Dlaczego koty otwierają szafki?


Twój kot wertuje wszelkie zamknięte przestrzenie w twoim domu? Wściubia nos w każdą dziurę? Zdziwisz się, gdy odkryjesz, jak wiele ma ku temu powodów.

Mruczki to bardzo ciekawskie stworzenia. Chyba każdy z nich jest zainteresowany tym, co znajduje się za zamkniętymi drzwiami, w pudełku, w szufladzie, czy w szafie. Ale dlaczego koty z takim uporem otwierają  szafki i zaglądają we wszystkie inne zakamarki?

Dlaczego koty otwierają szafki?

Czy twój pupil niejednokrotnie zaginął w czeluściach szuflady z dokumentami (bądź skarpetkami) albo we wnętrzu szafy z ubraniami? Zdaje się, że większość opiekunów niejednokrotnie szuka kota po całym domu, gdy ten smacznie śpi w jakiejś szafce. Dlaczego koty zaglądają w takie miejsca? Z jakiego powodu uwielbiają wszystko to, co na pozór niedostępne?

Ciekawość

Koty są wścibskie z natury. Zamknięte drzwi to tajemnica, którą należy rozwiązać. Mruczek zastanawia się, co kryje się za tymi drzwiami. Może jakiś skarb? Przecież nie bez przyczyny tak skrzętnie go ukryłeś i zabezpieczyłeś. Ciekawość mruczków wynika z ich wrodzonego instynktu, a nie z charakteru. Dzięki niej mogą lepiej poznawać otaczające je środowisko, a co za tym idzie i co najważniejsze – przetrwać.

kot w szufladzie
fot. Shutterstock

Zachowanie bezpieczeństwa

Czy ciekawość jest jedynym powodem, dla którego mruczki zaglądają  w każdą dziurę? Oczywiście, że nie. W naturze przetrwanie kota zależy od tego, czy w skuteczny sposób zadba o swoje bezpieczeństwo. Kot uważa, że jest zobowiązany, by spatrolować każdy odcinek swojego rewiru. Nawet ten niedostępny. A szafki i szuflady znajdują się przecież na jego terytorium – w związku z tym powinny zostać przez niego, jako rezydenta, dokładnie zbadane.

W środku może być przecież ukryty inny kot, co stanowi niemałe zagrożenie dla jego terytorium i wszystkich zasobów. Te tendencje do dokładnego obserwowanie najbliższego otoczenia są dla kota kwestią przetrwania. Robi to nie tylko dla siebie, ale również dla ciebie! Doceń to.

Zdobywanie

Twój kot widzi, że otwierasz drzwiczki szafki i wyjmujesz z niej różne ciekawe przedmioty. Te nieuchwytne przedmioty są dla ciebie na tyle cenne i ważne, że ukrywasz je i odmawiasz kotu dostępu do nich. A taka sytuacja w kocim domu nie może mieć miejsca. Ukryte skarby stanowią dla kota niezwykle atrakcyjne zdobycze. Możesz to zauważyć podczas zabawy. Kot nie zwraca uwagi na myszkę, która leży na podłodze przez cały dzień. Lecz gdy tylko ją schowasz… Staje się najważniejszym celem! Ciekawość stymuluje zatem naturalne zachowania łowieckie.

kotki śpią w szufladzie
fot. Shutterstock

Chcę i już!

Koty, jak dzieci, chcą coś mieć, bo… bo chcą i już! Co więcej, niektóre koty są na tyle przekorne, że cokolwiek dostaną i cokolwiek się dzieje, one akurat chcą czegoś dokładnie odwrotnego. Gdy je głaszczesz, to akurat sobie tego nie życzą, gdy je ignorujesz – za wszelką cenę pragną zwrócić twoją uwagę. Naukowcom nie udało się jeszcze odkryć, dlaczego mruczki są takie przekorne. Nie mamy zatem innego wyjścia jak zaakceptowanie tej predyspozycji jako czegoś, co czyni te zwierzęta tak wyjątkowymi.

Wszystkich nas definiuje genetyka. To ona kreuje większość kocich zachowań. Dlaczego więc koty otwierają szafki? Z jakiego powodu wściubiają nosy w nie swoje sprawy? Mają liczne motywacje, by to robić. Chodzi o kwestie bezpieczeństwa, instynktu, ciekawości, a także o zwyczajną chęć zabawy.

Autor: Nikoletta Parchimowicz
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments