Czy koty mogą korzystać z tej samej kuwety?


Jesteś opiekunem dwóch kotów? Zastanawiasz się, czy koty mogą korzystać z tej samej kuwety? Sprawdź, czy jest to dla nich komfortowe!

Niektórzy kociarze decydują się na adopcję w dwupaku bądź po pewnym czasie postanawiają przygarnąć kolejnego kota. Często pojawia się wówczas myśl, czy wystarczy tylko jedna kocia toaleta, czy może jednak każdy zwierzak powinien mieć swoją. Jeśli koty z natury są czyściochami, to czy mogą korzystać z tej samej kuwety?

Kocia toaleta

Według behawiorystów idealnie jest wtedy, kiedy masz tyle samo kuwet, co kotów plus jedną dodatkową. Zatem gdy w domu są dwa koty, to powinny być trzy kuwety. Na początek warto wspomnieć, że kocia toaleta jest dla mruczka osobistą przestrzenią i niejako gwarantem bezpieczeństwa. Koty na wolności zakopują pozostawioną po sobie zawartość. W ten sposób ukrywają swój zapach i chronią się przed odnalezieniem przez większe drapieżniki. Dokładnie to samo robią domowe mruczki.

Czy koty mogą dzielić się kuwetą?

Każdy kot jest inny i tak naprawdę wszystko zależy od charakterów mruczków, ich preferencji, a także relacji, jaka je łączy. Z dotychczasowych obserwacji wynika, że najlepsza więź łączy rodzeństwo, które w tym samym czasie przybyło do nowego domu. Wówczas załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych w tej samej kuwecie nie stanowi dla nich problemu. Traktują ją jako wspólną przestrzeń. Ale nie tylko kocie rodzeństwo nie rywalizuje o korzystanie z jednej kuwety. Dotyczy to również tych mruczków, które są ze sobą zaprzyjaźnione i nie drą ze sobą przysłowiowych kotów.

Nie zapominajmy jednak, że koty są zwierzętami terytorialnymi. Nawet jeśli wygląda, że się ze sobą dogadują, to mogą mieć problemy z korzystaniem tej samej toalety. Nie wszystkie koty bowiem chętnie będą chciały dzielić się swoją kuwetą z innym domownikiem. Zwłaszcza gdy dominujący kot będzie zastraszał tego słabszego i uniemożliwiał mu korzystanie ze wspólnej toalety. Kot, który będzie czuł, że nie ma innego wyjścia, może załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne w innym miejscu niż kuweta.

Posiadając tylko jedną kocią toaletę, trudniej utrzymać ją w czystości. Zwłaszcza gdy wychodzisz do pracy i nie masz możliwości sprzątania jej po każdej wizycie kota. Oddawanie moczu i kału dwóch kotów do tej samej kuwety prowadzi do mnożenia się bakterii, a stąd już szybka droga do infekcji (np. dróg moczowych). Ponadto brudna kuweta nie zachęca kota do skorzystania z niej. Jeśli nie będzie w stanie znaleźć wolnego miejsca, może załatwić się w innym miejscu bądź będzie wstrzymywał mocz tak długo, aż opiekun nie wróci i nie posprząta zawartości toalety. Oczywiście to również odbija się negatywnie na zdrowiu zwierzęcia.

Podsumowanie

Tak naprawdę trudno dać jednoznaczną odpowiedź, czy jedna kuweta na dwa koty to dobre rozwiązanie. Należy obserwować swoje koty i wówczas podjąć właściwą decyzję. Zdaniem behawiorystów lepiej jednak zapewnić przynajmniej jedną kuwetę dla jednego kota (tak, by chociaż każdy zwierzak miał swoją toaletę). Pozwoli to uniknąć wszelkich problemów behawioralnych i zdrowotnych. Kuweta jest jedną z najbardziej osobistych rzeczy, która należy do kociej przestrzeni. Zapewniając każdemu kotu kuwetę, gwarantujesz przede wszystkim komfort, poczucie bezpieczeństwa i zdrowie.

Autor: Magdalena Olesińska
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments