Bezpieczny dom dla kota. Jakie zagrożenia czyhają w domu na twojego mruczka?


Nie tylko okna! Jest tyle niebezpieczeństw, na które kot jest narażony w domu...

Koty to zwierzęta ciekawskie i wszędobylskie. Uwielbiają zwiedzać wszystkie, nawet te najciemniejsze zakamarki mieszkania. Jeżeli uważasz, że w mieszkaniu nic nie czyha na twojego kota, to jesteś w błędzie. Bezpieczny dom dla kota jest możliwy, jednak musisz przestrzegać kilku zasad.

Bezpieczny dom dla kota

Jeżeli zastosujesz się do poniższych wskazówek, zyskasz bezpieczny dom dla kota, bo przewidując niektóre zachowania naszego kota, tego co może zjeść i miejsca jego kryjówek możemy znacząco zminimalizować ryzyko zagrożeń.

Substancje chemiczne

Wystarczy że umyjesz podłogę specjalnym płynem, kocio przejdzie przez umytą podłogę, a potem wyliże łapki… Jeśli podejrzewasz, że mruczek napił się jakichś chemikaliów – szybko skonsultuj się z weterynarzem! Wszystkie kosmetyki, lakiery do paznokci itp., schowaj tam gdzie kot nie ma dostępu.

Wystarczy, że ciekawski mruczek ,,zajrzy” do ubikacji i może się zatruć. Niektóre koty że piją wodę z muszli. Nie pozwól na to! Woda z muszli klozetowej jest skażona chemikaliami. Chyba sam przyznasz, że używasz Domestosów i Ducków…

Kot wygląda przez żaluzje w oknie
fot. Shutterstock

Sznurki od rolet

Może dziwna nazwa, ale też niebezpieczeństwo. Kot może się zaplątać w taki sznurek podczas zabawy. Najgorsze jeśli – nikogo nie ma w domu. Są małe szanse że kot sam się odplątcze. Wtedy może dojść do śmierci poprzez uduszenie!

Niebezpieczne leki

Wiadomo że większość leków nie jest dla kotów. Może być tak, że akurat boli cię głowa. Wyciśniesz tabletkę, ale np. zapomnisz nalać wody do szklanki… Kot podejdzie, zje tabletkę… Śmierć może wystąpić gdy zje tylko jedną tabletkę zawierającą paracetamol. Leki również schowaj tam, gdzie kot nie ma dostępu.

Kable elektryczne

Kot może się w nie zaplątać i udusić. Ale nie tylko. Może je przegryźć… Dlatego wszystkie kable powinny być pochowane. Jeśli akurat prasujesz lub odkurzasz, staraj się aby kot nie ,,bawił” się przy kablach. Dobre są też osłonki z plastiku. Kot raczej ich nie przegryzie.

Okna

Jeśli mieszkasz w domu, zabezpiecz je. Tak samo jeśli mieszkasz w bloku! Nawet, jeśli tuż pod oknem jest balkon. A jeśli nie ma balkonu TO JEST JUŻ KONIECZNE! Balkon też staraj się zabezpieczyć.

kot je roślinę
fot. Shutterstock

Rośliny

Jeśli jesteś miłośnikiem kwiatów i trzymasz je w domu, musisz zwrócić uwagę które są trujące. Trujące rośliny to np. Begonia, Anturium, Fiołek alpejski, Juka…

Jedzenie i napoje prosto z domu

Kot może z chęcią spróbować. Zwykle zatrucia powodują: czekolada, rybie ości, cebula, kawa, sól kuchenna itp. Te produkty trzymaj też tam, gdzie kocio nie ma dostępu!

Foliowe torebki

Koty uwielbiają szeleszczące rzeczy. Do nich należą foliowe torby. Nie zostawiaj ich na dywanach, blatach itp.! Kot może się zaplątać w taką torbę i udusić się.

kot leży na krześle
fot. Shutterstock

Rozkładana kanapa

Jeśli masz łóżko, które rozkładasz – zawsze sprawdź czy w środku nie uciął sobie drzemki. Koty chowają się w różne dziwne zakamarki…

Świece, kominek

Jeśli kot zostaje sam w domu POD ŻADNYM, ALE TO ŻADNYM POZOREM, nie zostawiaj zapalonych świeczek! Kota zainteresuje płomień, skoczy na świecę i… nieszczęście gotowe. A jeśli chodzi o kominek – jeśli jest taka możliwość, zakup kratę ochronną. Oczka powinny być małe, aby kot nie przeszedł do ognia!

Wstążki, gumki

Kot może się nimi udusić. Jeśli dekorujesz coś wstążkami – staraj się aby kot nie bawił się nimi. Naprawdę może dojść do nieszczęścia.

kot w pralce
fot. Shutterstock

Sprzęt AGD

Zanim uruchomisz pralkę, sprawdź koniecznie czy kot nie uciął sobie tam drzemki. Tak samo zanim zamkniesz lodówkę, zmywarkę, kuchenkę, itp. – sprawdź czy kot też tam się nie ,,rozgościł”.

Drobne przedmioty

Igły i tak jak już wspomniane wstążki, i gumki, oraz guziki itp. kot może się nimi zadławić, a wtedy konieczna będzie operacja.

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments