brązowe, ze średniej i wyższej półki, nie przysłowiowy whiskas - o tym obszerniej pisaliśmy tutaj.) Kotom chorym - z problemami skórnymi (alergie pokarmowe), nerkowymi, wątrobowymi, nadwagą itd. podaje się zgodnie z zaleceniami lekarza wet. odpowiednią karmę leczniczą. Mało kto wie, ale jest jeszcze grupa pośrednia między karmami bytowymi a leczniczymi - to tzw. karmy profilaktyczne, stworzone specjalnie w celu zapobiegania określonym chorobom - taką linię karm profilaktycznych kocich produkuje niemiecka firma Finnern. Są tam karmy dla kotów z wrażliwym układem pokarmowym, dla kotów z problemami wątrobowymi, nerkowych, otyłych, cukrzyków. Całkiem spory wybór. Są nieco tańsze niż karmy lecznicze, nie zastąpią ich w przypadku chorującego kota, ale mogą być uzupełnieniem bądź urozmaiceniem. Kattovit - bo tak nazywa się ta linia, można zakupić w Petstarze.

Warto zapamiętać, by absolutnie nie podawać kotom do jedzenia surowego mięsa wieprzowego, z racji zagrożenia śmiertelną chorobą Aujeszky'ego.

 ZIMNA WODA do picia - jest lepszym wyborem niż mleko, gdyż wiele kotów nie trawi laktozy, w efekcie czego pojawiają się u nich biegunki. Woda powinna być stale obecna w miseczce. W przypadku kotów żywionych wyłącznie suchą karmą oraz kotów z kryształami w moczu, wody tej powinny wypijać więcej. Zachętą dla takich kotów by piły więcej, może być puszczenie wody z kranu bądź zakup specjalnego poidełka-fontanny.

O kuwetach, żwirkach, zabawkach, drapakach i zabezpieczeniach balkonów i okien napiszemy w osobnych artykułach, gdyż są to tematy wymagające obszerniejszego potraktowania.

Warto też poznać kocie BHP oraz wiedzieć, jakie rośliny i substancje mogą być trujące dla kotów.

 

Rekomendacja

Oceń artykuł:

Wasza ocena: 4.6

wstecz

Komentarze

Musisz się zalogować aby dodać komentarz

Opinii użytkowników: 5

 • 2011-06-28 09:09:46
  ~JULA BRZYDULA

  PIEKNE KOTKI SWEET

 • 2011-06-18 13:08:11
  ~nadya

  Kto przygarnie kotka? Czarno białe, Czarno, białe z brązowymi plamkami. siwo-biały. Dopiero się okocił, oddam za 2 mies. pisać na nadyalomza@gmail.com

 • 2011-05-10 11:05:44
  MOZI

  A moje 3 kotki też mają super opiekunów, czli mnie i mojego męża.Wszystko o czy napisano mają zapewnione, więc myślę ,że są szczęśliwe.I jescze jedna sprawa o ktorej tu nie napisano, a mianowicie to ,że nie mogą być dlugo same , potrzebują towarzystwa , a najlepiej , gdy by było ich co najmniej dwa.Ja ma 3 i moje kotki mają swoje stadko i świetnie się razem ze soba czują i dogaduja. Kocham je bardzo. MOZI

 • 2011-04-07 21:17:44
  Brilliant

  No! Wszystko przeczytałam ;) i nadaje się :) czyli wychodzi na to, że moja mała kicia ma dobrego opiekuna ;)

 • 2011-04-05 02:29:36
  silkk

  Pełna miska, kuweta ze żwirkiem, głaski opiekuna, gdy kot ma na nie ochotę i - święty spokój. To w powszechnej opinii koci niezbędnik, wystarczający, by mianować się dobrym kocim opiekunem. Jednak potrzeba czegoś jeszcze.