Dom dla kota. Sprawdź, jakie niebezpieczeństwa czyhają w domowym zaciszu


Domowe zacisze jest pełne niebezpieczeństw. Jak odpowiednio przystosować dom dla kota?

Spójrz na swoje mieszkanie kocimi oczami. To dla niego teren polowań, zabawy, odpoczynku. To miejsce pełne ekscytujących i niesamowitych rzeczy oraz zakątków. Jednak aby, przy dziwnej łatwości wpadania tych zwierzaków w tarapaty, dom dla kota był bezpieczny, trzeba pewne przedmioty zabezpieczyć, a innych niestety się pozbyć.

Wyposażenie domu. Dom dla kota

Ogromnym niebezpieczeństwem w domu dla kota są niestabilne meble. Kot lądujący na meblu działa na niego z zaskakująco dużą siłą. Dlatego jeśli meble się chwieją, koniecznie je umocuj. Niebezpieczne mogą być także wystające poza krawędź książki i gazety – kot wskakując na nie sądzi, że ma do czynienia ze stabilnym podłożem. Zasuwaj szuflady, bo skacząc na wysuniętą zwierzak może przewrócić całą komodę.

kot śpi w łazience
fot. Shutterstock

Uwaga na AGD

Suszarka do bielizny, zmywarka, pralka – zadbaj, by drzwiczki od takich urządzeń były zawsze zamknięte, a przed ich włączeniem zawsze sprawdź dokładnie, czy czasem kot nie uciął sobie w środku drzemki.

Noże, roboty kuchenne – zostawisz na wierzchu nóż, którym przed chwilą kroiłeś salami? Twój kot może polizać ostrze i poranić się.

Kuchenka elektryczna – staraj się nauczyć kota, żeby na nią nie wskakiwał. Poza tym stosuj nakładki na palniki, by uniknąć poparzenia kocich łapek.

kot w kuchni
fot. Shutterstock

Chemia

Środki czyszczące mogą być niebezpieczne dla kotów, a nawet dla ludzi. Zachowaj więc szczególną ostrożność przy wyborze i używaniu detergentów. Koty są bardzo podatne na zatrucia chemikaliami, bo często się myją. Wystarczy, że przejdą po świeżo umytej podłodze, po czym dokładnie wyliżą łapki i nieszczęście gotowe. Niektóre koty wyjątkowo lubią zapach domestosa, potrafią wytarzać się na świeżo umytej nim podłodze, a nawet ją wylizywać. Dlatego po użyciu tego preparatu pamiętaj, by dokładnie spłukać czyszczoną powierzchnię czystą wodą.

kot wącha detergenty
fot. Shutterstock

Płyn do chłodnic – w domu dla kota nie powinno jej być. To śmiertelna trucizna!  Dlatego jeśli podejrzewasz, że kot się jej napił – pędem do weterynarza!

Kulki na mole – ileż z nimi radości! Turlają się, wydają fantastyczne odgłosy, mieszczą się w pysku. Tyle tylko, że są trujące…

Odświeżacze do toalet  – te zawieszane wewnątrz muszli klozetowej są niebezpieczne dla zdrowia kota. Jeśli używasz detergentów, po umyciu klozetu spuść wodę minimum trzy razy.

Kominki

Gdy sprawisz sobie kociego przyjaciela, nie obejdzie się bez osłony paleniska. Zestresowany kot może wspiąć się w górę przewodu kominowego, a pomysłowy – polować na płomienie i robić nietypowy użytek z popiołu (spać w nim lub traktować go jak żwirek).

Sznurki, nici, wstążki

To wspaniałe zabawki – tylko jeśli mamy bawiącego się kota na oku. Połknięte mogą być niebezpieczne dla jego życia. Kot może także zaplątać się w sznurki i niechybnie udusić. A więc tak bezpośrednio z kotem kojarzony kłębek wełny, nie jest dla niego wcale najodpowiedniejszą zabawką. 

Kot siedzi pod autem zimą
Fot. Shutterstock

Samochody

Zarówno w upały, jak i w chłodne, deszczowe dni miejsce pod samochodem staje się dla kota przytulnym schronieniem. Jednak niezwykle niebezpiecznym! Przed uruchomieniem auta zawsze należy sprawdzić, czy nie kot nie znajduje się gdzieś w pobliżu.

Okna i balkony

Co roku tysiące kotów, skacząc z otwartych okien i balkonów, ginie lub przypłaca to kalectwem. Toteż postaraj się zabezpieczyć wszystkie okna. Pod żadnym pozorem nie wypuszczaj kota na balkon – instynkt łowiecki weźmie górę nad lękiem wysokości. Udostępnij mu do obserwacji wewnętrzne parapety lub zabezpiecz balkon siatką.

dwa koty na balkonie
fot. Shutterstock

Drzwi

Wychodząc z mieszkania i zamykając za sobą masywne drzwi, zawsze obejrzyj się, czy kot nie idzie za Tobą. Niestety nietrudno o przytrzaśnięcie.

Dom dla kota musi być przystosowany do jego potrzeb. Konieczne jest wyeliminowanie pewnych zagrożeń, aby nasz pupil czuł się bezpiecznie i mógł swobodnie eksplorować cały teren. Postarajmy się o to, aby w mieszkaniu nie znajdowały się trujące substancje, a wszelkie niebezpieczne powierzchnie było zabezpieczone. Zdając sobie sprawę z zagrożeń, z łatwością je wyeliminujesz ku zdrowiu i szczęściu swojego pupila.

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments