Czy koty mogą jeść popcorn?


Popcorn to przecież kukurydza. A w karmach dla kotów to zboże pojawia się jako jeden ze składników. Czy to znaczy, iż koty mogą go spożywać bez szwanku dla zdrowia?

Niekoniecznie.

Popcornu nie wolno podawać małym kociakom, gdyż mogą się zadławić, ani starszym kotom – seniorzy mają już mniej sprawny układ pokarmowy, mogą się u nich pojawić problemy z trawieniem.
Bardzo ważny jest sposób przyrządzenia, czyli dodatki.

Jakiego popcornu nie wolno podawać kotom?

Z dodatkiem soli. Absolutnie i nigdy, nawet jako przysmak. Sól zaburza równowagę elektrolitów i niszczy kocie nerki. Zakazane są też: cebula i czosnek jako trujące dla kotów.
Istotna jest też wielkość. Zbyt duże kule popcornu mogą doprowadzić do zadławienia nawet dorosłego zwierzęcia.
W przypadku gotowego popcornu w grę mogą też wchodzić chemiczne dodatki, potencjalnie szkodliwe lub trujące dla kota.

Kukurydza sama w sobie nie jest szkodliwa dla naszych pupili. Do pewnego stopnia mruczki są w stanie ją trawić.

Mączkę kukurydzianą stosuje się w suchych karmach jako wypełniacz, jest pomocna w formowaniu krokietów, dla kota stanowi głównie źródło węglowodanów, nie jest zatem wskazana w nadmiarze. Koty to przecież zdeklarowani mięsożercy i na samej kukurydzy długo by nie pociągnęły… Ziarno kukurydzy to głównie węglowodany, malutko błonnika, niewielka ilość witamin z grupy B, trochę żelaza i białka. Zalety zdrowotne – niewielkie dla drapieżnika.

Z drugiej strony – małe kawałki puchatych chrupek mogą być świetną zabawką dla kota. Byle przygotowane w domu, bez dodatków, niewielkich rozmiarów i – podawane sporadycznie, w niewielkich ilościach.

fot. Instagram, anavilalba
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments