4 rzeczy, które każdy weterynarz chciałby, żebyś wiedział o swoim kocie


Istnieje wiele powszechnych opinii dotyczących właściwej opieki nad mruczkiem. Ale co według weterynarza powinieneś wiedzieć o kocie?

Szczęśliwy kot, to zdrowy kot. Ważne jest, aby zadbać o to, by mruczek miał nie tylko wystarczającą ilość stymulacji fizycznej i psychicznej, ale też zapewnioną odpowiednią opiekę. Oto jedne z najważniejszych rzeczy, które – według weterynarzy – powinieneś wiedzieć o kocie.

Nie bagatelizuj kocich zębów

Większość kocich opiekunów nie myśli o myciu zębów swojego pupila lub poddała się po kilku nieprzyjemnych walkach z mruczkiem i szczoteczką do zębów. Weterynarze podkreślają, że koty potrzebują regularnej higieny jamy ustnej tak samo, jak my. Jedną z najczęstszych chorób u kotów jest choroba zębów. Większość kotów w wieku powyżej trzech lat ma zapalenie dziąseł lub choroby przyzębia.

Pamiętaj, by regularnie dbać o kocie ząbki. Jeśli twój pupil nie daje sobie ich myć szczoteczką do zębów (koniecznie z pastą przeznaczoną wyłącznie dla zwierząt!), to zajrzyj TUTAJ, by poznać również inne, skuteczne metody.

Pchły i kleszcze dotyczą też kotów niewychodzących

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o swoim kocie? Uważasz, że jeśli pupil jest niewychodzący, to pchły czy kleszcze nie rozgoszczą się w jego sierści? Nic bardziej mylnego. Owszem, u kotów wychodzących istnieje większe ryzyko złapania pasożytów, jednak domowe mruczki wcale nie są od nich wolne. Pchły i kleszcze mogą mieć nawet koty, które nie wychodzą na zewnątrz. Jeśli masz w domu jeszcze psa, to właśnie od niego mruczek może je złapać. Co więcej, pasożyty czy pajęczaki możemy przenieść do mieszkania na butach.

Dlatego pamiętaj, aby zabezpieczać kota przed intruzami, a także o regularnych wizytach u weterynarza. Zwłaszcza, gdy w domu masz jeszcze psa.

Uważaj na zakłaczenie

Koty dbają o swoją higienę osobistą za pomocą języka. Podczas mycia futra mruczek zbiera martwe włosy, które połyka. Nie jest jednak w stanie ich strawić. U kota, który jest zdrowy, przechodzą one przez przewód pokarmowy, a ostatecznie są wydalane. Zakłaczenie jest częstym zjawiskiem u mruczków. W walce z kulami włosowymi skuteczna jest trawa czy pasty ze składnikami odkłaczającymi. Ponadto należy pamiętać o regularnym wyczesywaniu kota, co znacznie zmniejszy ilość połykanej sierści.

Sprawdź, jakie są najlepsze sposoby na odkłaczanie kotów – KLIK!

Nie podawaj kotu ludzkich leków

Chociaż niektóre ludzkie leki mogą być dla psów bezpieczne – oczywiście po uprzedniej konsultacji z lekarzem weterynarii – tak nie są w przypadku kotów. Niektóre substancje znajdujące się w ludzkich lekach są dla nich śmiertelnie trujące.

Jeśli twojemu kotu coś dolega, koniecznie zabierz go do lecznicy weterynaryjnej, a każdy lek skonsultuj z weterynarzem. Więcej o trujących lekach przeczytasz TUTAJ.

Autor: Magdalena Olesińska
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments