Bajkowy Filemon


„Szare, bure i pstrokate, wszystkie koty za pan brat. Mają drogi swe i płoty - po prostu koci świat!” ta piosenka przez lata przyciągała najmłodszych widzów przed telewizory na kolejne odcinki dobranocki „Przygody kota Filemona”

„Szare, bure i pstrokate, wszystkie koty za pan brat. Mają drogi swe i płoty – po prostu koci świat!” ta piosenka przez lata przyciągała najmłodszych widzów przed telewizory na kolejne odcinki dobranocki „Przygody kota Filemona”

Animowany serial opowiada o przygodach małego, białego Filemona, którego ciekawi cały świat (czyt. wiejskie podwórko, na którym mieszka). Filemon jest typowym małym, naiwnym kociakiem, który wszędzie wtyka nos. Dzięki doświadczonemu i mądremu, czarnemu kotu Bonifacemu, Filemon jakoś rozwiązuje swoje problemy i zagadki, a także znajduje wyjście z opresji. W bajce nie ma jakiejkolwiek przemocy czy agresji. Ci, którzy film oglądali wspominają go dobrze za ciepłą i miłą atmosferę bijącą z ekranu.

Postać kota Filemona wymyślił pisarz Marek Nejman. Produkcją filmu zajęło się Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for w Łodzi. W latach 1972-1981 powstały 53 krótkie (ok. 10 minutowe) odcinki przedstawiające przygody ciekawskiego kociaka. Do trzynastego odcinka nosiły tytuł „Dziwny świat kota Filemona”, a kolejne ukazały się już pt. „Przygody kota Filomena”. Serial powstał w technice animacji rysunkowej. Narratorką pierwszej serii była aktorka Teresa Sawicka, drugiej – Barbara Marszałek.

Z Filemonem w roli głównej powstał również pełnometrażowy film „Filemon i przyjaciele” oraz półgodzinne filmy pt „Kocia Wielkanoc” oraz „Gwiazdka Filemona”- kolędy śpiewała w tym filmie Hanna Banaszak.

Mały kociak szybko zyskał popularność. O jego przygodach można było oczywiście poczytać w książce autorstwa Sławomira Grabowskiego i Marka Nejmana. Ale Filemon był także bohaterem przedstawień w teatrze lalkowym, a nawet słuchowiska emitowanego w Polskim Radiu. Napisano o nim też kilka prac magisterskich! Bajka znalazła się także w gronie „dobranocek wszech czasów – w plebiscycie zorganizowanym przez „Gazetę Wyborczą”.

W wytwórnia Se-ma-for oprócz Filemona powstało również kilka innych kultowych bajek, m.in. „Miś Uszatek”, „Przygody misia Colargola”, „Zaczarowany ołówek”, „Opowiadania Muminków” czy „Plastusiowy pamiętnik”. W lutym 2008 roku wytwórnia otrzymała Oscara – nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej za film „Piotruś i wilk”.

 

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments