Do kawiarni i restauracji z mruczkiem


Podobnie jak w wielu europejskich miastach, także w Finlandii od początku tego roku można wejść do kawiarni z domowymi zwierzętami. Ściślej mówiąc, zniesiono zakaz wstępu zwierzętom domowym do pomieszczeń, w których serwuje się żywność.

Podobnie jak w wielu europejskich miastach, także w Finlandii od początku tego roku można wejść do kawiarni z domowymi zwierzętami. Ściślej mówiąc, zniesiono zakaz wstępu zwierzętom domowym do pomieszczeń, w których serwuje się żywność. Ostateczną decyzję podejmuje jednak właściciel lokalu.

Rzeczpospolita cytuje:
– W wielu przypadkach psy i koty traktuje się jak członków rodziny, jest więc rzeczą naturalną, że będą towarzyszyli swoim właścicielom przy kawie – tłumaczył Sebastian Hielm, inspektor weterynarii z działu bezpieczeństwa żywności Ministerstwa Rolnictwa i Leśnictwa w Helsinkach. Jego zdaniem zakazu nie sposób dłużej uzasadniać względami higienicznymi. Ostatecznie – podkreślał – i tak to „właściciele restauracji zadecydują, czy psy i koty zostaną wpuszczone do lokalu".
Nowe prawo spotkało się z przychylnym przyjęciem ze strony Związku Alergików i Astmatyków. Domagają się oni tylko, by restauracje już przy wejściu informowały potencjalnych gości, że psy i koty są u nich mile widziane. Klienci, którzy sobie tego nie życzą, będą mogli zawczasu zawrócić. Matti Hannukseli ze związku nie sądzi jednak, by w Finlandii powstało wiele kawiarni i restauracji przyjaznych czworonożnym. Właściciele nie będą bowiem chcieli wykluczyć z kręgu klientów 20 procent Finów – a na tyle szacuje się populację alergików w tym kraju. Ministerstwo Rolnictwa i Leśnictwa szacuje, że jedynie kilka procent restauracji i do 20 procent kawiarni pozwoli swoim klientom na przyprowadzanie zwierzęcych pupili.

W sklepach spożywczych i pomieszczeniach kuchennych nadal obowiązuje zakaz wstępu dla psów i kotów.Array