Alergia pokarmowa u kota. Czym się objawia i jak ją leczyć?


Na czym polega alergia pokarmowa u kota? Sprawdź, jak rozpoznać, na co uczulony jest twój domowy pupil i jak możesz mu pomóc!

Alergia pokarmowa to przypadłość, na którą cierpi wiele osób. Jednak może ona dotknąć także domowego mruczka! Uczulenie na niektóre składniki pokarmu jest trudne do zdiagnozowania, a jego objawy mogą być naprawdę dokuczliwe dla zwierzaka. Jak rozpoznać alergię pokarmową u kota i jak pomóc cierpiącemu na nią czworonogowi?

Na czym polega alergia pokarmowa?

Alergia to choroba polegająca na nieprawidłowej, indywidualnej reakcji układu immunologicznego na substancje (alergeny), które u zdrowego organizmu nie powinny takiej reakcji wywoływać. Do alergenów mogących pobudzać reakcję alergiczną należy wiele substancji, między innymi pyłki traw, środki chemiczne czy jad owadów. W alergii pokarmowej alergenem są substancje zawarte w pożywieniu zwierzęcia. Każdy rodzaj pokarmu zawierający uczulający kota składnik będzie wywoływał u niego reakcję alergiczną.

Alergia pokarmowa przez wielu opiekunów kotów mylona jest często z nietolerancją pokarmową – zaburzeniem trawienia niezwiązanym z układem immunologicznym. Nietolerancja pokarmowa jest wynikiem nieprawidłowego trawienia enzymatycznego danego składnika pokarmu. Objawia się przede wszystkim biegunkami i wymiotami pojawiającymi się krótko po zjedzeniu posiłku zawierającego dany składnik.

Co wywołuje u kota alergię pokarmową?

Do składników wywołujących uczulenie u kotów należą przede wszystkim białka, zarówno pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. W praktyce oznacza to, że zwierzaka może uczulać niemal każdy składnik jego pokarmu – mięso, zboża, warzywa, jaja, nabiał, a nawet tłuszcz, w którym mogą być obecne niewielkie ilości białka. Do alergenów mogą należeć także zawarte w karmach barwniki, konserwanty, namnażające się w suchej karmie roztocza czy sztuczne aromaty. Ogromna liczba możliwości sprawia, że rozpoznanie przyczyny alergii u domowego mruczka jest niezwykle problematyczne.

Jak objawia się alergia pokarmowa u kota?

Alergia pokarmowa objawia się przede wszystkim problemami skórnymi. Mogą one przypominać inne choroby, przez co rozpoznanie alergii bywa trudne. Do najczęstszych objawów uczulenia u kotów należą:

  • zaczerwienienie skóry, wypryski
  • częste drapanie się i wygryzanie sierści mogące prowadzić do zranień
  • wyłysienia
  • łupież
  • zmatowienie sierści

U kotów często wystawianych na działanie alergenu bariery skórne ulegają osłabieniu. Przez to zwierzę staje się podatne na przeróżne stany zapalne (głównie w obrębie uszu, pyska i opuszek łap). Jest także narażone na rozwój grzybicy i zakażeń bakteryjnych skóry.

Jak rozpoznać u kota alergię pokarmową?

Niestety testy alergiczne wykonywane kotom dają często niemiarodajne wyniki, których nie można traktować jako skuteczny sposób diagnozy. Dlatego rozpoznanie alergii pokarmowej u kota polega przede wszystkim na wykluczeniu innych chorób mogących odpowiadać za wystąpienie objawów i przeprowadzeniu wywiadu z opiekunem zwierzęcia. Weterynarz podejrzewający u kota alergię powinien wraz z opiekunem sporządzić listę wszystkich pokarmów, jakie spożywa kot – karm, przysmaków czy suplementów – a następnie zaplanować dietę eliminacyjną, dzięki której możliwe będzie rozpoznanie drażniących kota alergenów pokarmowych.

Dieta eliminacyjna – na czym to polega?

Dieta eliminacyjna to najskuteczniejszy sposób zdiagnozowania alergii pokarmowej i uczulających kota składników. Polega ona na podawaniu zwierzęciu pokarmu składającego się z jak najmniejszej liczby źródeł białka, a następnie dodawania kolejnych i obserwowania reakcji jego organizmu. Dietę tę rozpoczyna się zazwyczaj od jednego, zupełnie nowego dla danego kota źródła białka zwierzęcego – na przykład królika, jagnięciny czy łososia – uzupełnionego ewentualnie o jeden rodzaj węglowodanów, najczęściej o ziemniaki. Pierwszy etap mający za zadanie wyciszyć reakcje zapalne w kocim organizmie powinien trwać około 6 tygodni. Kolejne składniki pokarmu należy włączać do diety pojedynczo w odstępach przynajmniej tygodnia.

Dietę eliminacyjną najłatwiej jest przeprowadzić, przygotowując pokarm samodzielnie na zasadach diety BARF. Dzięki temu z diety kota z łatwością wykluczymy wszelkie dodatki do karm, takie jak barwniki czy konserwanty. Dopilnujemy też, by w kociej misce znalazły się tylko określone składniki. Jeśli jednak nie mamy odpowiedniej wiedzy lub czasu, by karmić zwierzaka w ten sposób, możemy zdecydować się na podawanie mu wysokiej jakości monobiałkowej karmy mokrej. Zwierzakowi w trakcie takiej diagnostyki nie wolno podawać żadnych dodatkowych przysmaków ani suplementów. Mogą one wywołać reakcję alergiczną, która całkowicie zaburzy wyniki!

Jak pomóc kotu z alergią pokarmową?

Alergia pokarmowa to przypadłość, która sprawia kotu ogromny dyskomfort, a nawet ból. Wywołane przez alergen procesy zapalne mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń skóry, grzybicy, a nawet uszkodzenia przewodu pokarmowego zwierzęcia. W przypadku wystąpienia takich powikłań konieczne będzie nie tylko wprowadzenie i restrykcyjne przestrzeganie diety, ale także leczenie objawowe obejmujące podawanie kotu leków sterydowych, antyhistaminowych, antybiotyków, a niekiedy także aplikowanie maści. Niestety, alergii pokarmowej u kota nie da się wyleczyć – zwierzak będzie już do końca życia potrzebował specjalnej diety niezawierającej alergenów.

Autor: Aleksandra Prochocka
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments