Chester – kot fizyk


Chester to kot syjamski, który żył w USA w latach 70. XX wieku. Stał się słynny dlatego, że podano go jako współautora jednej z prac naukowych z fizyki niskich temperatur. Według oficjalnych danych jest samodzielnym autorem jednej z nich.

Chester to kot syjamski, który żył w USA w latach 70. XX wieku. Stał się słynny dlatego, że podano go jako współautora jednej z prac naukowych z fizyki niskich temperatur. Według oficjalnych danych jest samodzielnym autorem jednej z nich. Chester należał do fizyka Jacka H. Hetheringtona pracującego na Michigan State University, a według podpisu nazywał się F.D.C. Willard (Felis Domestica Chester Willard).

Naukowiec tłumaczył, że podał zmyślone nazwisko swojego kota, ponieważ praca była napisana w w pierwszej osobie liczby mnogiej, natomiast redakcja uznawała taką formę tylko wtedy, gdy artykuł miał więcej niż jednego autora. W momencie, gdy dostał od wydawnictwa kopię artykułu, zanurzył łapę swojego zwierzęcia w atramencie i przycisnął ją do kartki ze stroną tytułową, po czym sam również się pod nią podpisał. Kopię tekstu rozesłał do swoich przyjaciół i dzięki temu sprawa stała się sławna. Nazwiskiem F.D.C. Willard podpisano kolejną pracę, której wnioski były bardzo dyskusyjne – autorzy stwierdzili, że w razie negatywnych konsekwencji odpowiedzialność spadnie na kota.

 


źródło: naTemat
 

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments