Dlaczego kot po mnie chodzi?

fot. Shutterstock

Czy tobie także zdaje się, że jesteś dla kota ulubionym miejscem do spacerowania? Najlepszą bieżnią, a czasami torem z przeszkodami?

Koty uwielbiają siedzieć na naszych kolanach, spać na naszych głowach, ocierać się o nasze nogi. Lubią także po nas dreptać. Ale czy wiesz, dlaczego on to robi? Dlaczego kot chodzi po tobie?

By odkryć tę tajemnicę, przyjrzyjmy się małym kociętom. Te uwielbiają razem spać lub wspólnie baraszkować. Lubią swoją bliskość. Wspólne spanie na sobie daje im ciepło i miękkość. Maluchy tak samo lubią wtulać się w nas. Poza tym wspinają się po wszystkim, po czym się da i co stanie im na drodze – po rodzeństwie, po mamie, po nas. To tak zwana faza eksploracyjna. Czy to właśnie te dziecięce tendencje mają wpływ na poczynania dorosłych kotów?

fot. Shutterstock

Dlaczego kot chodzi po mnie?

Otóż kot lubi korzystać nie tylko z „ludzkiej powierzchni”. Często widzi się także obrazki, kiedy to kot dostojnie siedzi na psie, koniu, krowie, żółwiu czy na innym zwierzaku. Skąd u mruczków ta tendencja do „bycia na górze„? Może częściowo są to dziecięce pozostałości. Lecz w dorosłości koty kierują się bardziej pragmatyzmem niż wspomnieniami. A więc można podejrzewać, że traktują nasze ciała (i ciała innych) tak, jakby były dla nich po prostu użytecznymi przedmiotami.

kot siedzi na psie
Fot. Instagram/cats_of_instagram

Oczywiście mogą również robić to w celu zwrócenia na siebie uwagi i uzyskania zainteresowania, ale jeśli muszą dostać się z punktu A do punktu B, a my stoimy im na drodze to jeśli nam ufają, bez wahania przejdą po nas. A jeśli mogą dotrzeć bez wysiłku tam, dokąd zmierzają, na czyichś plecach bądź rękach, to również skorzystają z darmowego transportu. Z czyichś ramion czy barków mają także najlepszy widok na to, co dzieje się dookoła. A jak wiadomo, koty lubią patrolować swój teren.

Koty za to na pewno nie mają pojęcia, że ​​to nie jest specjalnie uprzejme z ich strony lub że czasami może nas to po prostu zranić, tym bardziej że mruczki wbijają przy okazji pazurki. To jednak także swego rodzaju znak zaufania i sympatii ze strony pupila. Doceńmy to i… zaciskajmy zęby.

Autor: Nikoletta Parchimowicz
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments