Choroby nerek u kotów: co należy wiedzieć?


Czy możemy coś zrobić, aby zapobiec tym przypadłościom naszych pupili?

Choroby nerek u kotów to jedne z najczęściej występujących dolegliwości. Szacuje się, że cierpi na nie nawet 30% starszych kotów. Znacząco wpływają one na jakość życia naszych futrzaków i przysparzają opiekunom wielu zmartwień. Dlaczego tak się dzieje? Czy możemy coś zrobić, aby zapobiec tym przypadłościom naszych pupili? Od kiedy wykonywać niezbędne badania i które z nich są najważniejsze? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Kiedy i jakie badania?

Główne badania, które powinno się wykonywać, by ocenić funkcjonowanie nerek to USG oraz analiza biochemiczna krwi (z profilem nerkowym). Najważniejsze jest sprawdzenie, czy w wynikach badań nie odczytujemy podwyższonych parametrów dla mocznika i kreatyniny we krwi. W tym celu najlepiej odwiedzać weterynarza co rok.

Szczególnie zwracaj uwagę na regularne wizyty u weterynarza, jeśli twój kot:

  • jest już seniorem (ma 7 lat lub więcej)
  • żywi się przede wszystkim suchą karmą
  • jest przedstawicielem rasy: abisyński, rosyjski niebieski, maine coon, pers

Regularne analizy pomagają w wykryciu wczesnego stadium przewlekłej choroby nerek – jednej z najczęstszych kocich dolegliwości.

Choroby nerek u kotów: przewlekła niewydolność nerek (PNN)

Inaczej mocznica. Niestety, jest to choroba, która rozwija się podstępnie i może długo nie dawać żadnych objawów (dlatego tak ważne są badania okresowe). Na początku kot może wydawać się osowiały, nieco mniej ruchliwy, zaczyna chudnąć. Zdarza się, że wymiotuje – z czasem coraz częściej. Można też zaobserwować zwiększone pragnienie oraz potrzebę oddawania moczu. Największy problem tkwi jednak w tym, że objawy te pojawiają się późno, często wtedy, gdy zniszczone jest już ¾ miąższu nerek, co bardzo utrudnia leczenie i nie stanowi dobrej prognozy na przyszłość… Nerki pełnią bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu organizmu, dlatego, kiedy filtrują coraz gorzej, nie oczyszczają krwi, zaburzeniu ulega też jej pH, jak również gospodarka wodna organizmu. Wpływa to na ogólny stan zdrowia kota, często pojawiają się równolegle inne choroby – najpopularniejszą przypadłością towarzyszącą kłopotom z nerkami jest anemia.

choroby nerek u kotów
fot. Shutterstock

Choroby nerek u kotów: ostra niewydolność nerek (ONN)

W przeciwieństwie do przewlekłej niewydolności nerek, ostra odmiana objawia się nagle, wywołana przez toksyczne substancje. W tym wypadku ważna jest szybka reakcja, gdyż prędka interwencja często powoduje całkowity powrót do zdrowia naszego futrzaka. Trudno nie zauważyć objawów: biegunki, wymiotów, zmiany nastroju, odwodnienia, czasem występują też drgawki. Takie oznaki pojawiają się bardzo gwałtownie i mają ostry przebieg.

A czym są tajemniczo brzmiące toksyny, które powodują ONN? To substancje zawarte w lekach czy środkach chemicznych (do których nasz kociak, w chwili naszej nieuwagi, postanowił się dobrać). Uważaj też, jeśli twój kot lubi podgryzać rośliny. Rzadziej zdarza się, że źródłem obecności toksyn we krwi jest zakażenie bakteryjne. Jeżeli zauważysz wyżej opisane objawy, nie zastanawiaj się – pędź do weterynarza! Im dłużej zwlekasz, tym gorzej dla kota – ryzykujesz życie futrzaka, ale także to, że ostra niewydolność przerodzi się w przewlekłą (toksyny mogą trwale uszkodzić nerki). Wówczas zarówno twojego pupila, jak i ciebie – jego opiekuna – czeka zmaganie się z PNN do końca życia.

Leczenie niewydolności nerek

choroby nerek u kotów
fot. Shutterstock

Leczenie kota z niewydolnością nerek jest wielopłaszczyznowe, wiele zależy też od rodzaju choroby oraz tego jak bardzo postąpiła. W każdym przypadku, po zauważeniu objawów, ważne jest szybkie nawodnienie zwierzaka i wyrównanie gospodarki elektrolitowej. Przy ostrej niewydolności, w zależności od rodzaju zatrucia, należy usunąć szkodliwą substancję (toksynę) z organizmu kota. Przewlekła niewydolność nerek wymaga, w zależności od stopnia zaawansowania choroby:

  • Odpowiednio dobranych leków
  • Diety niskobiałkowej (na rynku są też dostępne specjalne karmy)
  • W zaawansowanym stadium – dializy

Życie z kociakiem cierpiącym na PNN jest nieco utrudnione, ale nie niemożliwe. Przy dostosowaniu się do wskazówek lekarza, zadbaniu o właściwe pożywienie i podawaniu właściwych leków, znacząco poprawia się komfort życia naszego pupila.

Choroby nerek u kotów – czy można im zapobiegać?

Nie jesteś w stanie w 100% wyeliminować zachorowania kota na nerkowe dolegliwości. Możesz jednak zrobić kilka rzeczy, aby trochę zminimalizować ryzyko. Po pierwsze, dbaj o nawodnienie kota. Szacuje się, że kot żywiony suchą karmą powinien przyjmować ok. 150-200 ml wody na dobę, czyli de facto – wypijać jedną szklankę w ciągu 24 godzin! To bardzo ważne dla prawidłowej pracy nerek. Warto tego pilnować, choć wiemy, że nierzadko trzeba się posunąć do kilku sprytnych sztuczek ?

Po drugie, postaraj się o różnorodność w jedzeniu oraz o to, by żywienie kota nie ograniczało się do suchej karmy. Ostatnia kwestia to pilnowanie regularnych wizyt u weterynarza i wymienionych powyżej badań  – USG i analizy biochemicznej krwi. Wówczas zwiększasz szanse na wykrycie PNN we wczesnym stadium, a co za tym idzie – na skuteczne leczenie i dłuższe, bardziej komfortowe życie swojego kota.

Badacie regularnie swoje koty i sprawdzacie stan ich nerek? Podzielcie się waszymi spostrzeżeniami w komentarzach!

Autor: Marta Martyniak
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments