7 znaków, że twój kot może potrzebować kociego towarzystwa


Przychodzi taki moment w życiu kociarza, gdy zaczyna się zastanawiać, czy jego ukochany kot jest szczęśliwy. Czy nie nudzi się sam w domu?

Doświadczeni miłośnicy kotów radzą, by od razu adoptować dwa koty. Jeśli z jakichś względów tego nie zrobiliśmy, kiedyś zaczniemy się zastanawiać, czy przypadkiem nie wyrządziliśmy krzywdy pupilowi, skazując go na jedynactwo. Czy kot potrzebuje kociego towarzystwa? A może wystarczają mu ludzie? Po czym poznać, że jednak może tęsknić za innym przedstawicielem swojego gatunku i nadszedł czas na dokocenie?

Pomożemy ci znaleźć odpowiedź na to nieproste pytanie.

czy to już czas na dokocenie
fot. Shutterstock

1. Nadmierne przywiązanie

Gdy kot nie odstępuje cię na krok, lgnie do ciebie, wszędzie za tobą chodzi i żałośnie miauczy, gdy znikasz z jego pola widzenia, może wydawać ci się to rozczulające. Faktycznie świadczy o wielkim przywiązaniu, ale też o czymś jeszcze – o niezaspokojeniu potrzeby bliskości i kontaktu z drugą istotą. Jeśli prowadzisz normalne życie, wychodzisz do pracy, szkoły, na studia, zajmujesz się rodziną, spotykasz z przyjaciółmi – pozostawiasz czasem kota samego.

Niektóre mruczki świetnie sobie radzą same, spędzając czas na zabawie, spaniu lub wyglądaniu przez okno. Inne mocno przeżywają rozłąkę, są smutne i znudzone, gdy nie ma cię w zasięgu ich wzroku. To może być sygnał, że czas na wprowadzenie do domu drugiego kota, który zaspokoi tęsknotę obecnego pupila za drugą istotą.

2. Zmiany w zwyczajach higienicznych

Osowiałość, nuda, frustracja, depresja – to wszystko może spowodować, że twój kot przestaje dbać o swoje futerko. Rzadziej i mniej dokładnie się wylizuje, co szybko daje rezultaty w postaci płatów sfilcowanej lub nastroszonej sierści. Jeśli powodem nie jest otyłość lub choroba, przyczyną może być samotność, brak kociego towarzysza.

Możliwa jest też druga skrajność – nadmierne wylizywanie się, aż do wyłysień i zranień skóry. Są to objawy przeżywanego przez zwierzę stresu, u podłoża którego może także leżeć poczucie osamotnienia.

kot brytyjski je z miski
fot. Shutterstock

3. Nadmierny apetyt lub brak apetytu

Przyczyny są złożone – w grę mogą wchodzić zarówno zaburzenia chorobowe, jak i behawioralne. W tym – samotność, stres i frustracja. Niektóre koty zaczynają jeść za dużo, zajadając nudę i próbując w ten sposób poprawić sobie samopoczucie. Całkiem jak ludzie. Inne wręcz przeciwnie – popadają w rodzaj apatii, otoczenie i miska przestają je interesować.

4. Niszczenie rzeczy, nadmierna aktywność

To zjawisko częściej występuje u psów, spędzających samotnie wiele godzin w domu, ale zdarzać się może także wśród kotów. Młodsze koty są bardziej skore do zabaw, biegów i wszelkiej aktywności. Jeśli nie dostaną odpowiednio stymulujących zabawek, zabraknie im wspólnych zabaw z opiekunem i mogą nadmiar energii wyładowywać na meblach, obiciach mebli, firankach, zrzucaniu przedmiotów.

Wyjścia są dwa – więcej zabawek i zabaw z kotem lub przygarnięcie mruczka równie towarzyskiego, w podobnym wieku, lubiącego inne koty.

kot siedzi przy kuwecie
fot. Shutterstock

5. Załatwianie się poza kuwetą

Tu również samotność, stres, brak towarzystwa są tylko niektórymi z licznych możliwych przyczyn. Problem najlepiej rozwiązać w porozumieniu z lekarzem weterynarii i behawiorystą. Samo nasiusianie na kanapę to za mało, by jednoznacznie orzec, że kot tęskni za innym kotem. Jedno jest pewne – twój pupil próbuje ci powiedzieć, że coś jest nie tak – z jego zdrowiem lub samopoczuciem.

6. Zmiana nawyków snu

Jeśli kot zaczyna spać więcej niż dotychczas lub ma trudność z zasypianiem – w grę może wchodzić choroba lub nuda i samotność.

smutny kot czas na dokocenie
fot. Shutterstock

7. Spadek aktywności

Osowiałość, niechęć do zabaw, przesypianie większości dnia lub „tylko” polegiwanie, szczególnie gdy dotyczą młodych kotów – jeśli wykluczysz możliwy stan chorobowy, mogą świadczyć także o tęsknocie za kocim przyjacielem.

Dokocenie…

Pamiętaj – to tylko ogólne wskazówki, które mogą, ale nie muszą świadczyć o tym, że czas na dokocenie. Przykładowo, raczej nie należy podejrzewać, że koci jedynak w wieku 10 lub więcej lat nagle zatęskni za zabawami z drugim kotem. U niego zaobserwowanie któregoś z powyższych zachowań będzie wskazywało najczęściej na problem zdrowotny lub przeżywany stres, niezwiązany z brakiem kociego brata przez całe dotychczasowe życie.

Autor: Joanna Nowakowska
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments