9 sylwetek Twojego kota


Gdy patrzysz na swojego kota uważasz, że jest najpiękniejszy.

Starasz się zapewnić mu odżywczą karmę, taką jak Purina® ONE®, która widocznie poprawia wygląd Twojego kota i wzmacnia jego odporność. Ale mimo to nie masz pewności czy Twój kot ma prawidłową sylwetkę. Niestety, nawet co drugi dorosły kot może mieć nadwagę. Dlatego warto zapoznać się z tym jak prawidłowo ocenić sylwetkę kota.

9 sylwetek jak 9 żyć

Mówi się, że koty mają 9 żyć. I zapewne każde z nich jest inne i innej długości, jeśli w każdym z nich miałby kolejną z sylwetek z systemu oceny kondycji kotów (z j. ang. BCS – Body Condition Score). Okazuje się, że podobnie jak możemy powiązać ludzką masę ciała i wzrost (tzw. BMI) z wyznacznikiem stopnia nadwagi, podobnie naszemu kotu możemy przypisać kolejny numer na skali sylwetek. Sylwetka numer 1 oznacza kota wychudzonego, a sylwetka numer 9 znaczną otyłość. Koty o prawidłowej sylwetce i masie ciała o numerach 4 lub 5 są o połowę grubsze od wychudzonych i przynajmniej o połowę chudsze od zatuczonych.

*na podstawie oficjalnych wytycznych przedstawionych w Wytycznych żywieniowych FEDIAF dostępnych na stronie www.polkarma.pl

Jako idealną sylwetkę dla kotów aktywnych i wychodzących jest numer 5. Tymczasem ponad połowa kotów trzymanych w Polskich domach jest po zabiegu kastracji / sterylizacji. Kotom sterylizowanym polecane jest utrzymywanie sylwetki numer 4, czyli nieznacznej niedowagi. Jest to ważne ze względu na zwiększające się ryzyko licznych chorób u kotów związanych z nadwagą, jak m.in.:

  • Choroby dróg moczowych;
  • Choroby nerek
  • Cukrzyca
  • Choroby serca

Staraj się pilnować prawidłowej sylwetki Twojego kota. Pomoże Ci w tym Purina® ONE® , odpowiednio dobrana do jego potrzeb. Karma podawana w odpowiedniej porcji dziennej zapewni odżywienie kota na kilkadziesiąt składników odżywczych oraz widoczne zdrowie dziś i jutro. Przestrzegając racji dziennych będziesz dążył do tego, aby Twój kot nie tylko pięknie wyglądał, ale miał tez prawidłową sylwetkę – gwarancję optymalnego zdrowia.

Autor: dr n.wet. Sybilla Berwid-Wójtowicz, specjalistka żywienia klinicznego

Czytaj dalej:

Co za dużo to nie zdrowo

Jak karmić ponad połowę kotów domowych?


Artykuł sponsorowany

var axel = Math.random() + „”;
var a = axel * 10000000000000;
document.write(‚‚);

<br />
<img src=”https://ad.doubleclick.net/ddm/activity/src=6587376;type=;cat=5055207;u1=[/9-sylwetek-twojego-kota/];dc_lat=;dc_rdid=;tag_for_child_directed_treatment=;ord=1?” width=”1″ height=”1″ alt=””/><br />

1 Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments