250 tys. bezdomnych kotów – aż tyle żyje ich na ulicach Wielkiej Brytanii

fot. Shutterstock

Dzięki danym zebranym przez Cats Protection we współpracy z obywatelami Wielkiej Brytanii uda się pomóc większej ilości bezdomnych kotów.

Trudno jest oszacować liczbę zagubionych, porzuconych i wolno żyjących kotów tak dużego obszaru, jakim jest Wielka Brytania. Z pomocą przyszli obywatele. Dzięki nim i projektowi Cat Watch, prowadzonym przez Cat Protection wiadomo, że na ulicach Wielkiej Brytanii żyje aż 250 tys. bezdomnych kotów.

Pomoc mieszkańców-naukowców

„Naukowcy-obywatele” – tak określa ich czasopismo „New Scientist” – to mieszkańcy Wielkiej Brytanii, bez których nie udałoby się zebrać tej imponującej bazy danych. Na podstawie danych zebranych przez tych obywateli oszacowano populację bezdomnych kotów na obszarach miejskich. Dokładna liczba wyniosła 247 429 kotów.

Liczba ta obejmuje koty zagubione lub porzucone, a także niezsocjalizowane koty zdziczałe – podaje magazyn „New Scientist”.

Mieszkańcy na przestrzeni dwóch lat (od 2016 do 2018 roku) w pięciu angielskich miastach zgłaszali swoje obserwacje dotyczące bezdomnych kotów. Następnie wolontariusze odwiedzali zarówno te miejsca, w których było wiele zgłoszeń, jak i te mniej zagęszczone. Dzięki temu mogli potwierdzić liczbę zgłoszonych przez mieszkańców kotów. Wolontariusze „mierzyli” populację bezdomnych kotów na kilka różnych sposobów. Wykorzystywali media społecznościowe, przeprowadzali wywiady z mieszkańcami danej dzielnicy, a także zakładali mruczkom obroże. W rezultacie bezdomne mruczki nie zostały przypadkowo policzone po raz drugi. Podsumowując, w ciągu jednego roku przeprowadzono wśród mieszkańców 3 101 ankiet i zebrano 877 zgłoszeń od mieszkańców w Bradforf, Dunstable, Everton, Beeston i Bulwell.

Dane zgromadzone przez obywateli dostarczyły naprawdę cennych informacji na temat tego, gdzie mogą znajdować się bezdomne koty – skomentowała Jenni McDonald z Cats Protection.

Na ulicach Wielkiej Brytanii żyje aż 250 tys. bezdomnych kotów

Dzięki połączeniu wyników z oficjalnymi statystykami pozostałych miast Wielkiej Brytanii udało się oszacować całkowitą liczbę 247 429 kotów mieszkających na ulicy.

Bezdomne koty budzą niepokój, ponieważ ich liczba może szybko rosnąć. Badanie wykazało, że ich liczba różni się znacznie w poszczególnych obszarach. Największa liczba kotów jest na najgęściej zaludnionych i najuboższych terenach – komentuje Jane Clements z Cats Protection.

Bezdomne koty otrzymają lepsze wsparcie

Te badania pozwolą nam dotrzeć z naszym programem do kotów, które najbardziej potrzebują naszej pomocy.

Organizacja kastruje bezdomne koty i szuka dla nich przyjaznych domów. Jeśli jednak jakiś kot jest zbyt zdziczały, żeby mógł się stać zwierzątkiem domowym, Cats Protecion poza kastracją zapewnia mieszkańcom środki, żeby mogli się opiekować takim kotem jako społeczność w miejscu jego bytowania.

MAMY DLA CIEBIE PREZENT! Zapisz się do newslettera Koty.pl i już teraz odbierz za darmo e-book „Poznaj całą prawdę o kotach”

źródła: https://www.newscientist.com/article/2295375-uk-urban-areas-are-home-to-250000-unowned-cats/, https://www.cats.org.uk/mediacentre/pressreleases/new-research-highlights-250000-unowned-cats-live-in-uk-towns-and-cities 

Autor: Natalia Borzuta
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments