Dlaczego koty tyle śpią?

Czy wiecie ile godzin dziennie przesypiają koty? I po co im tyle snu?

Śpi i śpi. Śpi, je, myje się i śpi. Jak jest młodszy, to śpi, je, bawi się, śpi. Ile godzin dziennie śpią koty i po co im tyle snu?

Fakty

  • Kot przesypia przeciętnie 12-16 godzin dziennie. Gdy jest starszy, czas ten wydłuża się do nawet 20 godzin na dobę.
  • Koci sen jest czujny. Składa się z okresów drzemek, przerywanych mniej więcej co pół godziny fazą snu głębokiego, w której pojawiają się marzenia senne.
  • W każdym momencie snu kot gotów jest szybko się wybudzić do pełnej aktywności. Przydatne w naturze.
  • Koty są mistrzami działań służących oszczędzaniu energii. Małe puchate akumulatorki.

 Dlaczego tyle śpią?

Koty są genetycznie nastawione na przesypianie większości dnia.

kot śpi na grzbiecie
fot. shutterstock

Największą aktywność wykazują o świcie i zmroku – w naturze to czas polowań. Dzikie koty muszą polować, by żyć. Nie upolują zdobyczy – nie mają co jeść. To mięsożercy, ich ofiarami są inne zwierzęta – od owadów przez gryzonie i ptaki po duże kopytne. Świt i zmierzch to okresy najintensywniejszego żerowania zwierząt roślinożernych oraz ptaków. Najłatwiej wtedy o zdobycz.

Proces polowania jest wysoce energożerny – skradanie się, ściganie zdobyczy i łapanie jej pochłaniają mnóstwo energii. Nic dziwnego, że po takim wysiłku kot musi odpocząć, naładować akumulator, a nic tak dobrze nie regeneruje organizmu jak sen. Śpiąc, zwierzę oszczędza energię między kolejnymi polowaniami.

Te instynktowne zachowania nadal są czynne u kotów domowych, tyle że zamiast polować na żywe zwierzęta, polują na zabawki.

kot ziewa
fot. shutterstock

Im kot jest starszy, tym wolniej jego organizm się regeneruje. Stąd dłuższy sen. W przypadku małych kociąt drzemki też są dłuższe i częstsze niż u dorosłych – mawia się, że podczas snu kocięta rosną. I jest w tym dużo prawdy. Energia „idzie” we wzrost maluchów, nie rozprasza się, jak jest to podczas szaleńczych zabaw.

Jak widać, koci sen to nie kwestia lenistwa, ale mądrości.