Czworonożni dawcy krwi


Czy wiesz, że twój kot może uratować życie innym zwierzętom?

Od 2003 roku w podwarszawskiej Falenicy działa Weterynaryjny Bank Krwi im. Milusia. Ale krew kociaki mogą oddawać również w innych miastach.

Zapotrzebowanie na krew dla zwierząt jest z roku na rok coraz większe, dlatego ciągle powstają nowe filie Banku Krwi. Działają one już w Toruniu, Wrocławiu, Lublinie, Mikołowie, Szczecinie, Łodzi i Olsztynie. Zwierzęta, które oddały krew, ratują życie tym najbardziej potrzebującym, które uległy wypadkom, pogryzieniom albo innym urazom. Tylko w samej Łodzi z możliwości transfuzji skorzystało już ponad 300 zwierząt, miesięcznie odbywa się tam około 20 takich zabiegów.

Kto może zostać dawcą?

Może zostać nim każdy kot spełniający następujące warunki:

  • musi być zdrowy,
  • ważyć, co najmniej 4 kg,
  • być w wieku od 10 miesięcy do 7 lat,
  • musi być regularnie odrobaczany i szczepiony,
  • być zwierzakiem niewychodzącym z domu,
  • być wolnym od chorób takich jak FIV i Felv.

Jak wygląda zabieg?

Honorowy dawca krwi jest zobowiązany do co najmniej rocznej współpracy z gabinetem weterynaryjnym. Przez ten okres zwierzę oddaje krew od 6 do 10 razy. Weterynarze zapewniają, że jest to całkowicie bezpieczne (koty mogłyby oddawać krew nawet co 3 tygodnie). Jednorazowo od kota pobiera się około 10 ml krwi na 1 kg jego masy ciała. Pobiera się ją z żyły szyjnej, pod lekką narkozą. Kot nie musi być na czczo. Cały zabieg (łącznie z uśpieniem i wybudzeniem kota) nie trwa dłużej niż 30 minut. Samo oddawanie krwi to kwestia 5-10 minut. Czworonożni dawcy krwi, podobnie jak ludzie, zyskują bezpłatne badania oraz po zakończeniu pobierania krwi dostają wysokoenergetyczny pokarm.

Transfuzja krwi zajmuje około dwóch godzin i przeważnie przebiega bez komplikacji. Chory kociak musi jednak otrzymać krew zgodną ze swoją grupą krwi (jedną z trzech możliwych – A, AB, B, niedopasowanie krwi może wywołać silną reakcję wstrząsową).

Co ważne krwi nie można pobierać na „zapas”, gdyż krew zwierząt ma ważność tylko przez około sześć tygodni.

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments