ABC kociej higieny


Nie od dziś wiadomo, że koty należą do najczystszych zwierząt domowych. Często jednak właściciele niewłaściwie interpretują ich zachowania dotyczące higieny, co może spowodować, że zwierzęta mogą mieć problemy z czystością.

Nie od dziś wiadomo, że koty należą do najczystszych zwierząt domowych. Często jednak właściciele niewłaściwie interpretują ich zachowania dotyczące higieny, co może spowodować, że zwierzęta mogą mieć problemy z czystością.

Jak zatem właściwie zadbać o pupila i co zrobić, by zapewnić mu optymalne warunki w naszym domu?

Zacznijmy od podstaw…

Należy dokładnie zastanowić się nad rodzajem kuwety, która posłuży naszemu kotu w codziennym dbaniu o higienę. Poza wyborem rozmiaru i wielkości możemy również zdecydować się na modele zamknięte – z zabudowanymi bokami i daszkiem lub tradycyjne – otwarte. W przypadku tych pierwszych nasz pupil narażony jest na dyskomfort, zwłaszcza jeśli cierpi na klaustrofobię, dlatego na początku lepiej zostać przy sprawdzonych rozwiązaniach. Zdarza się jednak, że niektóre koty odmawiają korzystania z otwartych kuwet, szczególnie gdy w domu jest kilka zwierząt – dlatego bardzo ważne jest obserwowanie pupila i dostosowywanie się do jego indywidulanych potrzeb. Jak podkreśla Hannelore Grimm w książce „Wychowywanie kota”, kuwetę powinniśmy ustawić w odosobnionym i zacisznym miejscu, ponieważ koty nie lubią być „podglądane” podczas załatwiania swoich potrzeb.

Wybieramy wypełnienie do kociej toalety

Najważniejszą kwestią jest dobór odpowiedniego wypełnienia, które zapewni nam i zwierzęciu komfortowe warunki. Pamiętajmy, że niezależnie od tego, jaki produkt wybierzemy, musimy nasypywać go do kuwety w takiej ilości, by kot był w stanie zakopać swoje odchody – optymalnie powinno być to 3-5 cm, licząc od dna toalety.

Podstawowym błędem popełnianym przy kupnie żwirków higienicznych pozwalających utrzymać czystość w kuwecie, jest wybieranie artykułów perfumowanych, które mają maskować zapachy. Koty, wrażliwe na zapachy, niechętnie skorzystają z takiej toalety. Najlepszym rozwiązaniem będzie kupno naturalnego podłoża, nie drażniącego zwierzęcia intensywnym zapachem. Zdecydujmy się zatem na żwirek drewniany, który, tak jak np. Cat’s Best Eco Plus, wykonano wyłącznie z odnawialnych surowców roślinnych, co sprzyja wspieraniu polityki ekologicznej przy jednoczesnym zapewnieniu kotu najodpowiedniejszych warunków do załatwiania potrzeb fizjologicznych – zbliżonych do tych, jakie występują w naturalnym środowisku.
Warto pamiętać, że taki wybór nie tylko zaspokoi kocie preferencje, ale jest także dobry dla naszego zdrowia.
Drewno w sposób naturalny doskonale wiąże wilgoć i przykre zapachy dzięki czemu nie jesteśmy narażeni na niebezpieczne działanie bakterii i wirusów.

Aby nauczyć kotka zasad czystości, przede wszystkim starajmy się obserwować nowego członka rodziny poznać jego odruchowe zachowania. Jak podają Graham Meadows i Elisa Flint, autorzy książki „Kot. Poradnik opiekuna”, do załatwienia spraw fizjologicznych dochodzi zazwyczaj po przebudzeniu się zwierzęcia lub kilka chwil po posiłku. Najlepszą metodą nauki załatwiania się do kuwety będzie zatem konsekwentne wkładanie do niej zwierzęcia właśnie w tym momencie do czasu, aż zorientuje się ono, że jest to przeznaczona dla niego toaleta.
Pomocne w wyrobieniu nawyku może być nagradzanie kota po wizycie w kuwecie. Smakołyk szybko utrwali pewne zachowania i zachęci do ich powtarzania.

Jak podaje Pam Johnson-Benett w poradniku „Jak kot z kotem”, jeżeli do tej pory zwierzak nienagannie korzystał z toalety, a nietypowe zachowania pojawiły się nieoczekiwanie, bardzo możliwe, że cierpi on na zaburzenia pracy dolnych dróg moczowych. Kuweta kojarzy mu się z bólem, dlatego szuka on innych miejsc, w których mógłby załatwić swoje potrzeby. Uważnie obserwuj swoje zwierzątko i – w razie pojawienia się np. krwi w moczu – niezwłocznie udaj się do weterynarza.

 

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments