Dlaczego koty budzą się codziennie o tej samej godzinie?


Nie mają budzików, jednak codziennie budzą się o tej samej godzinie. Skąd koty wiedzą, że czas wstawać?

Wystarczy, by kot pomieszkał z Tobą kilka dni, aby nauczyć się rytmu Twojego dnia i poznać zwyczaje panujące w Twoim domu. Jeśli więc pracujesz na etacie i Twój dzień zaczyna się zazwyczaj o tej samej porze, to i kot szybko się tego nauczy. Powtarzające się o określonej porze czynności zostają przez kota zapamiętane i czeka na nie każdego dnia.

Rudy kot leży na drewnianej podłodze
fot. Shutterstock

Kotom ciężko zrozumieć, że od reguł bywają odstępstwa

Kiedy więc nadchodzi wolna sobota, dzień błogiego lenistwa, zazwyczaj i tak budzą Cię o określonej godzinie, byś nie spóźnił się do pracy. Na nic tłumaczenia, że dziś można pospać dłużej.

Dobrą wiadomością jest jednak to, że można jednak przyzwyczaić je do tego. O ile nasze wolne dni również wypadają regularnie. Wystarczy nie reagować na poranne pobudki, wtedy przyjmą do wiadomości i zrozumieją, że w wolne dni śpimy dłużej. Gorzej mają osoby, mające nieregularny rytm pracy. Koty tego „nie kupują”.

Kot leży na łóżku obok ludzkich stóp
fot. Shutterstock

Koty doskonale wyczuwają nasze fazy snu

I wiedzą, kiedy mogą nas obudzić byśmy spełnili ich pragnienia. Cykl snu człowieka składa się z kilku faz snu. Od lekkiej drzemki, z której łatwo jest nas wybudzić, do bardzo głębokiego snu.

Na każdym etapie zmienia się nasz oddech i bicie serca. Nasi pupile doskonale to wyczuwają. Kiedy nasz sen jest płytki, atakują więc swoimi żądaniami. Wiedzą, że przeszkadzając szybko uzyskają, to co chcą (zrobimy to dla świętego spokoju).

Na zdjęciu kot, który się oblizuje i skórka od banana z zegarkiem
fot. Shutterstock

Głód jest bardzo dokładnym zegarkiem

Jeśli karmisz kota o stałych porach szybko przyzwyczai się do dostawania jedzenia o określonej godzinie, więc jeśli zapomnisz, to na pewno Ci o tym przypomni. Także osoby karmiące koty zaraz po wstaniu z łóżka uczą koty kojarzenia tych czynności.

Koty szybko uczą się, że nasza pobudka (czyli otworzenie oczu) oznacza natychmiastową gratyfikację w postaci pełnej miski. Warto więc karmić koty trochę później niż zaraz po obudzeniu, np. przy okazji picia porannej kawy.

Każdy zegarek można regulować, także ten, który znajduje się w naszym kocie. Warto o tym pamiętać ustalając swoje przyzwyczajenia, tak by potem życie z małym kocim rutyniarzem nie było udręka tylko przyjemnością. Pamiętajmy, to my sami uczymy koty określonych zasad panujących w naszym domu!