Dlaczego kot tarza się w piasku? Poznaj powody tego zachowania!


Twój kot tarza się w piasku za każdym razem, kiedy wychodzicie na spacer? Sprawdź, o czym może świadczyć takie zachowanie mruczka!

Wychodzisz na spacery ze swoim kotem, który korzysta z tej okazji, by zapiaszczyć swoje wypielęgnowane futro? A może obserwujesz wolno żyjące koty, które uwielbiają kąpiele w piaskownicy? Takie zachowanie może mieć kilka przyczyn! Sprawdźmy, dlaczego kot tarza się w piasku.

Kot tarza się w piasku… by zwrócić na siebie uwagę!

Niektóre koty po prostu uwielbiają być w centrum uwagi i lubią wzbudzać zainteresowanie swoich opiekunów. By je zdobyć, mogą posuwać się nawet do dziwnych, denerwujących nas zachowań. Opiekun, którego kot zaczął na spacerze tarzać się w brudzie, od razu oderwie wzrok od ekranu telefonu i zainteresuje się tym, co robi jego pupil. Część osób zdenerwuje się na taki widok, wiedząc, że cały piach z sierści kota znajdzie się potem na domowym dywanie… Ale na pewno nie pozostanie obojętna!

Kot tarza się w piasku… bo znaczy swój teren!

Wycieranie się o podłoże pyskiem, łapami i brzuchem to jeden z kocich sposobów na oznaczanie swojego terytorium. Pozostawiony przez mruczka niewyczuwalny dla ludzi zapach będzie wyraźnym sygnałem dla innych okolicznych kotów, że ta miejscówka jest już zaklepana. Nasz kot może tarzać się także w miejscach, które wcześniej zostały oznaczone zapachem innego zwierzaka – jego musi być na wierzchu!

Kot tarza się w piasku… by oczyścić sierść!

Brzmi nielogicznie? Na pewno nie dla kota! Kąpiele piaskowe to doskonały sposób na usunięcie z sierści przeróżnych zanieczyszczeń – między innymi nadmiaru tłuszczu wydzielanego przez skórę i drobnych pasożytów, takich jak pchły, chodzące po skórze kleszcze czy przyklejone do futra jaja robaków. Tarzanie się to także dobry sposób na podrapanie się w swędzących miejscach, których mruczek nie sięgnie łapą ani pyskiem.

Kot tarza się w piasku… bo może!

Tarzanie się po ziemi może być również oznaką dobrego samopoczucia zwierzaka. Ocierający się plecami o piasek mruczek odsłania przy tym brzuch i pokazuje, że czuje się w tej sytuacji naprawdę bezpiecznie. Kopanie łapami piasku uciekającego spod łapek i wyrzucanie go w powietrze może być dobrą zabawą!

Autor: Aleksandra Prochocka
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments