Duma znaczy gepard


Szóstego października, po 17 latach oczekiwania, w łódzkim ZOO na świat przyszedł gepard. Jest to pierwsze młode tego gatunku urodzone w łódzkim Ogrodzie. Na ogłoszony konkurs na imię dla gepardziątka napłynęło 1 523 zgłoszeń.

Tatą malucha jest Orion, samiec który został wypożyczony z ZOO w Chorzowie. Mamą jest dwuletnia Zele dla której był to pierwszy poród. Mała samiczka ma obecnie 2 miesiące, waży 3,5kg i jest bardzo ciekawa świata. Na wybiegu będzie można zobaczyć malucha dopiero wiosną.
Od 8 do 18 grudnia trwał konkurs na imię dla gepardziątka. Miało zaczynać się na literę D i nie być imieniem ludzkim.
Na wskazany przez Organizatora adres mailowy napłynęło 1 523 zgłoszeń. Poza propozycjami z Polski do łódzkiego zoo napłynęły również zgłoszenia imienia dla geparda z Anglii, Włoch, Stanów Zjednoczonych oraz Afganistanu.

Konkurs wygrała propozycja imienia: DUMA nadesłana jak pierwsza przez Panią Ewelinę Molendę. Jednocześnie przyznano trzy wyróżnienia dla imion: Drakonia, Dżimma oraz Dakota. Nadesłane zgłoszenia często były bardzo pomysłowe – propozycje nawiązywały do imion mitologicznych bóstw, nazw afrykańskich miast, chińskich legend oraz różnych nazw geograficznych.

Duma w języku suahili oznacza geparda.

 

 

źródło: Łódzki Ogród Zoologiczny

Array