Czy kotom nudzi się to samo jedzenie?


Czy kotom nudzi się zawartość miseczek? I tak, i nie. Jak w większości problematycznych zagadnień dotyczących kotów - to zależy od kota!

Pomyśl sobie o czymś, co naprawdę uwielbiasz jeść. A teraz pomyśl, że miałbyś jeść to i tylko to do końca swoich dni! Choć z początku może to się wydawać dość atrakcyjną ofertą, to gwarantujemy, że po kilku dniach jedzenia jednej potrawy będziesz miał jej serdecznie dość. A jak to jest z naszymi ulubieńcami? Czy kotom nudzi się to samo jedzenie?

Koty dzielą się na takie, które chętnie eksperymentują z jedzeniem, lubią wiele rzeczy, a ich ciekawość wciąż każe im próbować nowych oraz na takie, które z trudem dają się namówić na zmianę zawartości miseczki. Dywersyfikacja pożywienia jest w ich przypadku czymś nieomalże niemożliwym. W tym przypadku wszystko zależy od charakteru kota i od tego, czy różnorodności był uczony od małego. Jednak czy wprowadzanie wielu różnych karm do kociej diety jest potrzebne?

Zgubna antropomorfizacja

Ludzie mają tendencje do antropomorfizacji – nadawania zwierzętom ludzkich cech i ludzkich motywów postępowania. Tymczasem, koty są zupełnie inne od ludzi i inne są także ich potrzeby. To, że my preferujemy zróżnicowaną dietę wcale nie oznacza, że nasi mruczący pupile również mają taką potrzebę. W rzeczywistości jest wręcz odwrotnie…

Czy kotom nudzi się to samo jedzenie?

Każdy mruczek ma swoje upodobania. Smak, zapach, tekstura – z pewnością którąś preferuje bardziej od innych. I z pewnością wolałby jeść ją aniżeli inną. Jednak czy przez całe życie? To zależy od konkretnego kota. Niektóre jedzą tylko jedną karmę przez rok i nagle zaczynają grymasić. Inne nudzą się o wiele częściej, a jeszcze inne – nigdy. W ich przypadku próba zmiany jedzenia kończy się fochem i strajkiem głodowym. Jeśli karma, której twój pupil nie chce porzucić, jest pełnowartościowa i w stu procentach dla niego odpowiednia, nie musisz głowić się nad tym, jak przekonać go do jedzenia innej.

Kocia neofobia

Polega na odmowie jedzenia nowej karmy. To jeden z mechanizmów selekcji pokarmu – zwierzę unika ryzyka, jakim jest zjedzenie nowego, nieznanego pożywienia uważając go za swego rodzaju zagrożenie. Koty w ogóle nie lubią zmian. Odbierają je jako zachwianie bezpieczeństwa. Każdą przyjmą przynajmniej z rezerwą, o ile od razu jej nie odrzucą.

Jeśli kociak nie chce eksperymentować, to absolutnie go do tego nie zmuszaj. Najważniejsze, aby ulubiony pokarm był dobrej jakości i zawierał wszelkie niezbędne składniki odżywcze. Jeśli tak jest, to z punktu widzenia kociego organizmu – zmiany nie mają sensu. To, że kot je jedną karmę przez większość, a może nawet i całe swoje życie – nie jest niczym złym. Wręcz przeciwnie.

koty jedzą
fot. Shutterstock

Zmiana karmy w związku z wiekiem

Niezależnie od powyższego, koty na różnych etapach swojego życia potrzebują pewnych zmian w związku z żywieniem. Co innego je mały kociak, a co innego kot, który wchodzi w dorosłość. Również potrzeby kocich seniorów różnią się od tych, które wykazują młodsze osobniki. Z wiekiem zmieniają się też możliwości trawienne kotów, dlatego optymalne dostosowywanie diety do ich aktualnych potrzeb jest istotne. W niektórych przypadkach zmiana może być wskazana, ale jeśli kot jest zdrowy, to nie ma takiej konieczności. Tym bardziej, jeśli stanowczo się temu opiera. Koty mają tendencję do oporu wobec zmian, więc jeśli dotychczasowa dieta służy kotu i zaspokaja jego potrzeby – nie zmieniaj jej.

Jeśli natomiast jest to konieczne ze względów zdrowotnych, zrób to tak, aby zwiększyć szanse na powodzenie całej operacji. Zmiany muszą być wprowadzane stopniowo, a nie nagle. Nagłe zmiany w diecie kota mogą jedynie zakłócić jego florę żołądkowo-jelitową i ulubione poczucie stałości. Zacznij zatem od dodania niewielkiej ilości nowego pokarmu do jego starego jedzenia i powoli zmieniaj proporcje tak, aby zaczęła przewyższać karma docelowa. Rób to w tempie akceptowalnym przez kiciusia. To zadanie wymaga cierpliwości i wyrozumiałości.

karmienie kota
fot. Shutterstock

A więc zmieniać czy nie?

Jeśli zastanawiasz się, jak urozmaicić swojemu pupilowi życie, nie bierz pod uwagę miseczki. Odpowiedź na pytanie: „czy kotom nudzi się to samo jedzenie” jest bowiem przecząca. Częste zmiany karmy mogą prowadzić do problemów z trawieniem, gdyż w przypadku kotów układ ten z trudem przyzwyczaja się do zmian. Karmy w ogóle nie powinno się zmieniać częściej niż co 3 miesiące. Po pierwsze, może to doprowadzić do tego, że kot zacznie się stresować. A stres to największy koci wróg. Po drugie, ciągłe zmiany jedzenia mogą powodować rewolucje żołądkowe.

Jeśli już decydujemy się na zmianę karmy, to najlepiej tylko w przypadku konkretnego powodu – kot dostał alergii, ma łupież, pogorszył się stan jego sierści, wyniki krwi bądź moczu wykazały pewne nieprawidłowości. Po wprowadzeniu nowego pożywienia po miesiącu zrób nowe badania. Jeśli stan kota się ustabilizował i jest dobry – nie zmieniaj karmy, pozostań przy obecnej. Im mniej zmian, tym lepiej.

kotki jedzą
fot. Shutterstock

Czy kotom nudzi się to samo jedzenie? Nie! Kot może jeść przez całe życie tę samą karmę. Jeśli ją lubi i ma dobre wyniki badań – nie zmieniaj jej. Należy jednak poświęcić trochę czasu i zaangażowania, aby tę idealną karmę znaleźć. I wtedy najlepiej trzymać się jej jak najdłużej. W przypadku kotów działa zasada: im mniej zmian, tym lepiej. Dobrze, aby zwierzaki znały różne smaki i tekstury. Jednak zapoznawaj zwierzaka z nimi w ramach „ciekawostek”, jako smakołyki. Powinny to być jedynie dodatki do diety, a nie jej podstawa.

Autor: Nikoletta Parchimowicz
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments