Czego uczą się od siebie bawiące się kocięta?


Mówi się, że maluchom tylko zabawa w głowie - i całe szczęście! To właśnie podczas figli uczą się prawdziwego życia.

Trudno o bardziej rozkoszny widok, niż bawiące się kocięta. Większość z nas mogłaby godzinami patrzeć na figle maluchów. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, jak ogromne jest ich znaczenie dla prawidłowego rozwoju kota. Poniżej wymieniamy 6 życiowych umiejętności, które kocięta zdobywają podczas zabawy z rodzeństwem.

Czego uczą się od siebie bawiące się kocięta?

Nie bez powodu nie wolno zbyt wcześnie zabierać kociego malucha z rodzinnego gniazda. Kocia mama i jej dzieci powinny być razem przynajmniej do 8. tygodnia życia, a jeszcze lepiej – do 12. Te trzy miesiące to kluczowy czas dla kociaka, który pod opieką matki i w towarzystwie rodzeństwa poznaje tajniki bycia kotem. Wiele cennych lekcji ma miejsce właśnie w trakcie zabawy.

1. Kocia komunikacja

Koci język opiera się przede wszystkim na mowie ciała. Bawiące się kocięta metodą prób i błędów uczą się odczytywania różnych postaw i gestów, takich jak ułożenie ogona czy uszu. Im więcej i lepiej sygnałów sobie przyswoją, tym łatwiej będzie im w przyszłości bezpiecznie wchodzić w interakcje z innymi kotami.

2. Polowanie

To bez wątpienia kluczowy aspekt bycia kotem! Kocięta często gonią się, skaczą na siebie i nawzajem przewracają – w ten sposób naśladują i ćwiczą elementy prawdziwego polowania. Zdobyte w ten sposób umiejętności zaprocentują w ich dorosłym życiu.

3. Umiejętności społeczne

Dużo mówi się o tym, że kocięta muszą mieć kontakt z człowiekiem, by nie obawiać się go w przyszłości. Jednak równie ważny dla maluchów jest kontakt z innymi kotami – matką i rodzeństwem. Czas spędzony z rodziną pozwala kociakowi nabrać podstawowych umiejętności społecznych i towarzyskiej ogłady 😉

bawiące się kocięta
fot. Shutterstock

4. Pewność siebie

Kolejna rzecz, którą nabywają bawiące się kocięta. Za każdym razem gdy maluchowi uda się „zwyciężyć” w braterskich zapasach, wzrasta jego poczucie własnej siły i odwagi. Zabawa poprawia też koordynację i uczy kontroli nad własnym ciałem, co także przekłada się na zwiększenie pewności siebie.

5. Wyczucie granic

Skąd kociak ma wiedzieć, co wolno, a czego nie? Dowiaduje się tego od mamy i rodzeństwa – metodą prób i błędów bada granice obowiązujące w kocim świecie. Kiedy trzeba schować pazury, kiedy nie należy gryźć – takie informacje kocięta zdobywają właśnie podczas zabawy.

Nauka poprzez zabawę to – przynajmniej w tym przypadku – coś więcej niż pusty frazes. Mając tego świadomość, być może zaczniesz inaczej patrzyć na bawiące się kocięta. One nie tylko miło spędzają czas – intensywnie uczą się życia 🙂

Autor: Agata Kufel
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments