Dlaczego kot drapie meble? Wcale nie chodzi o ostrzenie pazurów!

Fot. Shutterstock

Widok ulubionego fotela w „artystycznych” strzępach może przyprawić niejednego właściciela o ból głowy.

Koty to cudowne zwierzęta, które potrafią wywołać uśmiech na twarzach właścicieli nawet w najpochmurniejszy dzień. Jednak widok ulubionego fotela czy rogu kanapy w „artystycznych” strzępach może przyprawić niejednego opiekuna o ból głowy. Zanim zdenerwujesz się na swojego mruczka, policz do 10, przeanalizuj zachowanie pupila i przede wszystkim w ogóle dowiedz się, dlaczego kot drapie meble.

Dlaczego kot drapie meble?

Wiele osób uważa, że koty drapią meble czy inne przedmioty, bo w ten sposób ostrzą swoje pazury. Owszem, jak w każdej „plotce” i w tej jest ziarenko prawdy. Drapanie to normalne zachowanie u kotów, jednak kryje się za nim coś więcej niż chęć „zrobienia sobie manicure”.

pazurki kota na drapaku
fot. Shutterstock

Drapanie dobre dla pazurków

Wbrew powszechnemu mniemaniu wcale nie chodzi o ostrzenie pazurków, ale pozbywanie się ich martwej, zewnętrznej powłoki. Pazury, podobnie jak paznokcie u ludzi, rosną, a ich płytka się starzeje – jednocześnie od spodu rośnie nowsza warstwa rogowa. W końcu zewnętrzna warstwa rozpada się na połówki i odpada – pewnie nieraz widzieliście takie połówki pazurków w legowisku swojego kota bądź miejscach, gdzie ma zwyczaj drapać. Drapanie szorstkiej powierzchni pomaga kotu w naturalny sposób pozbyć się tych martwych łusek.

kot leży na obdrapanym fotelu
fot. Shutterstock

Drapanie jako forma znakowania

Oto prosty fakt, z którego wielu ludzi wciąż jeszcze nie zdaje sobie sprawy. Otóż na kocich łapkach znajdują się gruczoły zapachowe. Podczas drapania kot zostawia na przedmiotach swój zapach, znacząc w ten sposób terytorium. Komunikuje on nie tylko tobie, ale i całemu światu, że to miejsce należy do niego i nikomu go nie odda!

kot przy drapaku
fot. Shutterstock

Drapanie uwalnia stres

Zastanów się, w jakich sytuacjach widziałeś kota, który drapał meble. Niektóre koty mogą chcieć w ten sposób po prostu odreagować nagromadzone emocje – lęk czy strach. Tak samo, jak tobie zdarza się przekląć czy podnieść głos w stresującej sytuacji.

kot drapie
fot. Shutterstock

Drapanie umożliwia kotu rozciąganie

Oprócz znakowania terenu i pozbywania się zniszczonej zewnętrznej warstwy paznokcia, co swoją drogą można porównać do węża zrzucającego swoją skórę, koty w ten sposób skutecznie rozciągają mięśnie swojego ciała. Ostatecznie, jeśli mruczek spał kilka dobrych godzin zwinięty w kulkę, to musi je jakoś rozluźnić.

Jak widzisz, drapanie jest dla zwierzęcia niezaprzeczalnie ważną czynnością i z jego punktu widzenia ma wiele zalet. Twój pupil nie musi drapać mebli, jeżeli udostępnisz mu inny obiekt, który będzie mógł skrobać do woli. Drapak dla kota powinien rozwiązać problem smętnie zwisających tkanin wyciągniętych z kanapy. Jeśli jednak nie, to cóż… będziesz musiał pogodzić się z artystyczną wizją mebli swojego mruczka. W końcu czego się nie robi z miłości.

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments