Dieta BARF dla kota


BARF - dieta budząca kontrowersje i o skrajnych opiniach. Lekarze weterynarii wypowiadają się o niej ostrożnie bądź są jej przeciwni. Ma swoich zagorzałych "wyznawców". Przestawić kota na BARF czy nie?

Warto wiedzieć, że jest taka dieta, na czym polega, wyrobić własne zdanie, a jeśli już stosować ją, to posługując się radami tych, którzy sami z powodzeniem ją stosują wobec swoich pupili – kopalnią polskojęzycznej wiedzy i porad jest forum Fundacji Chatul.

BARF to skrót od angielskiej nazwy Biologically Appropriate Raw Food i oznacza biologicznie odpowiednie surowe pożywienie. Dieta BARF powstała na podstawie wieloletnich badań nad odżywianiem się zwierząt w procesie ewolucji. Za jej twórcę uważa się australijskiego lekarza weterynarii, naukowca dr Iana Billinghursta, który opracował zasady diety dla psów. Opierając się na swych doświadczeniach, wydał książkę “Give Your Dog a Bone“(„Daj swemu psu kość”), która szybko stała się niezwykle popularna wśród właścicieli psów na całym świecie.
Z biegiem czasu właściciele psów, bardzo zadowoleni z efektów jakie dieta BARF przyniosła ich czworonogom, zaczęli wprowadzać ją także swym kotom. Tak narodził się odłam BARFa dla „małych tygrysków”, który opierając się początkowo na zasadach dla psów, rozwinął się i znacznie przerósł swój pierwowzór pod względem dopracowania szczegółów diety.

Na czym polega BARF

Podstawą diety jest podawanie kotom wyłącznie surowego pokarmu, który ma jak najbardziej zbliżyć się do pożywienia, jakie koty spożywały w swych naturalnych warunkach. Opiera się na idei, że kot jest doskonałym organizmem stworzonym przez lata ewolucji i przystosowanym do określonego, najlepszego dla tego gatunku, rodzaju pożywienia.
Dieta współczesnego kota powinna zatem jak najbardziej upodabniać się do diety jego przodków, dzikich kotów afrykańskich, oraz żyjących również dziś na wolności przedstawicieli gatunku. Pod względem metabolicznym kot domowy nie różni się bowiem od dzikiego kota, który zjada upolowane przez siebie ofiary w całości, wraz z wnętrznościami (małe gryzonie, ptaki, owady), do tego jaja ptaków.
Składniki diety BARF powinny odzwierciedlać rodzaje, zróżnicowanie oraz proporcje takiej właśnie naturalnej diety. Surowe mięso wraz z kośćmi i podrobami, jaja oraz ryby zawierają świeże, niezbędne dla organizmu kota aminokwasy, witaminy, minerały i kwasy tłuszczowe. W diecie tej nie występują wysokoprzetworzone produkty, sztuczne konserwanty i barwniki. BARF nie zawiera produktów zbożowych, bogatych w węglowodany, których koty nie potrafią właściwie wykorzystywać.
Surowy pokarm zapewnia kotom odpowiednią ilość enzymów, przeciwutleniaczy i bakterii, dzięki którym mogą one prawidłowo funkcjonować.

Szczegóły diety BARF

Dieta BARF składa się z surowego mięsa różnych gatunków, wraz ze skórami i tłuszczem, kości drobniejszych zwierząt (czasem zmielonych, czasem zastępowanych mielonymi skorupkami jaj kurzych lub mączką kostną), surowych podrobów (wątroba, serca, żołądki, nerki, płucka, móżdżki), surowych ryb, jaj kurzych lub przepiórczych oraz różnych dodatków jak: olej rybi, algi, drożdże piwne, uzupełnionych minimalną ilością warzyw dostarczających błonnika i niewielkich ilości węglowodanów.
Jedną z najważniejszych rzeczy jest to, aby mięso było świeże, dopuszczone do spożycia przez ludzi, a także pochodziło od zwierząt zdrowych i młodych.

Czy BARF nadaje się dla każdego kota?

Tak. Większość kotów lubi surowe mięso i szybko przyzwyczaja się do niego. Czasem okres potrzebny na zmianę diety jest dłuższy, jeśli do tej pory kot był żywiony wyłącznie gotowymi karmami. Nie istnieją przeciwwskazania zdrowotne dla takiego modelu żywienia, jednak w przypadku kotów chorych na przewlekłe schorzenia istnieje konieczność modyfikacji pewnych elementów diety. Zawsze też dostosowujemy dietę do konkretnego kota, zgodnie z jego upodobaniami, wiekiem i aktywnością.
Istnieją pewne wzorce i schematy żywienia, które jednak łatwo można przystosować do własnych potrzeb.

Korzyści zdrowotne diety BARF

Naturalna, surowa dieta ma korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie kota. Zwykle po zmianie pożywienia na BARF obserwujemy ustąpienie wielu problemów zdrowotnych, takich jak alergie, stany zapalne, nadmierne linienie, brzydka sierść, kamień nazębny, a kot zaczyna mieć więcej energii.
Dieta BARF wspomaga także leczenie niewydolności organów wewnętrznych, cukrzycy oraz problemów z układem moczowym. Poprzez korzystny wpływ na system odpornościowy zwierzęcia zapobiega wielu chorobom, natomiast wyeliminowanie nadmiernej ilości węglowodanów pozwala zachować szczupłą sylwetkę zdrowym kotom, a otyłym schudnąć.

Co trzeba wiedzieć o BARFie

BARF jest wprawdzie prosty i logiczny, jednak niezbędne minimum wiedzy jest konieczne.  Może on zdziałać wiele dobrego, ale nieodpowiednio stosowany może także zaszkodzić. Ponieważ koty są istotami wyjątkowymi, całkowicie różnymi od ludzi, mają swoje wyjątkowe potrzeby. Aby te potrzeby właściwie zaspokoić, trzeba je najpierw dokładnie poznać.
źródło informacji: Forum Fundacji Chatul

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments