Czy różnią się koty z hodowli od kotów z pseudohodowli?


Pomińmy kwestię ceny. Fiacik z przyczepionym logo jaguara nie staje się markowym jaguarem.


Według hodowców z hodowli kotów syjamskich Aurinko*PL – szczęśliwym dzieciństwem. Jest to różnica fundamentalna, która rzutuje na psychikę kota w całym jego dorosłym życiu. Kot którego w dzieciństwie nie spotkało nic złego, jest ufny w kontaktach z ludźmi i innymi zwierzętami. Regulaminy klubów hodowców regulują wiek, w jakim kociak moze opuścić hodowlę (12 tygodni) – jest to rozsądna zasada, mająca przynajmniej dwa uzasadnienia. Po pierwsze kot ma czas bez ryzyka przebrnąć przez lukę immunologiczną i zbudować własną odporność. Po drugie do nowego domu wychodzi lepiej zsocjalizowany – bardziej ufny i przyzwyczajony do obecności ludzi, innych kotów i urządzeń gospodarstwa domowego (jak pralka, suszarka czy odkurzacz). Opłaca się poczekać.

Drugą różnicą jest wygląd kota. Koty z pseudohodowli posiadają tylko niektóre cechy rasy, czasem ledwie przypominając np. kota syjamskiego.
Trzecią różnicą jest zdrowie. Choć biologia to nie matematyka i nigdy nie ma 100% pewności to jednak dużo bardziej prawdopodobne jest że zadbane koty z dobrej hodowli będą zdrowsze niż koty z pseudohodowli. Warto też pamiętać o możliwych wadach genetycznych…
 


 
Przy opracowaniu materiału korzystaliśmy z tekstów Hodowli Kotów Syjamskich Aurinko*PL.
 
 
Array