21.02.2018
Dlaczego koci język jest szorstki? Rola tajemniczych wypustek
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Koci język - miękki, ruchliwy, a równocześnie ostry niczym tarka. Oto kilka faktów o tym najbardziej ruchliwym mięśniu kota.
fot. Shutterstock
Rozkoszny, malutki, różowy i wzruszający. Potrafi być szorstki i miękki zarazem. Dziwny i fascynujący, anatomicznie zaprojektowany specjalnie po to, by pomóc kotu oczyszczać swoje futro i sprawnie zmagać się w „rozprawianiu się” z upolowaną ofiarą. Oto koci język!
Koci język pokryty jest tysiącem brodawek
Koci język często porównywany jest do tarki. Szorstkie odczucie spowodowane jest występowaniem na języku brodawek. Są to małe, skierowane do tyłu kolce zbudowane z keratyny – tego samego materiału, który wchodzi w skład ludzkich paznokci.
Brodawki pomagają kotu w pielęgnacji futra, a także w zrywaniu mięsa z kości swoich ofiar. U naszych domowych mruczków tę funkcję można zaobserwować podczas zabawy sztucznymi myszkami – koty często je liżą, a szorstki język zrywa z nich sztuczne futerko.
Koty mają mało kubków smakowych
Zdecydowanie mniej niż ludzie, dlatego nie odczuwają smaków tak samo, jak my. Najbardziej upośledzone są względem słodyczy. W świetle najnowszych badań, mruczki nie odczuwają smaku słodkiego. Każdy koci kubek smakowy zawiera od kilkudziesięciu do 150 receptorów zmysłu smaku. Kubki smakowe u kotów, oprócz języka umiejscowione są także na ścianie gardła oraz na podniebieniu.
Język służy do gruntownego mycia
Dzięki szorstkiej, pokrytej brodawkami powierzchni, kot jest w stanie bardzo dokładnie oczyścić swoje futerko, zarówno z brudu, kurzu, jak i martwych włosów. Wilgotny język dodatkowo nawilża sierść, a w upalne dni pomaga ochłodzić ciało. Dziennie na pielęgnację kot poświęca nawet kilka godzin.
Czasem koty wylizują się do tego stopnia, że pozbawiają się zupełnie włosów oraz uszkadzają skórę – zazwyczaj w wyniku stresu – jeśli więc zauważysz, że Twój kot zachowuje się w ten sposób, nie czekaj – skonsultuj się z lekarzem – bagatelizowanie tego problemu prowadzi do jego pogłębienia i ciężko potem go opanować.
Język służy do picia
Gdyby nie język, kot umarłby z pragnienia. Długi i sprawny język umożliwia pobieranie wody, zanurzając go w wodzie i szybko wciągając do pyszczka, mruczek pije. Jako smakowy wrażliwiec mruczek preferuje zimną, czystą, świeżą wodę. Najchętniej płynącą – stąd upodobanie wielu kotów do picia wody prosto z kranu.
Wymieniaj wodę w kociej miseczce codziennie na nową – dzięki temu twój pupil będzie pił jej więcej, co jest szczególnie ważne, gdy podstawą jego diety jest sucha karma. Woda to życie.
Kot traci apetyt? Obejrzyj jego język
Gdy mruczek zaczyna wybrzydzać przy misce, zanim zaczniesz oskarżać zwierzę o wybredność, obejrzyj jego język i wnętrze pyszczka. Powodem może być ból. Nadżerki na podniebieniu i języku najczęściej pojawiają się w przebiegu choroby wirusowej zwanej Kaliciwirozą, ale mogą być też efektem zranienia, choroby autoimmunologicznej lub kociej białaczki wirusowej.
Nadżerki w pyszczku potrafią sprawiać tak ogromny ból, że koty odmawiają posiłku. Obejrzyj język i wnętrze pyszczka swojego kota, kiedy nagle odmówi posiłku – dzięki takiej kontroli będziesz w stanie szybko wychwycić rozwijający się problem zdrowotny.
Autor: mag
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
22.09.2023
Rudy kot jest wyjątkowy! Sprawdź dlaczego...
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocia natura zaskakuje nas na każdym kroku. Te niesamowite zwierzęta wciąż mają wiele tajemnic. Ale czy wiedziałeś, że rudy kot to prawie zawsze… kocur? Ruda kotka to w naturze niezwykła rzadkość. Jeśli więc jesteś opiekunem takiej damy… masz obok siebie prawdziwy unikat! Co jeszcze warto wiedzieć o rudych kotach?
undefined
20.09.2023
Patrzy w ścianę, stroszy futro, syczy – o co mu chodzi? Czy koty mogą widzieć... duchy?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Co jakiś czas wraca temat tego, czy koty są w stanie widzieć duchy. Na pewno każdy z nas widział przynajmniej raz w życiu kota wpatrującego się w przestrzeń albo syczącego na ścianę czy... powietrze. Czy to możliwe, że koty widzą duchy i tak sygnalizują ich obecność?
undefined
20.09.2023
Czy dieta roślinna może być zdrowsza dla kota? Najnowsze badania wskazują, że tak
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dieta roślinna ma lepszy wpływ na zdrowie kota – przekonują lekarze weterynarii. Poznaj wnioski z najnowszych badań.
undefined