REKLAMA
REKLAMA

Fascynujące fakty o kocich rasach. Na czym polega magia ragdolla?

Nikoletta Parchimowicz

Nikoletta Parchimowicz

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty

Łatwo wpaść w głębie intensywnie niebieskich oczu tych kotów, ale zanim to uczynisz, dowiedz się o nich kilku zaskakujących faktów.

kot ragdoll

fot. Shutterstock

REKLAMA

Dlaczego koty rasy ragdoll są nazywane „lalkami” i „szczeniakami”? Czemu zawdzięczają swoje przezwiska i jaka jest ich średnia długość życia? Łatwo zakochać się w ich intensywnie niebieskich oczach, ale zanim to uczynisz, dowiedz się o nich kilku zaskakujących faktów. Kot ragdoll to jedna z najpopularniejszych kocich ras. Czym tak urzeka swoich opiekunów?

1. Kot doskonały?

Kot ragdoll cieszy się opinią kota doskonałego. Ludzie uwielbiają ich miękkie futerko i całkowite oddanie. Są delikatne i kochające, a przy tym nienarzucające się. Ragdolle słyną z niezwykłej subtelności. Wolałyby, żebyś nie wychodził na zbyt długo z domu, gdyż bardzo tęsknią za swoim człowiekiem. To wspaniałe koty dla rodzin z dziećmi i innymi zwierzętami. Ragdolle akceptują wszystkich. Czy kot może być jeszcze bardziej doskonały? Tak: ragdoll nie drapie mebli, woli swój drapak.

2. Szlachetna krew

W żyłach tych kotów płynie naprawdę szlachetna krew. Jest to rasa powstała wskutek krzyżowania kotów birmańskich, perskich oraz burmańskich. Cóż za dostojni przodkowie! Na zdjęciach poniżej możesz zobaczyć protoplastów rasy ragdoll.

3. Niczym polaroid

Kocięta rasy ragdoll po urodzeniu są białe. Dopiero gdy mają 10 dni, na ich sierści pojawiają się pierwsze charakterystyczne wzory. Podobnie jak zdjęciu z polaroida, kolor ich umaszczenia wymaga czasu, aby w pełni się rozwinąć i ukazać naszym oczom. Swoją ostateczną formę „ragdollowe” umaszczenie osiąga, gdy kot ma od 2 do 3 lat. Wtedy to mruczek staje się dojrzały.

4. Głos vs. waga

Chociaż kot ragdoll jest jednym z największych i najcięższych kotów domowych (samce potrafią ważyć aż do 10 kg, a swoją pełną wagę osiągają w wieku dopiero około 4 lat), to paradoksalnie może się pochwalić delikatnym głosem. Zazwyczaj dopomina się nim od swojego człowieka pieszczot, ale robi to w bardzo nienarzucający się sposób. To prawdziwy dyplomata wśród mruczków – co z tego, że grubokościsty.

5. Jak szmaciana lalka?

Znane są nam skłonności tych kotów do „kolanowania”, ale czy wiedziałeś, że uwielbiają także noszenie na rękach? Nie wszystkie koty to lubią, a niektóre nie są nawet w stanie tego znieść, prawda? Ragdolle po wzięciu ich na ręce przez człowieka, któremu ufają, odprężają się i totalnie rozluźniają swoje mięśnie. Wydają się bezwładnie wisieć, co całkiem trafnie odzwierciedla ich nazwa – gdyż ragdoll to w języku angielskim po prostu „szmaciana lalka”. Naukowcom do dziś nie udało się ustalić przyczyn tego zachowania. Sami zobaczcie!

REKLAMA

6. Wspaniali towarzysze

Te mruczki uwielbiają spędzać czas ze swoim człowiekiem. Nieustannie szukają z nim kontaktu. Wspólne zabawy, wypełnianie domowych obowiązków – to ich chleb powszedni. Najchętniej towarzyszyłyby ludziom na każdym kroku i to dosłownie, bo uwielbiają chodzić przy nodze niczym pies. By umożliwić mu ten stały kontakt, ragdolla śmiało można uczyć chodzenia na smyczy. Wtedy będzie mógł być z nami także poza domem.

7. Kot ragdoll jest odporny na ból?

W niektórych źródłach można spotkać się z twierdzeniem, że kot ragdoll jest odporny na ból. To nieprawda! Ma jedynie spóźnione reakcje na bodźce bólowe. Hodowcy starają się wyeliminować tę cechę z genotypu kotów, gdyż uważa się, że nie jest ona dla nich dobra.

kot ragdoll

8. Wysokości? To nie dla mnie

Choć koty jako takie znane są ze swojego zamiłowania do wspinania się i przebywania na wysokich powierzchniach, to kot ragdoll jest prawdziwym wyjątkiem od tej reguły. W większości przypadków chętniej wybierze stabilną kanapę albo twoje kolana niż ekstremalne przygody na wyższym levelu. Woli spacerować po ziemi, niż uprawiać wspinaczkę po meblach. Dzięki temu możesz być spokojny o wazony i inne przedmioty ustawione na półkach.

9. Szczególne ubarwienie

Choć ragdolle mogą mieć różne kolory (dopuszczalne kolory różnią się w zależności od organizacji felinologicznej), to umaszczenie point-mitted jest charakterystyczne tylko dla tej rasy. Biały podbródek z białą kreską na twarzy lub bez niej, białe „rękawiczki”, „skarpetki”, biały nieprzerywany pas od brody przez brzuch do nasady ogona – kociaki prezentujące się w ten sposób wyglądają szczególnie uroczo.

REKLAMA
REKLAMA

10. Koty długowieczne

Kolejną zaletą naszych „kocich lalek” jest ich długowieczność – przedstawiciele tej rasy dożywają nawet do około 18 lat. To wspaniałe, móc tak długo cieszyć się towarzystwem swojego wyjątkowego kociego przyjaciela.

kot ragdoll

11. Niczym małe szczeniaczki

Ragdolle uwielbiają zabawę. To zamiłowanie wcale nie znika wraz z wiekiem, przez co mają opinię wiecznych kociąt. Bawią się z dorosłymi, z dziećmi, z innymi zwierzętami. To bardzo ciekawskie koty – nieustannie sprawdzają, co się dzieje w ich otoczeniu. Przy tym każdą zmianę przyjmują z charakterystycznym dla siebie stoickim spokojem. Opanowania mógłby uczyć się od nich niejeden choleryk!

Piękne, uczuciowe, oddane, radosne. Dostojne i subtelne, ciekawskie i rozczulające… Moglibyśmy bez końca wymieniać zalety ragdolli. To cudne kociaki, nic więc dziwnego, że należą do najpopularniejszych kocich ras na świecie.

Podziel się tym artykułem:

Nikoletta Parchimowicz
Nikoletta Parchimowicz

Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.

REKLAMA
REKLAMA
Koty i Psy - E-booki (1).png

Pobierz darmowy poradnik!

Zapisz się na newsletter i odbierz ebook „Poznaj całą prawdę o kotach” całkowicie za darmo

Zapisz się
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA zniknie za 10s

REKLAMA zniknie za 10s