Nie pozwól, by kot miał brudne uszy! Sprawdź, jak często i czym je czyścić


Choroby uszu u kota są wyjątkowo trudne do wyleczenia i mają tendencję do nawracania. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i dbanie o ich higienę na co dzień. Dowiedz się, jak czyścić kocie uszy!

Słuch to najlepszy i jeden z najważniejszych kocich zmysłów. Uszy, które są jego narządem, powinny być zdrowe i zadbane. Koty same bardzo dbają o swoją higienę, czasami jednak mogą potrzebować naszej pomocy. Nie tylko sierść naszych kotów wymaga pielęgnacji. Brudne uszy u kota mogą stanowić niemałe zagrożenie dla jego zdrowia. Kiedy i jak je czyścić? O tym wszystkim przeczytasz poniżej.

Brudne uszy u kota

Częsta kontrola i odpowiednia pielęgnacja uszu naszego pupila to bardzo ważny element codziennej opieki. Wczesne wykrycie jakichkolwiek nieprawidłowości zwiększa szanse na ich całkowite wyeliminowanie. Zwracaj uwagę na te zwierzaki, które już wcześniej miały problemy związane z narządem słuchu. Pamiętaj jednak, żeby nie zajmować się higieną kocich uszu zbyt nadgorliwie, gdyż za częste czyszczenie może przynieść efekt odwrotny do pożądanego.

U zdrowych kotów wystarczy kontrola raz w miesiącu. Za pomocą suchego wacika możesz sprawdzić, czy w środku nie ma ziemistej wydzieliny, charakterystycznej dla świerzbowca.

czyszczenie uszu kota
fot. Shutterstock

Co powinno zwrócić naszą uwagę?

Interweniuj, gdy zauważysz ciemną wydzielinę i nieprzyjemny zapach, a także zaczerwienienie, drapanie i oznaki bólu. Jeśli kąpiesz swojego mruczka, szczególnie zadbaj o to, by po kąpieli starannie wytrzeć jego uszy.

Nie czyść uszu za często!

Zbyt częste czyszczenie kocich uszu może przynieść odwrotny efekt. Zwiększa się bowiem produkcja wydzieliny w uszach, a także ryzyko mikrouszkodzeń, które są znakomitą okazją dla pojawienia się stanu zapalnego.

Choroby uszu u kotów

 • Świerzbowiec

U kotów częstym problemem jest świerzbowiec uszny. Pasożyt ten bardzo często występuje u młodych kotów i tych, które wychodzą na zewnątrz. Nieleczony świerzbowiec może prowadzić do ciężkich powikłań, w tym nawet do utraty słuchu. Świerzbowiec jest chorobą zaraźliwą – oznacza to, że może przejść także na ludzi i inne zwierzęta. Jeśli kot ma świerzb, wówczas musisz iść do weterynarza, który zakropli kotu uszy specjalnym preparatem.

 • Zapalenie, grzybica, infekcje bakteryjne, alergia

Bardziej narażone są kociaki o niskiej odporności.

Czym czyścić brudne uszy u kota?

Na rynku dostępnych jest wiele antybakteryjnych i przeciwgrzybicznych preparatów do czyszczenia kocich uszu. Używaj specjalnych płynów lub żeli. Wygodne płatki higieniczne i chusteczki ułatwiają pielęgnację pupila. Do czyszczenia kocich uszu nadaje się również zwykła, płynna parafina (do kupienia w każdej aptece) i oliwka dla dzieci (trzeba ją rozgrzać do temperatury ciała).

Zadaniem tych środków jest usuwanie zanieczyszczeń, kurzu i bakterii, a także nadmiaru woskowiny. Dodatkowo tworzą one barierę ochronną dla wnętrza ucha. Zawsze wybieraj te najbardziej naturalne.

Jednak zanim zaopatrzymy się w nie na własną rękę, warto skonsultować z weterynarzem, czy będą one odpowiednie dla naszego zwierzaka. Weterynarz pokaże nam także, jak prawidłowo je stosować, by nie wyrządzić zwierzakowi krzywdy i nie sprawić bólu.

Brudne uszy u kota – do ich czyszczenia nigdy nie używaj:

 • oliwy z oliwek,
 • wody utlenionej,
 • octu,
 • alkoholu.

Pamiętaj, że preparaty do czyszczenia uszu mają krótkie terminy ważności. Bezwzględnie należy ich przestrzegać, gdyż zepsute i zjełczałe nie pomogą, a zaszkodzą. Przed użyciem nowego środka zawsze przeprowadzić próbę uczuleniową.

Brudne uszy u kota – czyszczenie

Kocia małżowina uszna jest sztywna i prosta, dlatego jej czyszczenie nie stanowi takiego problemu, jak np. u psów, które miewają duże i zwisające uszy. Nie musisz obawiać się, że uszkodzisz coś w kocim uchu, gdyż błona bębenkowa jest umieszczona bardzo głęboko. Jednak wystrzegaj się wkładaniu do ucha ciał obcych w celu dostania się głębiej. To może zrobić jedynie specjalista. Zawsze ściśle stosuj się do zaleceń z instrukcji dołączonej do preparatu!

Jeśli stosujesz płynny lub żelowy preparat:

 • zaaplikuj substancję do ucha – wystarczą dwie, góra trzy krople.;
 • wymasuj małżowinę uszną u jej podstawy;
 • pozostaw na określony czas (podany na etykiecie), zwykle kilkadziesiąt sekund;
 • pozwól kotu wytrzepać uszy;
 • resztę preparatu delikatnie usuń za pomocą chusteczki, płatka, czy patyczka higienicznego dla dzieci (z szeroką końcówką), gazika;
 • zadbaj, by w uchu nie pozostały żadne pozostałości waty,
 • koniecznie daj dzielnemu pacjentowi nagrodę.

Do czyszczenia uszu przyzwyczajaj kota od małego

Ponieważ uszy są dość wrażliwe na dotyk, kot może skutecznie utrudniać naszą ingerencję w ich higienę. Dlatego warto przyzwyczajać kota do takich zabiegów od małego. Zwierzak oswojony z takimi działaniami nie będzie się buntował i bronił drapaniem. Aby czyszczenie nie przerodziło się w traumę, głaszcz kota po uszach, masuj małżowiny – niech mruczek wie, że to nic złego. Po zabiegu leczniczym albo kontrolnym poczęstuj pupila smacznym kąskiem lub całą serią pieszczot, by wynagrodzić mu trudy. Wtedy z pewnością dużo szybciej wybaczy ci ten mały zamach na jego nietykalność.

brudne uszy u kota
fot. Shutterstock

Brudne uszy u kota – podsumowanie

W przypadku bardzo zabrudzonych uszu powinieneś zawsze najpierw udać się z kotem na konsultację do weterynarza. Nie czyść ich samodzielnie przed wizytą, gdyż utrudnisz lekarzowi diagnozę.

Jeśli twój kociak ma czyste i zdrowe uszka, ograniczaj ich pielęgnację do obserwacji i przetarcia ich suchym wacikiem w ramach kontroli raz w miesiącu. Jeśli ma tendencję lub w przeszłości miał problemy z przewodem słuchowym – miej go na oku i zachowuj większą czujność. Przynajmniej raz w tygodniu sprawdzaj stan uszu i upewniaj się, że są czyste oraz zadbane. A jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy – udaj się do weterynarza. Ten poleci ci najlepszą metodę działania, którą będziesz mógł sam stosować w domu.

Pamiętaj, że choroby uszu u kota są wyjątkowo trudne do wyleczenia i mają tendencję do nawracania. Dlatego właśnie tak ważna jest profilaktyka i regularna kontrola ich czystości.

Autor: Nikoletta Parchimowicz
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments