Koty.pl

Zapisz się
do serwisu

Obaszar logowania się do serwisu

Syndrom urologiczny kotów

29-05-2008

Kłopoty z oddawaniem  moczu u kotów, czyli tzw. syndrom lub zespół urologiczny kotów jest chorobą, która przysparza wielu kłopotów, zarówno właścicielom, jak i lekarzom weterynarii.

Schorzenie powstaje na skutek zatkania cewki moczowej kota, co w konsekwencji prowadzi do mocznicy. Przyczyną może być zakażenie bakteryjne dróg moczowych, zakażenia wirusowe, zmiana odczynu moczu na obojętny lub nawet zasadowy, niedobory witamin A i B6.

Choroba samców
Syndrom urologiczny dotyczy przeważnie samców (szczególnie kastratów). Wynika to w dużej mierze z wystąpienia zaburzeń hormonalnych powstałych po dokonaniu zabiegu kastracji. Na chorobę tę zapadają ponadto osobniki karmione suchą paszą i granulatami. W pierwszym stadium choroby kot często oddaje mocz. Następnie staje się niespokojny, nie może znaleźć sobie miejsca, a chcąc oddać mocz często napina się. W moczu pojawia się krew. Silne parcie, towarzyszące zapaleniu pęcherza moczowego i cewki moczowej sprawia, że zwierzę popuszcza w różnych miejscach w domu, okolica jego krocza jest stale wilgotna, a w pobliżu kota wyczuwalna jest nieprzyjemna i ostra woń amoniaku. Jeśli cewka moczowa kota całkowicie się zablokuje, w szybkim czasie dochodzi do mocznicy. Zwierzę zaczyna coraz intensywniej wymiotować, jego skóra traci swoją elastyczność, a włos staje się brzydki i martwy.

Udrożnienie cewki
Zadaniem lekarza weterynarii jest udrożnienie cewki moczowej i usunięcie zalegającego moczu. Zwierzę po podaniu środków rozluźniających, znieczulających i uspokajających zostaje poddane masażowi, który ma na celu usunięcie zalegającego w układzie moczowym piasku, śluzu i złuszczających się nabłonków. Jeżeli zabieg ten nie przynosi spodziewanych efektów, możemy podjąć próbę „przepchania” cewki moczowej, wprowadzając strzykawką środek uspokajający. Jeśli i to nie pomoże należy podjąć ryzyko cewnikowania lub nawet nakłucia pęcherza moczowego. W sytuacjach poważnych konieczna jest interwencja chirurgiczna i wyszycie cewki moczowej.
Po dokonaniu zabiegu przychodzi pora na leczenie. Niestety, w przypadku syndromu urologicznego kotów mogą pojawić się nawroty.

Konieczne badania
Aby zapobiec chorobie właściciele powinni dbać o odpowiednią dietę swoich kotów, eliminując suchy pokarm i zapewniając zwierzęciu świeżą wodę, wzbogaconą o mikro i makroelementy. Okresowo podajemy wit. C., aby zakwasić mocz. Wskazane jest częste wykonywanie badań moczu ogólnego (badanie nie jest kosztowne, ani też w żaden sposób inwazyjne). Zwracamy uwagę na kwasowość moczu, jego ciężar właściwy, obecność białka, krwinek czerwonych i białych, przejrzystość, barwę, osad, oraz na obecność i rodzaj kryształów.

Przykładowa dieta przeznaczona dla kotów z syndromem urologicznym: Rozdrobnione i sparzone mięso w ilości około 450 g., sparzona i rozdrobniona wątróbka około 110 g., gotowany ryż około 230 g., woda około 90 ml., olej jadalny około 5 ml., węglan wapnia około 5 g. Tak przygotowaną dietę trzeba podzielić na dzienne porcje.

lek. wet. Artur Dobrzyński

Rekomendacja

Oceń artykuł:

Wasza ocena: 3.9

wstecz

Komentarze

Musisz się zalogować aby dodać komentarz

Opinii użytkowników: 2

  • 2010-08-06 10:58:48
    ~BARF

    Suche karmy truja nasze zwierzęta :( Koty są 100% mięsożercami a nam wmawia się, że powinny jeść suche kulki. To przecież absurd. Dlaczego kotowatych żyjących w niewoli np. zoo nie karmi sie suchą paszą? Ano własnie dlatego, że sucha karma jest nieodpowiednia dla nich. Sami jesteśmy winni stanu zdowia zwierząt, które karmimy nieodpowiednią biologicznie karmą. Długie życie w dobrym zdrowiu zapewnia jedyny biologiznie odpowiedni sposób żywienia - BARF.

  • 2009-08-27 13:39:21
    ~kocia mama

    Jest już udowodnione, że witamina "C" nie zakwasza moczu zwierząt, do tego służy specjalna pasta lub karmy!