Darmowe sterylizacje kotów i psów właścicielskich wstrzymane


Rzecz dotyczy Warszawy. Od kilku lat Ratusz dofinansowywał z części zabiegi sterylizacji zwierząt właścicielskich w wybranych lecznicach. W ubiegłym roku ruszył z rewolucyjną akcją darmowych zabiegów dla zwierząt. Warunek był jeden.

Rzecz dotyczy Warszawy. Od kilku lat Ratusz dofinansowywał z części zabiegi sterylizacji zwierząt właścicielskich w wybranych lecznicach. W ubiegłym roku ruszył z rewolucyjną akcją darmowych zabiegów dla zwierząt. Warunek był jeden – opiekun musiał być zameldowany w Warszawie.

Zdaniem Wojewody Mazowieckiego darmowe zabiegi sterylizacji i kastracji dla psów i kotów właścicielskich, na które Warszawa przeznaczała część funduszy, muszą zostać wstrzymane. Rozstrzygnięciem nadzorczym  z 4 kwietnia 2016 r. stwierdził nieważność uchwały Rasy m.st. Warszawy. Miasto wstrzymało finansowanie zabiegów sterylizacji i kastracji od dnia 13.04.2016 we wszystkich wyznaczonych lecznicach weterynaryjnych. W związku z powyższym świadczenia te nie mogą być obecnie realizowane na rzecz warszawiaków i ich czworonogów – informuje Ratusz. Równocześnie zapowiada, iż mając na uwadze dobro zwierząt, będzie odwoływać się od decyzji Wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Pozostała część programu zapobiegania bezdomności zwierząt jest aktualna. Nadal zabiegi sterylizacji dla zwierząt bezdomnych przebywających w schroniskach będą finansowane przez miasto. Czyli podobnie jak jest to w pozostałych miastach Polski.

W ubiegłym roku w ramach akcji darmowych zabiegów dla zwierząt właścicielskich sterylizacjom poddano 661 kotek oraz 543 suki. Kastracje wykonano u 308 kocurów i 348 psów.