10 ulubionych zajęć każdego kota


Koty są postrzegane jako leniwe zwierzęta. Tymczasem ich doba po brzegi jest wypełniona obowiązkami, których nie można zaniechać. Zobacz, co robią koty w trakcie swojego dnia!

Istnieje mnóstwo zajęć, w których twój kociak wolałby nie uczestniczyć. Czesanie, kąpiel, wyprawa do weterynarza, czy połknięcie małej tabletki zdają się być na czele tej listy. Ale o niektórych czynnościach mruczki mogłyby napisać doktorat. O jakich dokładnie? Przychodzi nam na myśl co najmniej 10 propozycji. Co koty robią z przyjemnością?

1. Co robią koty? Szukają uwagi

Niektóre koty lubią stale znajdować się w centrum zainteresowania, inne trzymają się nieco na uboczu. Zapewniamy jednak, że każdy mruczek uwielbia od czasu do czasu skupiać na sobie uwagę, czy to w mniejszym, czy większym stopniu. Jeśli jednak kot zwraca na siebie ową uwagę w destrukcyjny sposób, zbytnio rozrabiając lub za głośno miaucząc, możesz oduczyć go tego typu manipulacji, ignorując jego zachowanie.

2. Co robią koty? Wygrzewają się

Koty uwielbiają ciepełko. Promienie popołudniowego słońca, kaloryfer, nasze kolana, komputer – wszystko jest dobre, byle tylko trochę się ogrzać. Należy jednak mieć na oku tę kocią miłość do wysokich temperatur – kuchenka, piecyk, żelazko lub inne urządzenia elektryczne mogą stanowić dla mruczka poważne zagrożenie.

kot się wspina
fot. Shutterstock

3. Co robią koty? Wspinają się

Zamiłowanie do wspinaczki to pozostałość po dzikiej przeszłości. Pozycja na wyższym poziomie daję kotom przewagę zarówno wobec swoich ofiar, jak i wobec wrogów. Pozwala na uzyskanie większego zasięgu w ramach obserwacji swojego rewiru, a przy okazji na złapanie kilku dodatkowych stopni Celsjusza.

4. Co robią koty? Ukrywają się

Koty lubią chować się z kilku powodów. Po pierwsze, skrytka to doskonały miejsce na uspokojenie zszarganych nerwów, a jak wiemy, koty są dość podatne na stres. Po drugie, schowane zwiększają swoje szanse na sukces w polowaniu. Koty polują z zaskoczenia, dlatego ukrycie się jest kluczowe dla osiągnięcia powodzenia. Po trzecie, (nie będziemy tutaj oryginalni) małe przestrzenie są… ciepłe!

5. Co robią koty? Mruczą

Kot przeznacza na tę czynność średnio aż 11 tysięcy godzin w swoim życiu! Kocie mruczenie nie tylko jest przyjemne dla naszego ucha. Ma także bezpośrednio pozytywny wpływ na nasze zdrowie, gdyż obniża poziom stresu. Dźwięk ten łagodzi zarówno kocie, jak i ludzkie nerwy. Koty mruczą nie tylko, gdy jest im dobrze, ale również wtedy, gdy same borykają się ze strachem lub bólem.

co robią koty
fot. Shutterstock

6. Co robią koty? Drapią

Choć drapanie to kocia pasja, która opiekunów denerwuje chyba najbardziej, ma ona dla kota bardzo duże znaczenie i nie powinniśmy ograniczać pupila w jej kultywowaniu. Po pierwsze – pomaga rozciągnąć mięśnie, po drugie – pozwala zetrzeć martwą warstwę powłoki pazura, po trzecie – podczas drapania kot zostawia na przedmiotach swój zapach, znacząc w ten sposób terytorium. Wreszcie po czwarte – również wizualne ślady po kocich „drapkach” są sygnałem dla innych: „to mój dom”. By zminimalizować straty, wyposaż się w jak największą ilość drapaków i od czasu do czasu przycinaj kocie pazurki.

7. Co robią  koty? Bawią się

Niezależnie od tego, czy masz małego kociaka, czy dostojnego seniora – wszystkie koty lubią się bawić. Tak samo domowe, jak i te dzikie okazy. Jest to dla nich rozrywka, nauka i namiastka polowania, a jak wiemy, koty to mistrzowie w tej dziedzinie. Kotom zabawa potrzebna jest do utrzymania dobrej kondycji psychicznej oraz fizycznej, a więc jest dla nich bardzo ważna.

8. Co robią koty? Śpią

Koty przesypiają od 12 do 16 godzin dziennie. Są takie, które śpią nawet 18 godzin! Niezły wynik, prawda? Koty są genetycznie uwarunkowane na przesypianie większości doby. W trakcie snu małe kociaki rosną i zbierają siły na zabawę i naukę, starsze się regenerują i kumulują energię niezbędną do polowań. Jak widzisz, to nie kwestia lenistwa, ale mądrości oraz genów!

kot się przeciąga
fot. Shutterstock

9. Co robią koty? Myją się

Jak już wiemy, mruczki większość swojej doby poświęcają na błogi sen. Muszą bardzo skrupulatnie podzielić pozostały czas, by wystarczyło go na resztę koniecznych czynności. Pielęgnacja zajmuje aż 1/3 wolnego. I jest jednym z najważniejszych codziennych rytuałów. Koty to bardzo czyste zwierzęta, a jeśli twój pupil ma trudności z myciem się z powodu nadwagi albo wieku – koniecznie pomóż mu zachować higienę.

10. Co robią koty? Jedzą

Koty mają małe żołądki i króciutki przewód pokarmowy. To powoduje konieczność częstego jedzenia małych porcji. I choć może tworzyć to wrażenie, że mruczki ciągle są głodne, to powodem nie jest łakomstwo, a biologiczne uwarunkowania. Karm kota częściej, lecz podawaj mu małe porcje. W kocim brzuszku nie ma miejsca na robienie zapasów.

Teraz już chyba nie masz wątpliwości, że mruczki mają pełne łapki roboty. Muszą spać, jeść, bawić się, dbać o futerko i pazurki. W ciągu krótkiej doby muszą też znaleźć moment na doskonalenie swoich łowieckich umiejętności i obserwację terenu. Przede wszystkim jednak muszą być najważniejsze – o każdej porze 🙂

Autor: Nikoletta Parchimowicz
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments